seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Pro tvorbu plísně je příznivé střídání nižších a vyšších teplot a déšť. A právě kolísání teplot jsme si v posledních dnech užili více než dost, proto není divu, pokud se plíseň na rajčatech objevila. Zasáhněte co nejrychleji, abyste o rajčata nepřišli. Pokud na to přijdete brzy, máte šanci je zachránit.

Jak poznat plíseň?

Nejčastěji se objevuje plíseň bramborová, která se projevuje vybledlými žlutými a hnědými skvrnami na listech, které postupně usychají. Na plodech se potom objevují šedé až hnědé skvrny a povrch rajčete bývá vrásčitý. Druhá je plíseň šedá – hniloba rajčat (botrytida). Na listech, stoncích a plodech se objevují šedé skvrny, které vypadají jako typická světlá plíseň. 

Jak na plíseň

  1. Rajčata sázejte daleko od sebe, Případná plíseň se rychle šíří, proto na to myslete, abyste nepřišli o veškerou úrodu.
  2. S již vzniklou plísní pomůže jedlá soda i prášek do pečiva. Pět lžiček sypké směsi promícháme s 5 litry vody a pár kapkami rostlinného oleje, nalijeme do rozprašovače a každé tři dny aplikujeme.
  3. Spíše jako prevence před plísní skvěle funguje česnek. Nadrťte několik stroužků česneku, zalijte vařicí vodou, nechte přes noc stát a následně přeceďte. Smícháme s vodou v poměru 1:3 a aplikujeme na rajčata ob den.
  4. Při zálévání nenamáčíme listy ani stonky, aby nebyly dlouho vlhké. Vodu lijeme ke kořenům a více zaléváme ve slunné dny, protože mokré části případně lépe uschnou.
  5. Rajčata je vhodné sázet na místech, kam dopadá nejvíce slunečných paprsků. Samozřejmě je nejlepší, aby byla chráněna před deštěm, tedy ideálně pod střechou.
  6. Pokud jsou rostliny již napadené, je třeba odstranit celou rostlinu a zlikvidovat ji. Častou chybou je vhození napadených listů a stonků na kompost. Naopak je nejlépe spalte.
  7. Rajčata nesázejte blízko brambor, jinak byste šli plísni naproti. Vhodnější je sázet je k měsíčku lékařskému nebo k bazalce.
  8. Důležitá je rychlost. Jakmile spatříte na rostlině skvrny, okamžitě začněte jednat.

Zdroj: living, bydlimekvalitne, specialnizahradnictvi

Reklama