Plíseň nehtů je nepříjemné onemocnění, které je vleklé. Zpočátku si tohoto onemocnění, které se nazývá odborně onychomykóza, řada z nás nevšimne, rozpozná ji až ve stádiu, kdy nehet začne měnit barvu, tvar a strukturu. Pro toto onemocnění platí, že čím dřív, je začneme léčit, tím větší je šance na úspěch.

Canespor

Protože je tato nemoc velmi rozšířená a mnoho lidí ji neléčí, položili jsme několik zajímavých otázek paní doktorce MUDr. Miluši Kotalíkové, aby nám vysvětlila, jak to s plísní nehtů je. Věříme, že pro mnoho z vás to budou přínosné informace. Nehtovou plísní nemusí trpět jen starší člověk, ale řada z nás. Mykóza nehtů se vyskytuje hlavně na nohou, protože jí svědčí vlhké a teplé prostředí.

Zde jsou otázky, které jsme položili lékařce MUDr. Miluši Kotalíkové, a děkujeme jí za její odpovědi

Jak poznáme, že jsou naše nehty zasažené plísní?
Příznaky onemocnění jsou přesně takové, jak je výše popisujete... změna barvy - bělavá, žluta, lesk se mění v matný povrch , nehet je ztluštělý, třepí se, odchlipuje od lůžka a deformuje - ztrácí svůj původní vzhled i tvar.
Mnohdy i hmota, která se drží za nehtem, nepříjemně zapáchá.

Kde se můžeme nakazit, jakým způsobem?
Nakazit se můžeme ve vlhkém a teplém prostředí / bazény, sauny, fitness, welness/, al e také se může onemocnění rozšířit na nehet z neléčené mykózy nohou či meziprstí. Plíseň nehtů může také zasáhnout člověka s oslabenou imunitou a sklon k ní mají i diabetici.

Koho tato nepříjemná nemoc ohrožuje?
Každého z nás. Nejvíce však skupinu lidí s oslabenou imunitou, diabetiky, sportovce, zkrátka plísněmi nohou nejčastěji trpí ti, co mají velkou část dne nohu uzavřenou v neprodyšné obuvi.

CanesporExistuje nějaká prevence?
Prevence je jednoduchá, spočívá v pravidelné hygieně náchylných míst, dokonalém osušení meziprstí, denně měníme ponožky, upřednostňujeme bavlněné či bambusové materiály, ponožky perte kvalitním prostředkem určeným pro teplotu minim. 60 st. Noste prodyšnou obuv a v létě hodně otevřené boty, boty ošetřujte sprejem do bot, vyhněte se nošení cizí obuvi a do bazénů, saun a lázní choďte s vlastními přezůvkami

Pokud zjistíme, že nehet je zasažen plísní, co musíme udělat proto, aby se vyléčil?
Ideální je postižený nehet odstranit - chirurgicky či pomocí masti s močovinou /nehet změkčuje a tím lépe proniká účinná látka/ a antimykotickou látkou /bifonazol/ - odstranění nehtu doplněné antimykotickou mastí je první fáze léčby. Po odstarnění nehtu je nutné ještě denně pečovat o lůžko nehtu aplikací roztoku Canespor 1 x denně / či Canespor krémem/ . Tato 2. Fáze je dlouhodobější - trvá minimálně 4- 6 týdnů.

S jakými léčebnými přípravky máte dobrou zkušenost a co byste čtenářkám mohla doporučit?
Velmi dobré zkušenosti mají pacienti s volně prodejnými přípravky Canespor 1 x denně

CanesporCo se stane s neléčenými nehty?
Nejen že jsou nehty neesteticky vypadající, ale též jsou zdrojem infekce. Doporučuji tedy každou mykózu nehtu /onychomykózu/ lokálně přeléčit

Mnoho z nás trpí plísněmi pokožky nohou, může se „přenést“ tato plíseň i na nehty?
Mykóza je infekční onemocnění, a je proto přenosná z neléčené mykózy kůže i na nehty a samozřejmě obráceně.

Více o plísni pokožky nohou a nehtů a o řešení těchto problémů najdete na www.canespor.cz

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.
Přípravky Canespor 1x denně krém/roztok/sada na nehty jsou léky k vnějšímu použití! Obsahují léčivou látku bifonazol.
Přípravek Canesten krém je lék k vnějšímu použití. Obsahuje léčivou látku clotrimazolum.

Reklama