„Stejně jako měníme oblečení podle ročních období, i péče o pleť by se měla přizpůsobit klimatickým podmínkám a způsobu života.“ Vysvětluje Zuzana Teichmannová, produktová manažerka a odborná kosmetická školitelka společnosti Oriflame. Zuzka na tomto postu pracuje v České republice od roku 1993, je tedy tou pravou ženou, na kterou jsem se mohla obrátit. Přečtěte si náš rozhovor o tom, jak byste se o svou pokožku měla v tomto období starat, a co rozhodně nepodceňovat.

Zuzko, liší se nějak péče o pleť na podzim a v zimě, proti té na jaře a v létě? Případně, jak?
Zima je poměrně náročné období pro naši pleť i tělo. Pleť je jediná část těla, která nikdy není chráněna oděvem a taky jediná, kterou vaše okolí stále vnímá. Zvenku se vysušuje ústředním topením, teplotními výkyvy, mrazem a větrem. Agresivně na ni také působí znečištěnější ovzduší. Zevnitř ji vyčerpává nedostatek vitamínů ve stravě, méně pohybu na čerstvém vzduchu, více stresu a zdravotních problémů. A protože pleť dostává zabrat, potřebuje kvalitnější přípravky. Každodenní péče ráno a večer je hlavním předpokladem pro docílení zdravé, svěží a mladistvé pleti.

V zimě jsou vhodné čistící a tonizační přípravky, které pleť nevysušují. Křehkou a jemnou pleť okolo očí chráníte proti vysušení mrazem a větrem vklepáním očního krému a tím předejdete tvorbě vrásek okolo očí. Denní krém by měl být více promašťující než v létě, aby udržel pleť vláčnou ale ne příliš mastnou na povrchu, tím se na ni totiž nalepí více nečistot z ovzduší. Na denní krém naneste podkladový krém (mak -up) ve stejném odstínu jako je barva pleti. Je to „druhá vrstva oděvu“, která pomáhá pleť v zimě chránit a barevně ji sjednotí. Připlaťte si za více pěstící noční krém. Dodá energii a výživu pleti, aby se udržela svěží, zářivá a v dobré kondici. Jarní únava potom nebude tolik na pleti vidět. 

Vím, že různí lékaři, kosmetičky, … vždy apelují, aby na jaře a v létě se používala kosmetika s UV faktorem, je to potřeba v tomto období, kdy je sluníčka minimálně?
Ano, protože UV záření (denní světlo), které způsobuje stárnutí pleti, působí na pleť i v zimě a proniká i přes sklo. Proto má většina denních krémů UV filtry. Někdy mohou UV filtry dráždit v očích, to vyřešíte vklepáním očního krému okolo očí, který UV filtry nemá.

Co bychom nyní neměli dělat a naopak na co se více zaměřit?
Rozhodně bychom neměli vycházet ven bez denního ochranného krému a používat jej i na krk. Ruce a krk totiž prozrazují věk ženy. Šály, límce a roláky vytahují pokožku a mráz jí také nepřidá. Proto i večer naneste na krk vyživující noční krém.

Pleť může v zimě působit zešedlá a unavená, mít hrubou strukturu. Pro zlepšení struktury pleti a zpomalení jejího stárnutí jsou účinná séra. Jejich aplikací pod krém se několikanásobně zvýší pěstící účinek.

Abrazivní krémy nebo gely jsou takový velký úklid na pleti. Odstraní odumřelé kožní buňky z povrchu pokožky, prokrví ji, vyčistí, zjemní a projasní. Všechny přípravky, které poté na pleť nanesete, intenzivněji působí. Abrazivní krémy však nejsou vhodné před anebo po delším pobytu v mrazu a na jakkoli narušenou pleť. Mohou je nahradit slupovací masky. Přischnou k pokožce a jejich sloupnutím se odstraní i odumřelé kožní buňky.

Masky jsou rychlá a účinná pomoc pleti, když to potřebuje. Zvolte si podle problémů, které se na vaší pleti nejčastěji objevují odpovídající masku, a použijte podle potřeby. Kombinace abrazivního krému a masky před slavnostní úpravou udělá své…

sa

Nyní se zaměříme na oleje a krémy, co je pro naši pleť lepší? Je nějaká doba, kdy častěji využívat olej a naopak?
Pleť, stejně jako naše tělo, má hlad a žízeň. Potřebuje hydrataci a výživu. To jí dodávají kvalitní krémy. Oleje více promašťují, jsou příjemné pro velmi suchou a křehkou pleť na noc a v zimním období.

V zimě jsou na tom asi nejhůře naše rty a ruce, jak bychom o ně měly starat?
Rty, stejně jako pokožka rukou, mají minimálně mazových žlázek, proto se vysušují. Rty jsou navíc symbolem ženskosti, měly by být upravené. Suché, popraskané rty vždy ubírají na atraktivnosti obličeje. Na vysušeném horním rtu se pak dříve tvoří vrásky a ty žádné ženě nesluší. Rty by se měly přes den udržovat vláčné, a je na každé ženě jestli si zvolí balzám na rty, lesk nebo rtěnku. Důležité je, nanést vyživující krém večer po vyčištění zubů i na rty a pokožku nad horním rtem.

Pokožka rukou dostává v zimě co proto. Kupte si čtyři krémy na ruce, do koupelny a do kuchyně na umyvadlo, do kabelky a na noční stolek. Pokožku rukou po každém mytí ošetřete krémem na ruce, můžete jej použít jen na hřbety rukou. Na noc vmasírujte silnější vrstvu do celých rukou. Krém můžete vetřít i do kůžiček kolem nehtů.

Říká se, že hydratační krémy s příchodem mrazů po aplikaci na nás „zamrzají“, je to pravda?
Hydratace je základem v péči o pleť. Ztráta vlhkosti z pleti je jednou z hlavních příčin jejího stárnutí. Téměř všechny krémy jsou hydratační, zvlhčují pleť a snižují ztrátu vlhkosti z ní.  Denní krém je komponován tak, aby chránil pleť proti škodlivosti okolního prostředí a tedy i proti působení mrazu. Pleť bývá v zimě sušší, stačí si zvolit více zvláčňující krém, než v ostatních ročních obdobích.

Momentálně jsou velkým hitem hydratační mléka do sprchy, co na ně říkáte vy? Opravdu zastoupí klasické tělové mléko?
Je to „dva v jednom“, šetří čas, když spěcháte. Může být dostačující pro normální pokožku. Na suchou pokožku je potřeba použít klasické tělové mléko, případně kombinovat obojí, třeba jen na nejsušší partie, jako jsou končetiny a dekolt. Nejlépe je vyzkoušet hydratační mléko do sprchy a dál se přizpůsobit potřebě pokožky, která je opravdu individuální.

Když pomineme pleť v obličeji, co pokožka těla, je nutné ji každý den mazat tělovými mléky, atd.?
Pokožka ženského těla má být pěkná na pohled a příjemná na dotek - hladká, hebká a bez chloupků. Třením o oblečení se vysušuje a hrubne na loktech a kolenou, tvoří se krupička na pažích. Použitím vhodného tělového mléka se udrží v dobré kondici, vláčná a hebká.

Já třeba osobně nemám ráda, když se večer namažu tělovým mlékem, jelikož se pak v noci budím úplně zpocená a mám pocit, že má kůže nedýchá, je to známka například toho, že používám špatnou kosmetiku?
Důvodů může být více. Vyzkoušejte jiné tělové mléko, případně lehkou emulzi a naneste v menším množství. Správně zvolené tělové mléko se má vstřebat do pokožky tak, aby nelepila, nebyla mastná, nedávala pocit zvýšeného pocení a nedělalo fleky na oblečení. Jeho vůně by měla ladit s vůní, kterou používáte. Většina kosmetických firem má k vůni i stejně parfemovaný tělový krém.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama