Jak poznáme plíseň nohou? S čím ji zaměňujeme? Jak bychom ji měli léčit? Může se nám tato nemoc „rozlézt“ i na jiné části těla (např. ruce, lýtka…)? Na tyto a další zajímavé otázky nám odpovídala MUDr. Miluše Kotalíková.

Plíseň pokožky nohou je sice běžná, ale velmi nepříjemná choroba. Naštěstí ji lze léčit. Musíme ji ale poznat a nepodceňovat její výskyt. Protože toto onemocnění trápí mnohé z nás, zeptali jsme se paní doktorky Kotalíkové, aby nám odpověděla na několik zajímavých otázek.

Canespor

Jak poznáme plíseň pokožky na nohou?
Pokožka je zpočátku jemně zarudlá a olupuje se, později se přidává svědění, vznikají puchýřky, které mohou mít bělavý povrch. Mnohdy se přidává do 7-10 dní nepříjemný zápach, za který jsou zodpovědné většinou bakterie, pak už se ale jedná o komplikovanou formu mykózy. 

S čím se často plíseň zaměňuje?
Plíseň může být zpočátku zaměňována s atopickým ekzémem či lokální alergickou reakcí.

Existuje před plísní na pokožce nohou prevence?
Dodržování preventivních hygienických pravidel, jako jsou: běžná hygiena, používání vlastního ručníku, vlastní čisté ponožky, čistá větraná obuv, vyhýbání se vlhkému a teplému prostředí a uzavřené obuvi, patří mezí základní preventivní opatření. Jsou však někteří pacienti, které mykózy obtěžují bez ohledu na hygienická opatření, jsou to např. diabetici.

Jak bychom ji měli léčit? Musíme ke kožní lékařce?
Máme-li podezření na mykózu, je možné zajít do lékárny, kde nám poradí, jak plíseň léčit. K léčbě plísní  jsou k dispozici volně prodejná antimykotika. Ideální jsou ta, která se aplikují jen 1x denně po dobu 2-4 týdnů a jsou v léčbě mykóz velmi účinná. Ptejte se i na šíři spektra účinku - čím je širší, tím je větší pravděpodobnost, že bude léčba úspěšná. Nedojde-li ke zmírnění potíží do 7 dní, konzultujte s lékařem.

Pokud má například partner plíseň pokožky nohou, jak velké je riziko nákazy pro jeho partnerku?
Mykóza je vysoce infekční onemocnění - víte-li, že je partner nemocný, pečlivě dodržujte zásady prevence již zmíněné v předchozí otázce.

Může se nám tato nemoc „rozlézt“ i na jiné části těla (např. ruce, lýtka…)?
V případě, že neléčíme plísňové onemocnění včas a dostatečně dlouho,  je možné jeho šíření.

Musí se při léčbě plísně pokožky nohou i nějak desinfikovat obuv? Stačí boty - například tenisky, vyprat?
Ideální je jak dezinfekce, tak praní obuvi. Vyprání by mělo probíhat v 60 stupních, abyste měli jistotu, že spory plísně budou zahubené. I dezinfekce obuvi je správná cesta prevence, a to i jako doplněk léčby.

Může se plíseň pokožky vrátit?
Ano, je-li plíseň nedostatečně dlouho a správně léčena, nebo není-li  dodržené doporučené dávkování, častá aplikace.

Pokud trpíme plísní pokožky nohou, jsou v ohrožení i nehty?
Ano, ohrožení nehtů je v případě plísně nohou velké. Z neléčené plísně pokožky lze „vypěstovat“ plíseň nehtů. Ta se léčí podstatně složitěji a také mnohem déle. Takže při prvních příznacích mykózy nohou (také někdy označované jako atletická noha), začněte s léčbou co nejdříve.

Jaký přípravek pro léčbu této kožní nemoci doporučujete?
S oblibou doporučuji Canespor 1x denně krém na ložiska, co se šupí, Canespor1x denně roztok potom doporučují na plíseň s ložisky v meziprstí, kštici nebo v ochlupených částí těla. Roztok je vhodný také na mokvající plochy. Oba přípravky jsou z hlediska účinnosti i komfortu pro pacienta shodné, je tedy na pacientovi, jakou formu zvolí.

Canespor

Za odpovědi lékařky MUDr. Kotalíkové děkujeme!

Čtěte další články, které se týkají tohoto problému:

Reklama