Uchvacovali nejen všechny přítomné ženy, jak již to ostatně ve válkách chodilo, ale také fintivé Francouze, kteří svým nadmíru koketním jazykem začali nazývat “kus hadru okolo krku” CROATES, později CRAVATES. V této době se nosily krajkové i brokátové (kravaty, ne kalhotky) a nosily je ženy i muži. Svým způsobem vázání, kdy se dva volné konce houpaly kolem krku, připomínaly pánské genitálie asi v historii kravat nejvíce. V 18. století frčela spíše krajková a mušelínová ŽABÓ, která nepustila svoji vládu celých 200 let. Půvabná, jak jinak než francouzská revoluce přináší vzruch, ale i módu kravat, které se dnešním nápadně podobají. Revolucionáři nosili černou jako byl i jejich temný hněv a ti z vlády nosili nevinně bílou. Z umění vázat kravaty se stala ohromná událost, v kavárnách se diskutovalo o tom, která nová učebnice zrovna vyšla a dá se koupit u knihkupce a dle způsobu vázání se usuzovalo na charakter nositele. 19. století přineslo jistě spoustu jiných zajímavých věcí, ale také kravatu v její dnešní podobě, bez které si nedovedeme dnešní muže ani představit. Možná i proto se oni sami bez tohoto jediného doplňku připouštějícím jejich individualitu cítí tak křehce a zranitelně! Symbol jejich mužství bývá o to mužnější, o co více bývá kravata široká a materiál přiměřeně hrubý.
Proč však symbol mužství láká nás ženy? A proč muže, oděny v maskulinní kravatu, tak setsakramentsky vzrušujeme anebo pouštíme na ně doslova hrůzu?
Láká nás, možná i proto, že ji nemáme předepsanou. Sluší nám, zejména k sněhobílé košili a úzkým kalhotám. Můžeme v ní i vyděsit, ale spíše v ní vzrušujeme. Žena v kravatě je pro muže úžasná, protože vyjadřuje svoji volnomyšlenkářskou povahu, jim velice blízkou, a ze sexuálního spojení s rovnocenným partnerem nemusí mít muž palčivý strach z automatické možnosti zplodit potomka. Žena v kravatě je uvolněná, nevyjadřuje boj s druhým pohlavím, je vstřícná, zbavena přílišné odpovědnosti mateřství. Je také známo, že jakékoliv, v poslední době čím dál více populární unisexové převleky se svými doplňky, a mezi ně právě kravaty patří, jsou velice sexy právě z těchto důvodů. Protože tajemná dvojznačnost pohlaví v sobě skrývá ještě tajemnější erotický náboj. Bylo by možná zajímavé na oplátku popřemýšlet o tom, proč v současnosti tolik mužů přestává nosit kravatu a proč se výrazně mužské a výrazně ženské symboly převleků poslední dobou tak dráždivě přiblížily...
NOSTE KRAVATY, MUŽI VÁS BUDOU ZBOŽŇOVAT!
Napište nám, co by měli nosit naopak muži, abychom my, ženy, zbožňovaly je.
Lenka Miláčková
Reklama