Celé léto se zabýváme mykózami pokožky a nehtů. Nejrozšířenější je tato nemoc na nohou. Skoro každý z nás je poznal nebo je v budoucnosti čeká. Jedná se o jedno z nejrozšířenějších onemocnění. Mykóza se ale netýká jen nohou. Je mnoho případů, kdy postihne i nehty na ruce. To je případ paní Líby, kterou redakce zná. Víme, že Líba řeší dlouhodobý problém a těžko se ji daří mykózu vyléčit.

Líba měla jako první problém s mykózou na noze, v meziprstí a na palci. Zachytila ji včas a tak se jí povedlo ve spolupráci s dermatoložkou plísně zbavit. Jednoduše tak, že si koupila na doporučení přípravek bez předpisu.

Nevšimla si však, že ji mykóza napadla i nehtové lůžko na ukazováčku na levé ruce. Nejspíš, jak se starala o mykózu na noze a léčila ji, dotýkala se nemocného nehtu, přenesla si zárodky plísně i na nehet na ruce. Líba si pravidelně lakuje nehty a tak zažloutlou barvu nehtu a jeho ztenčení zdůvodňovala vlivem laků na nehty. Bohužel plíseň nechala rozbujet do nepěkné podoby. Následně sice na upozornění manikérky začala s léčbou, ale praxe je taková, že lépe se léčí mykóza v počátku, než když je houževnatě zabydlená v pokožce či nehtu.

ruka

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Léčba takto „rozlezlé“ plísně není vůbec jednoduchá. I když Líba vyzkoušela všechny možné přípravky a léčivé laky na nehty, dokonce měla na předpis i pilulky od dermatoložky, plísně se nemůže zbavit. Už si nelakuje nehty, jen pečuje o svůj nemocný nehet. Trvá to tři čtvrtě roku a pozitivní výsledek je v nedohlednu. Líba věří, že se jí nehet uzdraví, pečlivě poslouchá rady lékařky, ale ví, že je to běh na dlouhou trať. Když jsme se s ní domlouvaly na tento článek, řekla nám :“Hlavně čtenářkám vzkažte, ať s léčbou neotálí. Pak se plísně těžko zbaví.“.

Pokud i vy máte nějaký problém, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz

Nejen nohy, ale i ruce je třeba pravidelně kontrolovat. Myslete na to, že právě laky na nehty nebo gelové či jiné „umělé“ nehty mohou skrýt nepříjemný problém. Nejlepší prevencí je stálá kontrola stavu nehtů – barvy, tvaru a povrchu.

Navíc, pokud léčíte mykózu pokožky nohou, dejte si pozor na přenos zárodků na ruce – na toto téma odpověděla dermatoložka na naší otázku:

Je možné, že se mykóza z nohou přenese i na ruce?
Ano. Třeba tím, když se lidé škrábou, protože je napadené meziprstí u nohou svědí. Nebo pokud si po ošetřování nohou neumyjí ruce. Na to by neměli nikdy zapomínat.

Pokud vás trápí mykóza nebo si nejste jistí, doporučujeme vám náš zajímavý rozhovor s dermatoložkou, na naše otázky odpovídala MUDr. Ivana Kuklová, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

 

Náš letní speciál – vše o mykózách

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama