O nákupech podprsenek jsme už v této rubrice psali, a to docela nedávno. Bouřlivé ohlasy, které článek vyvolal, svědčí o tom, že nákup tak ožehavé záležitosti, jakou je podprsenka, není jednoduchý pro ženy všech rozměrů a velikostí. Poradili jsme se tedy s odborníkem, s vizážistkou a kostymérkou Karolínou Kubištovou, jak vlastně správně podprsenku nakupovat.

Velikost
Před jakýmkoli nákupem prádla zjistěte svou přesnou velikost. Můžete namítnout, že přesně svou velikost znáte, ale vaše rozměry se s věkem a váhou mění, tak byste měly respektovat jejich aktuální stav, nikoli vytoužené míry.

Účel nákupu
Už před příchodem do obchodu by vám mělo být jasné, za jakým účelem si novou podprsenku pořizujete, a tomuto účelu pak podřizujete styl, barvu, materiál. Při rozhodování rovněž zohledněte, co už máte doma v šatníku, tedy pokud máte všechno v klidné nenápadné barevnosti a ve sportovním stylu, podprsenku z rudého saténu s mnoha krajkami si pořiďte jen za účelem svádění partnera – do práce ji asi moc neužijete. Obecně platí, že podprsenka na denní nošení by měla dokonale sedět, měla by být ze směsového materiálu a pokud nemáte pod každou halenku jinou podprsenku, zvolte si nějakou neutrální barvu, bílou, tělovou nebo slonovou kost. Sportovní podprsenka je ideální ze savého materiálu, nejlépe z bavlny, musí dobře držet a být pro svou nositelku příjemná. Ke slavnostním příležitostem volíme pak podprsenky nápadnější, s krajkami nebo z lesklých materiálů, podle příležitosti mohou být i nápadně barevné či jinak zajímavé.

Výběr
Při samotném vybírání podprsenky mějte na paměti několik zásad. Malá prsa, která chceme zdůraznit, oblékneme do vyzývavějších podprsenek, nebojte se ani „push-upek“ nebo rozličných vycpávek. Pro těžší poprsí naopak volíme zásadně podprsenky s kosticemi a se silnějšími ramínky, které dobře drží tvar. Existují i podprsenky stahovací, které ženám s příliš plným poprsím ňadra opticky zmenší.

Při příležitosti nákupu nové podprsenky byste měla zvážit i přímo oblečení, pod které budete své nové prádlo nosit. Pokud jste vyznavačkou dekoltů nebo lodičkových výstřihů, volte podprsenku s ramínky daleko od sebe.
Při výběru v obchodě bohužel není příliš možné spoléhat na pomoc prodavaček, jejich účast na prodeji se pohříchu často omezuje jen na znuděné vybalování dalších kousků prádla, když ta otrava v kabince pořád není spokojená. Nenechte se tím zastrašit, a pokud potřebujete konzultaci, přiveďte si s sebou raději kamarádku.

Zkoušení v kabince
Na nákup podprsenky vyražte v něčem, pod co budete ji budete nosit. Huňatý svetr velikosti XXL vám o tom, jak podprsenka bude vypadat pod oblečením, neřekne zhola nic. Při zkoušení dbejte, aby vám podprsenka opravdu seděla, aby přední spoj byl opravdu na hrudní kosti a zadní zapínání ve stejné výšce na zádech. Aby vám na zádech zpod obvodového pásu a zpod ramínek nevylézaly neestetické záštipce. Nebojte se a udělejte i pár prudších pohybů a navlékněte si tričko nebo svetřík, jen tak uvidíte, jak bude podprsenka vypadat v praxi.

Přejeme dobré pořízení :-)