Foto: Shutterstock
Pro tvorbu plísně je příznivé střídání nižších a vyšších teplot a déšť. A právě kolísání teplot jsme si v posledních dnech užili více než dost, proto není divu, pokud se plíseň na rajčatech objevila. Zasáhněte co nejrychleji, abyste o rajčata nepřišli. Pokud na to přijdete brzy, máte šanci je zachránit.
Jak poznat plíseň?
Nejčastěji se objevuje plíseň bramborová, která se projevuje vybledlými žlutými a hnědými skvrnami na listech, které postupně usychají. Na plodech se potom objevují šedé až hnědé skvrny a povrch rajčete bývá vrásčitý. Druhá je plíseň šedá – hniloba rajčat (botrytida). Na listech, stoncích a plodech se objevují šedé skvrny, které vypadají jako typická světlá plíseň.
Jak na plíseň
- Rajčata sázejte daleko od sebe, Případná plíseň se rychle šíří, proto na to myslete, abyste nepřišli o veškerou úrodu.
- S již vzniklou plísní pomůže jedlá soda i prášek do pečiva. Pět lžiček sypké směsi promícháme s 5 litry vody a pár kapkami rostlinného oleje, nalijeme do rozprašovače a každé tři dny aplikujeme.
- Spíše jako prevence před plísní skvěle funguje česnek. Nadrťte několik stroužků česneku, zalijte vařicí vodou, nechte přes noc stát a následně přeceďte. Smícháme s vodou v poměru 1:3 a aplikujeme na rajčata ob den.
- Při zálévání nenamáčíme listy ani stonky, aby nebyly dlouho vlhké. Vodu lijeme ke kořenům a více zaléváme ve slunné dny, protože mokré části případně lépe uschnou.
- Rajčata je vhodné sázet na místech, kam dopadá nejvíce slunečných paprsků. Samozřejmě je nejlepší, aby byla chráněna před deštěm, tedy ideálně pod střechou.
- Pokud jsou rostliny již napadené, je třeba odstranit celou rostlinu a zlikvidovat ji. Častou chybou je vhození napadených listů a stonků na kompost. Naopak je nejlépe spalte.
- Rajčata nesázejte blízko brambor, jinak byste šli plísni naproti. Vhodnější je sázet je k měsíčku lékařskému nebo k bazalce.
- Důležitá je rychlost. Jakmile spatříte na rostlině skvrny, okamžitě začněte jednat.
Zdroj: living, bydlimekvalitne, specialnizahradnictvi
Nový komentář