Není to jen retro činnost našich babiček. Pletení je stále více trendy i mezi mladými lidmi. A mnohdy nejde ani o výsledek pletacího úsilí (i když teplých svetrů není nikdy dost), ale spíše o samotný proces. Účastníci průzkumů, kteří pletou, si pochvalují pozitivní účinky, které zaznamenali. Pletení jim ulevuje od stresu, přináší pocit uvolnění, snižuje úzkost, zvyšuje sebevědomí. Dokonce se zlepšili i schopnosti, jako je paměť či soustředění.

Dovednost, která se hodí

Pletení je podobné jako meditace. Rytmické a opakující se pohyby vás zkrátka hodí do pohody a vyčistí mysl. A další výhodou je, že se po několika pletacích sezeních můžete přikrýt například novou dekou.  

Po jehlicích můžete sáhnout také v případě, že pocítíte náhlou úzkost. Je to určitě lepší řešení než do sebe ve stresové situaci naládovat čokoládu. U lidí s Parkinsonovou chorobou nebo u starších přispívá pletení ke zlepšení pohybových dovedností, procvičuje se tím totiž jemná motorika.  

image.pngFoto: Cara Delevigne se uklidňuje před přehlídkou (Profimedia)

Pletením ke štěstí

K uvolňování dopaminu, tedy hormonu štěstí, dochází nejen po jídle, sexu a spánku, ale také v důsledku tvůrčí činnosti. A nemusí to být samozřejmě jen pletení, ale v podstatě jakákoli řemeslná činnost, jako je vyšívání, paličkování, kreslení nebo třeba i práce se dřevem.

Ruční práce se používaly jako součást terapie už v období první světové války, kdy pomáhaly válečným veteránům s posttraumatickou stresovou poruchou.

Přečtěte si také:

Reklama