1a8849cf6bf63-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Horká voda z brambor

Kdykoli budete vařit brambory, neplýtvejte vodou z nich do dřezu. Slijte ji na nechtěný plevel ve spárách. Rostlinu spaří, její buněčné stěny se rozpadnou, a zmaří se tak její další růst. Nemusíte přitom zůstat jen u vody z brambor, byť právě tahle je top. Zneškodnit plevel totiž pomáhá nejen její teplota, ale ve druhé řadě také škrob z brambor, který se do ní vyvařil. Použijte ale jakoukoli vroucí vodu, kterou už v kuchyni nevyužijete.

Elektrické nebo horkovzdušné vypalovače plevele

Účinkují, jak už název napovídá, na principu vypálení plevele, ať už za pomoci elektřiny, nebo horkého vzduchu. Díky několik set stupňů vysoké teplotě zničí plevel až ke kořínkům. Váš rozpočet z nich navíc nevykrvácí – pořídíte je za cenu v řádu několika stokorun. A když vezmete v potaz, kolikrát za sezónu je budete muset vytáhnout… Navíc mnohé vypalovače poslouží i dalším účelům, například k podpalování v grilu.

Pokud máte v domě kutila, můžete stejně tak využít jeho horkovzdušnou pistoli na ohýbání plastů nebo odstraňování nátěrů, případně i stavební hořák.

Vysokotlaký čistič alias wapka

Tady nepracujete s vysokou teplotou vody, ale s jejím tlakem, který dosahuje cca 130 barů. Plevel tak ze spár doslova vymetá, nalétaná semínka jakbysmet. Musíte ale spočítat s tím, že spolu s plevelem odstraní i podstatnou část písku, pokud jím jsou spáry mezi dlažbou vysypané. Je třeba ho pak doplnit. Nebo na vyplnění mezer použít spárovací maltu, která je trvalejší a odolnější náletu semínek nechtěné zeleně.

O něco účinnější jsou vysokotlaké čističe s ohřevem vody, kdy na plevel srší voda o teplotě téměř 100 °C.

Ingredience z kuchyně

Zdecimovat plevel ve spárách dokáže podle babských rad také celá řada surovin, které najdete v každé kuchyni.

  • Prvním pomocníkem je octový roztok (1 díl octa na 3 díly vody), který na plevel rozprášíte. Někdo přidává navíc i prostředek na mytí nádobí, díky kterému ocet na listech lépe ulpí.
  • Další možností, která nevítaným rostlinám neudělá dobře, je slaný zásyp nebo zálivka (1 díl soli a 2 díly vody). Ale pozor, pokud se sůl dostane do půdy, znehodnocuje ji.
  • Proti pleveli by měl fungovat i škrob nebo jedlá soda, jimiž spáry posypete.

Do boje se ale nepouštějte před deštěm, který by vaši snahu okamžitě zmařil. Zároveň nepočítejte s účinkem srovnatelným s herbicidy, které fungují rychle a trvale. Domácí metody je třeba někdy opakovat.

Zároveň vždy na kousku dlažby vyzkoušejte, zda ji daná metoda nepoškodí – opatrně postupujte například v případě vysokotlakého čističe.

Zdroj informací: Hecht, Domerino, Flóra na zahradě