Pokud žijete v domnění, že plíseň postihuje jen nehty a pokožku chodidel, jste na omylu. Uchytit se může kdekoli na vašem těle. A to i v případě, že úzkostlivě dbáte na hygienu. Jak poznat, že se s mykózou nepotýkáte i vy?

Za plíseň pokožky i nehtů je u člověka v celé Evropě včetně naší republiky většinou zodpovědný druh dermatofytu zvaný Trichphyton rubrum. Ten je přenosný z člověka na člověka a nejčastěji se uchytí v meziprstích nohou. Odtud se následně přenáší na nehty nohou, případně na kterékoli další místo na těle. Převážně u dětí, výjimečně pak u dospělých, se může vyskytnout i zoofilní dermatofyt jako je například Microsporum canis. Ten přenášejí drobná zvířata a mykóza v takovém případě vyskytne v místě kontaktu se zvířetem. Často bývá na rukou či v obličeji, ale může se přenést i do vlasů.

dry skin

Jak plíseň odhalit?

Plísně postihují nejčastěji meziprstí nohou a chodidla. Objevují se zde šupiny, někdy i trhliny, kůže svědí. Nejčastěji bývají postižena meziprstí mezi čtvrtým a pátým prstem, kde na sebe prsty těsně naléhají. Chodidla se jemně olupují, někdy se na nich objevují drobné puchýřky. 

Pokud je mykózou postižen nehet, začne měnit barvu, a to nejprve na volném okraji. Zežloutne, je drolivější a může být i deformovaný. Často se pak stává, že tlačí v botě. Mykóza se postupně šíří z volného nehtového okraje až na celou nehtovou ploténku.

Při postižení těla se objevují ostře ohraničená růžová, nebo červená ložiska. Ta mohou být prstencovitá, oválná, nebo okrouhlá, většinou mívají vyvýšený okraj, který se jemně olupuje. Někdy se objevují i drobné pustuly. Jedním z takových míst, kde byste plíseň možná nehledali, jsou třísla a vnitřní plochy stehen.

Mykóza ve vlasech se projevuje ložisky s ulámanými vlasy. Tato ložiska jsou poprášená drobnými bělavými nebo šedavými šupinami. Vzácněji vznikají zánětlivé hrboly s abscesy a pustulami.  

Ne každý si ale těchto příznaků všimne. „Někteří pacienti, kteří mají mykózu na nohou, o tom nemusí vědět třeba celá léta. Lidé často přehlédnou i mykózu v meziprstí nohou nebo nepoznají, že jejich žlutavý či zdeformovaný nehet může být infikovaný. Žijí s tím a neřeší to,“ upozorňuje doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Komu mykóza hrozí?

  • Vzhledem k tomu, že se dermatofytům daří ve vlhkém prostředí, jsou více ohroženy osoby, které nosí většinu dne uzavřenou sportovní nebo pracovní obuv, ve které se nohy potí. 
  • Dále osoby, které navštěvují veřejná koupaliště, sauny a jiné rekreačně lázeňské provozy, tedy místa, kde lidé chodí bosi. 
  • Větší predispozici k mykózám nohou a nehtů mají také starší lidé, kteří trpí poruchou periferního prokrvení nohou nebo diabetem.
  • Nakazit se mohou i lidé, kteří dbají na čistotu. Významnou roli v tomto případě hraje stav obranyschopnosti daného pacienta. 

„V mykologii platí, že časté mytí plísním nezabrání v jejich šíření. Podstatné je, abychom po koupeli řádně vysušovali meziprstí nohou i chodidla, nosili pokud možno otevřenou obuv, často měnili ponožky. Při zvýšeném pocení je vhodné používat antimykotické zásypy. Nejvíce ohrožené je meziprstí u malíku, kde můžeme počínající mykózu snadno přehlédnout. Zpočátku se zde projevuje jen drobným olupováním a svěděním,“ radí dermatoložka

Náš letní speciál – vše o mykózách

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také: