Jedno velmi staré lidové přísloví říká,  „špína v bytě, zdravé dítě“. V současné době ovšem těžko naleznete člověka, který by s tímto příslovím souhlasil. Prach nejsou jen „neškodné“ prachové částice, prach tvoří živnou půdu pro mnoho škodlivých organismů.

Jedním z nich jsou i plísně. Jejich nebezpečnost pro dýchací systém lékaři dokonce přirovnávají k cigaretovému kouři. Jak potvrdili vědci z dětské nemocnice v Cincinnati, přítomnost plísní v bytě zvyšuje u dětí, které v něm dlouhodobě pobývají, riziko infekce horních cest dýchacích. Jinými slovy, děti budou častěji „nachlazené“ a při dlouhodobých problémech se u nich může vyvinout i astma. Podle alergologů jsou plísně třetím nejčastěji se vyskytujícím alergenem hned za pyly a roztoči. 

Splisněpory plísní se vyskytují téměř všude, jejich růst a vývoj podporuje zvýšená vlhkost. Z jedné spory vznikne za ideálních podmínek v pouhých 5 dnech miliarda dalších. Nejobvyklejšími druhy plísní, které se často vyskytují v našich domácnostech jsou plísně z rodu Penicillium, Cladosporium a Aspergilus, které mohou způsobovat alergie a astma, jak uvádí RNDr. K. Klánová. Zdravotní problémy se v prostředí se zvýšeným výskytem plísní zhoršují, nejvíce ohroženy jsou děti a lidé se sníženou imunitou.

Plísně ovšem ke svému životu potřebují vyšší vlhkost. Proto je v bytě nejčastěji nalezneme na místech, kde my, jako obyvatelé bytu produkujeme nejvíce vlhkosti – to znamená zejména v koupelnách a kuchyních.

Zdravotní problémy ovšem nezpůsobují jen plísně, dalším nevítaným návštěvníkem jsou roztoči.

Roztoči jsou malé organismy pouhým okem neviditelné, které dokážou i přes svou velikost nadělat v našich domovech obrovskou paseku. Ne, že by nám dělali nepořádek ve věcech, ale umí něco, co nám škodí – ohrožují naše zdraví. Jejich přítomnost může vyvolat celou řadu onemocnění - alergie, bolesti hlavy, záněty dutin, astma, onemocnění respiračního systému, kožní onemocnění atd. Proto není divu, že bychom se jich velmi rádi zbavili. Není to ovšem jednoduché, přesto se o to pokusíme. Roztoči patří mezi jedny z nejvýznamnějších alergenů. Výskyt alergií v české populaci se pohybuje okolo 25 %, u mladých lidí do 15 let je procento dokonce vyšší, hodnota se v posledních letech vyšplhala až na 35 %. Podle vědeckých statistik trpí alergiemi způsobenými roztoči více jak 10 % lidí. To je již velmi vysoké procento. Horší ovšem je, že toto procento neustále roste.

Co způsobuje alergii?

plisně

Alergie vyvolávají zejména výkaly roztočů. Roztoči se živí prachem. Člověk vyprodukuje denně přibližně 1 g tohoto prachu (částečky kůže, lupy atd.), který znamená potravu pro 10 000 roztočů. Roztoč žije průměrně 3 měsíce a má 1000 potomků. Za svůj život vyprodukují 200x více exkrementu než sami váží. Vysoká relativní vlhkost vzduchu je nebezpečím nejen pro růst plísní, ale představuje i vhodné podmínky pro rozmnožování roztočů. Roztoči totiž nemají svůj respirační systém a jsou zcela odkázáni na příjem vody z okolního prostředí. V 1 g vlhkého prachu v domácnosti může žít až 5000 roztočů – jejich fekálie a produkty rozkladu jejich mrtvých těl působí jako významné alergeny.

Jak se zbavit roztočů?

Optimální vzdušná vlhkost je limitujícím faktorem pro existenci plísní a roztočů. V posledních letech jsme ovšem změnili své zvyky, které do ovzduší přináší více vlhkosti.

  • splisněprchujeme se více (sprchováním se do ovzduší dostává větší množství vody – oproti např. koupání a tím se zvyšuje relativní vzdušná vlhkost);
  • prádlo se častěji suší v bytech;
  • více používáme neporézní materiály (laminátové podlahy, rámy oken, nábytek a bytové doplňky z umělých hmot aj.) – v interiérech nám tedy chybí „dočasné pohlcovače vlhkosti“;
  • zateplujeme domy - v nezateplených domech s netěsnými okny dochází k výměně vzduchu netěsností okenních spár - k tomuto jevu však v zateplených domech nedochází - uživatelé zateplených domů musí v bytech více větrat, než byli doposud zvyklí. I když existují okna s různými typy mikroventilací, v praxi většinou nepostačí nechat okna na režim mikroventilace bez dostatečného větrání otevřenými okny;
  • spoříme elektrickou energii – nepoužívají se dostatečně výkonné digestoře v kuchyni a účinné odvětrání v koupelnách a to zejména v zimních měsících;
  • nedostatečně vytápíme nebo vytápíme jen některé místnosti.

To vše přispívá ke zvýšení vzdušné vlhkosti, ve které si libují plísně i roztoči. Ideální je pro ně vlhkost 60–80 %. Proto je vhodné udržovat vlhkost na nižší úrovni a tak zamezit jejich rozvoji. Jak na to? S udržením optimální vzdušné vlhkosti vám pomůže Ceresit STOP VLHKOSTI.

Více informací naleznete také na www.stop-vlhkosti.cz

koupelna

Partnerem článku je značka Ceresit, odborník na boj se vzdušnou vhkost v domácnostech. O novince Ceresit STOP VLHKOSTI AERO 360o  jsme psali v tomto článku Nadměrná vzdušná vlhkost škodí zdraví . Jak funguje si můžete prohlédnout na názorném videu:

 

 

Reklama