Malý, ale ne zas tak moc
 
Menším modelem vozu vyslyšela značka Volvo poptávku řady lidí, kteří žijí ve městech, po elektrickém SUV, které jim umožní každodenně podnikat cesty do práce i za zábavou. A s autem, které měří 4,2 metru, navíc není problém zaparkovat. To, že je menší rozměry, ovšem neznamená, že Volvo EX30 nepřináší prémiový zážitek z jízdy srovnatelný s velkým vozem. I když jde o nejmenší SUV značky Volvo, stále poskytuje dostatek místa. Pohodlně se do něj usadí čtyři dospělé osoby, které mohou naplnit 332 litrů zavazadlového prostoru. Ve voze jsou také další důmyslné úložné prostory. Například vyklápěcí schránka pod displejem infotainmentu, odkládací schránka na větší předměty, jako jsou kabelky a tašky, nebo středová konzole s šikovnými držáky, kapsami a schránkami. A to rozhodně není všechno.

648c3ac9b54ddobrazek.png
 
„Je jako šálek espresa značky Volvo – malé, intenzivní a obsahující všechny klíčové věci. Malé auto může být schopné,“ vystihl skvěle podstatu novinky při jejím slavnostním odhalení T. Jon Mayer, šéf designu značky Volvo.
 
Design, který vás rozpálí
 
Co se týče designu, vůz svádí svými ladnými křivkami, kterým je těžké odolat. A na vzhledu je patrná jasná příbuznost s vlajkovou lodí EX90. Hladké boky, bohaté prosklení, ostře seříznutá záď… No řekněte sami, nezní to smyslně a sexy? Skoro jako z filmu pro dospělé.
 
Neméně vzrušení pocítíte, když si sednete do do detailu vyladěného interiéru inspirovaného severským stylem, kterému vévodí dotyková obrazovka, která centralizuje všechny funkce. Nezaměnitelnou atmosféru dodává vozu velké panoramatické okno, které dovnitř pouští sluneční paprsky. Doplněné je o ambientní osvětlení, které lze přizpůsobit vaší náladě. Ať už dáváte přednost teplému slunečnímu svitu prostupujícímu skrz listy stromů ve skandinávském lese, zapadajícím paprskům na švédském pobřeží, proslulé polární záři, zlaté letní obloze švédského letního slunovratu, nebo projasněné náladě západu slunce ve městě, Volvo EX30 vyplní interiér barvami, které vám zpříjemní cestu.

648c3ae38e18eobrazek.png
 
Zelená má zelenou
 
A co by to bylo za elektromobil, kdyby jeho výrobci nemysleli na planetu ještě o trochu víc. Důsledkem jejich přemýšlení je konstrukce vozu tvořená z 25 % recyklovaným hliníkem, ze 17 % recyklovanou ocelí a ze 17 % recyklovanými plasty. Recyklované materiály jsou využity i v rámci interiéru, a to ne ledajaké. Uplatnění tu našly třeba vyřazené plastové okenní rámy, PET lahve nebo vlákna ze starých džínů, vše samozřejmě zrecyklované a přetvořené do zcela nové a společně s certifikovanou vlnou nebo lnem dost luxusní podoby.
 
Nový vůz si vás získá také svou bezpečností, která je pro Volvo samozřejmostí – ale tady šli páni inženýři zase o kus dál. Třeba takový systém kontroly pozornosti řidiče sleduje pohyby očí a hlavy a zaznamenává rychlost a četnost mrkání, jeho přední kamera sleduje silnici a dokáže určit nepřiměřené zásahy do řízení, k tomu další senzor monitoruje volant. A když systém vyhodnotí, že nereagujete, jak byste měli, hned vás upozorní, že je potřeba soustředit se na jízdu nebo si odpočinout. Stejně tak vás další systém včas varuje, pokud se zrovna chystáte otevřít dveře do cesty cyklistovi, jezdci na koloběžce nebo běžci.

648c3b1ab45a6blobid0.png
 
Slušný dojezd a atraktivní cena
 
Říkáte si: „To zní skvěle, ale mě hlavně zajímá, kam s ním dojedu na jedno nabití.“ Tato praktická věc je samozřejmě velice důležitá a nebojte se, nebudete zklamaní. Můžete si vybrat ze dvou velikostí baterie. Základní balík o kapacitě 51 kWh je určen pro pohyb na kratší vzdálenosti ve městě, přesto umožní solidní dojezd až 320 km. Výkon 272 koní jednoho elektromotoru a pohonu zadních kol umožní rozjet se z nuly na stovku za 5,5 sekundy. Větší balík s kapacitou 69 kWh pak zvládne dojezd až 480 km. Tady kromě základní verze jednoho elektromotoru můžete zvolit dvoumotorovou variantu s pohonem všech čtyř kol. Její stádo 428 koní vystřelí Volvo EX30 na stovku za neuvěřitelné 3,6 sekundy. Slušné, že? Nabíjení je navíc efektivní a rychlé: 10–80 % kapacity baterie zvládnete dobít do půl hodiny.
 
Volvo EX30, které klade důraz na pohodlí a svobodnou volbu, je možné si buď koupit za atraktivní cenu 869 tisíc, nebo pořídit na leasing ve splátce 11 898 bez daně. První vozy se ke svým zákazníkům dostanou v lednu 2024.

www.volvocars.cz
648c3b1f1b7d7obrazek.png

Reklama