Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) roste napříč celou Evropou, nejčastěji ve smíšených i listnatých lesích, hájích a v křovinách. Všude tam, kde nachází stín a vlhčí půdu. Není to ale podmínkou. Zvládne i méně příhodná stanoviště, protože jde o poměrně nenáročnou bylinku. Proto ho také najdete v leckteré původní venkovské zahrádce.

604b5e052db3aobrazek.pngFoto: Shutterstock

Rozhodně se nemusíte bát, že byste tuto až 35 cm vysokou trvalku přehlédla nebo zaměnila. Výrazná je už svými zelenými listy posetými bílými skvrnami. Od konce března do května ji zdobí drobné kvítky v různých odstínech – od světle růžové až po modro-fialovou. A právě ty jsou spolu s natí ceněné pro léčivé účinky. V létě pak můžete sbírat i lístky, které už ale mají menší sílu.

Kvetoucí nať se suší venku ve stínu, ale pokud počasí na jaře nepřeje, tak i uměle, při teplotě do 40 °C.

Plicník a jeho účinky na zdraví

  • Bylinka působí protizánětlivě a dezinfekční účinky.
  • Podporuje odkašlávání a regeneruje sliznice horních cest dýchacích, takže se skvěle hodí při respiračních onemocněních. Bylinkáři ji však doporučují také při dalších plicních onemocněních, od zápalu a zahlenění plic, zánětu průdušek, astmatu a podobně.
  • Kromě toho příznivě ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí a regeneruje pokožku.
  • Má také blahodárný vliv také na trávicí systém, regeneruje jeho sliznice a působí proti průjmu.
  • Působí lehce močopudně a svíravě, zvyšuje krevní srážlivost.
  • Léčí hnisající rány a hemoroidy.

Jak plicník lékařský užívat?

Ideální je připravit čaj. Dvě lžičky sušené bylinky přelijte 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat, poté sceďte. Dopřejte si ho třikrát denně, avšak maximálně po dobu 3 týdnů, ne déle. Vůbec by ho neměly užívat děti do tří let, ani těhotné a kojící ženy. Odvar je vhodné také inhalovat – dvakrát denně po několik dní, nebo použít k omývání tam, kde je to třeba.
604b5dfb3336cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pokud plicník v přírodě neobjevíte, ani se teď nedostanete za příbuznými na venkov, můžete léčivku zakoupit v lékárně. Kromě sušené natě je k mání třeba i ve formě tinktury.

Čtěte také:

Reklama