Muži klábosí, stejně jako ženy, často o ničem. V tom jsou stejní a přesně tímhle se budu dále zabývat. Povídáním o ničem, klábosením, pindáním...
Muži, říká se, v hospodě probírají politiku, ekonomii a sport - ve všech těchto oblastech jsou kovaní a experti nadmíru povolaní. Já se musím přiznat, že ekonomie a sport mě nudí, natož se o tom bavit, politika a věci veřejné jsou v hospodě probírány na úrovni nepříliš vážně brané. Přesto si troufám tvrdit, že i když jsou tyto debaty často hektické, jsou námi muži brány jako jakási hra.
Ženy, to je jinačí kafe. Ty se i o nesmyslném detailu, o prkotině, která je pro sdělení naprosto nezajímavá, dokáží bavit dlouhé hodiny. Vím to zcela přesně, když jsem coby otec s volnou pracovní dobou jezdil do parku. Když se maminky bavily o praní plenek, slovně probraly každou jednotlivě, ne aby to zobecnily. Když jím dítě jedlo, trvalo sdělení toho faktu jako reálné krmení, lžičku po lžičce. Když jim nejedlo, probraly stejně pečlivě každou odmítnutou lžičku.
Tuhle jsem jel metrem z Lužin na Palmovku, jako skoro každý den. Už na Lužinách se dvě ženy zabývaly vařením, tedy tím, co budou vařit. Přistoupil jsem ve chvíli, kdy jedna usoudila, že ke kuřeti uvaří rýži. Tu rýži vařily až na Palmovku! Ne, že by si sdělovaly recept, kdepak. Prostě se bavily o vaření rýže jako o jistém procesu: jakou kdy kupujou, proč, kam ji ukládají, kolik jí spotřebují za týden, kolik kde stojí, jak ji skladují, jaké nádobí používají, jestli solí před, při, po nebo nikdy, jak komu v rodině chutná, co se zbylou... Uff!
V hospodě minulý týden proti nám seděly dvě ženy a hodinu a půl se bavily o tom, že jedna si chce od druhé půjčit mísy na svatbu. Čekal bych, že proberou svatbu personálně nebo morálně. Ne, jedna líčila druhé, jaké mísy by chtěla a ta druhá jí líčila, jaké má. Rukama kroužily vzduchem (byly dohodnuté o zapůjčení už při našem příchodu), probíraly zaoblení s ohledem na klouzání cukroví a salátů, jak je kam dát, než se použijí, jak je dopravit (tedy ne jak, odveze je manžel, ale že je třeba je dopravit) na místo, kam je dát tam, než se použijí, kam je dát pak, jak je odvézt (tedy ne jak, odveze je manžel, ale že je třeba je odvézt)...
Ani v jednom případě dotyčné nevypadaly jako ženy neinteligentní - pro úplnost. Ale už začínám chápat, proč se péči o rodinu říká "druhá směna". Mě utahalo už jenom je poslouchat.


Gentleman