seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Plíseň není nakažlivá

V létě se mnohem víc potíte a naše nohy jsou vhodným prostředím pro šíření se bakterií, zvlášť pokud nosíte uzavřené boty. Jednoduše pak může vzniknout mykóza, kterou si nepředstavujte jako plíseň na chlebu, ale může jít o svědění a pálení kůže, zčervenání nebo její odlupování. Mnoho lidí si myslí, že taková mykóza není nakažlivá a že se jí už nikdy nezbaví. Je to omyl! Mykózu vyléčíte volně prodejnými léky (nejčastěji mastičkami), ale bohužel, mykóza je nakažlivá. V době, kdy ji léčíte, byste neměli chodit na koupaliště a zamezit styk vašich nohou s kůží na jiných částech těla.

Zarostlý nehet vyřešíte jen na chirurgii

Zarostlý nehet je velice nepříjemná a často i bolestivá záležitost. Pokud si stříháte nehty do kulata nebo máte malé boty, můžete zarostlý nehet okusit velice rychle. Mnoho lidí to nechává být a tím si způsobují ještě větší bolesti a komplikace, protože se bojí, že jim chirurg bude nehet trhat. Omyl! Takové radikální kroky dnes chirurgové nedělají, to jen u opravdu závažných stavů, a i u těch raději volí cestu plastiky. Nebojte se a se zarostlým nehtem jděte k lékaři co nejdřív. Jednak vám nehet a jeho okolí vyčistí, abyste nedostali infekci, a zatejpuje ho, což mnohdy pomáhá. Druhou možností bývají nehtová rovnátka.

6491a5196c630image.png
Foto: Shutterstock

Čím víc budete brousit paty, tím budou hladší

Máte suché a rozpraskané paty, o které jste se přes zimu nestarali, ale v létě to chcete změnit? Paty si nechte obrousit, případně to zkuste sami doma, ale nepřehánějte to. Pravdou totiž je, že čím víc budete paty brousit, tím spíš se vám bude kůže znovu obnovovat. Stane se pak, že nohy budete mít hladké jen třeba tři dny po pedikúře a pak budete tam, kde jste byli před ní. Pozor na to.

Pokud si nebudu lakovat nehty, zajistím si tak zdravé nohy

Myslíte si, že je lak jen samá chemie a škodí nehtům? Možná byste byli překvapeni, ale dnešní laky nehtům nijak neškodí, v mnoha případech je naopak chrání. Gel lak je něco jiného, pod ním nehet nemůže dýchat a může docházet ke vzniku již zmíněných plísní, ale laku na nehty se nebojte. A pokud i tak máte obavy, zvolte lehce zbarvený vitamínový lak, který nehet dokáže zpevnit a má nějakou přidanou hodnotu.

Pedikúra je zbytečná služba

O nohy se nestaráte, protože to podle vás nemá cenu? Nechce se vám za to platit? Nemusíte, pokud si pedikúru budete dělat doma. Velkým omylem je ale to, že je starostlivost o nohy zbytečná. Je důležitá jednak z estetického hlediska, ale i z toho zdravotního. Nohy jsou jako brána pro bakterie a následné infekce, proto se vyplatí se o nohy řádně starat. V létě je navíc vystavujeme prachu a dalším nečistotám

Zdroj: autorka článku, sensualite, uclahealth, webmd, verywellhealth

Reklama