Jak se velmi houževnaté plísně nehtů zbavit? Jak ji poznáme a jak se dá léčit? 
n1.jpg

Jak poznáme plíseň na nohou a kde všude se může vyskytnout?
Plíseň na nohách tzv atletická noha nebo mykóza nohou nebo dermatofytoza nohou je vysoce nakažlivé infekční onemocnění kůže. Může se vyskytovat jako suchá šupící se forma – olupuje se např. povrch chodidla a k tomu se místo zarudle, často ohraničené a svědí. Další forma může být puchýřkovitá. Příjemná není ani jedna. Často se vyskytuje plíseň mezi prsty a to mezi 3.-4. prstem. Když ji nezačneme léčit včas, může se přidat i mokvání a zápach
(známka toho, že plísní oslabenou pokožku napadly i bakterie).

Je plíseň nehtů a pokožky tatáž? Může se přenést například z nehtu na pokožku a naopak?
Ano, plíseň nehtů i kůže způsobují často stejné mikroorganismy, proto taky spolu souvisí. Objeví-li se plíseň na kůži palce u nohou či na některém blízkém prstu, je vhodné začít s léčbou včas, aby se dál nešířila a nezasáhla i nehet. Uvidíme-li známky postižení nehtu (změna barvy, změna struktury - láme se, třepí se, odlučuje se od lůžka), platí to samé. Ihned začněme s léčbou plísně, aby nezasáhla do okolí kůže.

Pokud jsou zasažené nehty, u kterých prstů je to nejčastěji?
Často se jedná o palce – tam je to vidět nejvíce. Zkontrolovat však všechny nehty se vyplácí. Léčba plísně nehtu trvá celkem dlouho / v řádu měsíců, než naroste zdravý nový nehet/, proto je dobře léčit postižené nehty najednou.

Jak se nejlépe zbavit plísní nehtů? Jakými přípravky? Jakou formu přípravku je dobré použít na hubení plísně nehtů?
n2.jpgMožností je více, některé jsou, dá se říci, až hodně „lidové“. Někdo spoléhá na octové koupele, někdo koupe v soli či hypermanganu. Plíseň je nutné léčit, abyste zabránili jejímu šíření. Léčbu plísně nehtů můžete začít tím, že část nehtu, která je postižena, šetrně  odstraníte (a není myšleno chirurgické odstranění) a připravíte následně lůžko na růst nehtu nového, zdravého. Zeptejte se v lékárně, jak se téměř bezbolestně nehtu s plísní zbavíte, a jak se postaráte, aby v nehtovém lůžku nebyla plíseň i nadále.

V minulosti se nehty zasažené plísněmi odstraňovaly chirurgicky. Jak je to dnes?
Dnes je již tento postup zastaralý. Byl sice rychlý, ale hodně bolestivý. Dneska se nehet odstraňuje postupně pomocí keratolytických látek / např. urey – nehet postupně „ rozpouští“/. Výhodou je, že to nebolí. Malá nevýhoda-trvá to trošku déle (7-10) dní.

Proč je dobré zasažený nehet postupně odstraňovat? A jak to sami zvládneme?
Ruku v ruce s postupným odstraňováním nehtu zároveň často pečujeme i o lůžko, kam roste nový nehet. Látky, které nehet rozpouštějí jsou kombinované s látkami, které plísně ničí, zabíjejí, což je výhoda, protože nový nehet roste do zdravého lůžka bez plísně. Obecně léčba nehtů je malinko složitější, ale určitě stojí, zato vydržet. Poraďte se v lékárně a věřím, že to sami to zvládnete v pohodě.

Jak poznáme, že je již nehet dostatečně odstraněný?
Jednak pohledem, jednak při snaze zbytky nehtu odpilovat to bude nepříjemné a citlivé. To je přesně okamžik, kdy máme část léčby za sebou a začínáme s aplikací krému na nehtové lůžko. Takto léčíme minimálně ještě 4 týdny, někdy raději i déle.

Je při výběru přípravků na plísně nehtů důležité složení účinných látek? Podle čeho si je máme v lékárně vybírat?
n3.jpgDůležité je především to, že plíseň léčit chcete. Je pak na vás, zda nehet postupně odstraníte a připravíte prostředí k růstu nového nebo bude léčit nehet postižený plísní tak dlouho, dokud neodroste a nebude nahrazen zdravým. V lékárně jsou k dispozici sady k léčbě, krémy, roztoky, laky.

Jak dlouho trvá odstranění plísně nehtů?
V řádu měsíců a obecné pravidlo zní: čím déle plíseň na nehtech zanedbáváme, tím déle ji pak léčíme.

Mohou být plísněmi zasažené i nehty na rukou? Jak se na rukou mohou nehty „infikovat“?
Ano mohou. Jednak je možná cesta přenosu z infikované části kůže (např. při škrábání), jednak ze zvířat a také z hlíny při zahradničení. Když plíseň na nehtech objevíte, není tak úplně zásadní řešit, kde jste k ní přišli, ale je důležité ji začít okamžitě léčit.

Je nutné jít s plísněmi k lékaři nebo zvládneme odstranění samoléčbou?
Záleží na počtu postižených nehtů a také na rozsahu poškození. Je-li postiženo více než 2 nehty, je návštěva lékaře namístě. Když nefunguje samoléčba, je potřeba ho vyhledat také. Jen pozor, ne každá změna viditelná na nehtu musí být plíseň. Nejste-li si jistí, návštěvou lékaře nic nezkazíte.

Co se zanedbanými, plísněmi zasaženými nehty, dá se tento stav vůbec vyřešit?
Řešit se dá, ale trpělivost je tu opravdu na místě.

Je tedy lepší s nasazením léčby řídit se pravidlem čím dříve, tím lépe?
Ano, jednoznačně.


Naše články

Další zajímavé informace najdete ZDE
IN21-097-Canespor-banner-1000x200-3-sada.jpg

Komerční sdělení

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Canespor 1× denně sada na nehty je léčivý přípravek k vnějšímu použití. Obsahuje léčivou látku bifonazol a ureu. Canespor 1x denně 10 mg/g krém je volně prodejný léčivý přípravek k vnějšímu použití. Obsahuje léčivou látku bifonazol. 
 

Reklama