shutterstock-1543602857.jpg
Foto: Shutterstock

S termínem „pleťový půst“ poprvé přišla japonská značka Mirai Clinical. Popisuje ho jako způsob, jak normalizovat vylučování přírodních olejů a podporovat přirozený proces omlazení. Koncept vychází z tradiční myšlenky půstu, který pomáhá v léčení. Pleťový půst znamená, že po určitou dobu snížíte množství produktů, která pravidelně aplikujete na obličej. Hlavní myšlenkou je umožnit pokožce odpočinout si a resetovat se. Podle některých tvrzení umožňuje pleťový půst také pokožce, aby se omlazovala, sama se byla schopna hydratovat a sama se uzdravovala.

Půst napomáhá detoxikaci pokožky a umožňuje jejímu přirozenému systému pracovat účinněji tím, že jsou během něj eliminovány produkty, na kterých je naše pokožka závislá. Znamená to vzdát se na několik týdnů své rutiny v péči o pleť nebo vynechat ve svém každodenním režimu některé produkty.

Na tento trend však existuje mnoho protichůdných názorů. Jedni tvrdí, že půstem dosáhli neuvěřitelných výsledků, zatímco jiní zase říkají, že měli s pletí větší problémy a nedoporučují to. Záleží tedy na každém jedinci a jeho aktuálním stavu pokožky.

shutterstock-2004838985.jpg
Foto: Shutterstock

Mnoho odborníků v této oblasti půst nedoporučuje. Shodují se však na tom, že některé produkty je dobré eliminovat. Jde ale tedy spíše o „pleťovou dietu“ než „půst“. Ta vám může pomoci přehodnotit kroky ve vaší rutině péče o pleť. Může to být ku prospěchu, pokud svou pokožku zatěžujete spoustou produktů nebo přísad, a nejste si pak ani jisti, které z nich vaší pleti skutečně prospívají.

Dermatoložka Rashmi Shetty na svém Instagramu uvádí, že zatímco trend naznačuje, že by měl člověk na dva až čtyři přestat používat všechny produkty pro péči o pleť, neměl by nikdy vynechávat hydratační krém. „Hydratace a vlhkost jsou klíčem k udržení zdravé pokožky a schopnosti se hojit,“ říká.

Doporučuje se po dobu dvou až tří týdnů vyhýbat produktům s aktivními látkami, což může pomoci snížit zánět pokožky, léčit kožní bariéru a dodat pleti čas na hojení a zklidnění. Upozorňuje však, že pokud má někdo předepsané produkty od odborníka kvůli konkrétnímu stavu pleti jako je například akné nebo pigmentace, neměl by tento léčebný plán přerušovat.

Místo úplného půstu v péči o pleť doporučuje spíše zkusit na pár týdnů vysadit produkty s aktivními látkami.  Na druhou stranu uvádí, že by neměl být půst omezen pouze na pečující kosmetiku, ale také na make-up. „Úplně stačí dodržte základní rutinu péče o pleť ve dvou až třech krocích – čištění pleti, nanesení opalovacího krému a séra pro různé kožní problémy,“ vysvětluje. Na závěr dodala, že nejlepší věcí, kterou může každý pro svou pokožku udělat, je pít hodně vody a jíst potraviny bohaté na vlákninu.

blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Elle, Current Body, Instagram/Rashmi Shetty, Healthline, WIoNews