Je únor, čas masopustu a maškarních bálů. Zatímco masopustní rej má své přesné zákonitosti, maškarní ples nám skýtá takřka neomezené možnosti, jak popustit uzdu fantazii a pod jinou identitou se vyřádit do sytosti. Ale pozor, i tady to můžeme „přepísknout“.

V nejedné vesnici či malém městečku jste tento víkend mohli potkat masopustní maškary a obdivovat větší či menší kreativitu jejich tvůrců. Masopustní rej většinou končí masopustní tancovačkou nebo maškarním bálem.

Masque

Dalo by se říci, že na maškarním plese je vše dovoleno a my se nemůžeme ztrapnit. Naopak, mnozí jsou přesvědčeni, že trapnost je vítaná a žádné meze (za co jít a v co se proměnit) se nakladou.

Ale nezapomínejte, milí maskovaní, že i taková zábava má jisté hranice a to, co baví vás, se jinému může zdát přes čáru. Zatímco vy jste v pohodě, pocit trapnosti se zmocňuje vašich pozorovatelů.

Ano, umět si udělat ze sebe legraci a přitom nesklouznout do banality, to je opravdu kumšt.

Abyste se toho vyvarovali, je potřeba myslet na pár „detailů“.

Čeho se vyvarovat při výběru masek?

  • Fantazii se meze nekladou, ale pozor, ať neomezujete druhé

MasqueMnozí lidé si dávají na výběru a hlavně výrobě masek opravdu záležet. Ti největší koumáci je vymýšlejí měsíce dopředu, aby ohromili, pobavili sebe i společnost a hlavně získali zasloužené vavříny při závěrečném hodnocení. Už jsem viděla hranaté sněhuláky, chodící kadibudky nebo hejna slepic, a musela jsem smeknout pomyslný klobouk před zručností a vtipem jejich výrobců. Tak by to mělo v ideálním případě vypadat, hodnotí se nápad, zpracování a smysl pro humor. Jedinou nevýhodou takových prostorově výrazných masek jsou vysoké nároky na místo. Ne každému se bude líbit, když mu smetete skleničky ze stolu nebo zaberete dvě židle. Ale při troše taktu se i to dá odpustit.

Jenomže ne každý má ten čas, zručnost a nápad, aby si mohl masku vyrobit sám.

  • V půjčovně vybírejte s rozumem a vkusem

Většina z nás se odebere do divadelní půjčovny kostýmů ve snaze vypadat „profesionálně“. Ale i tady byste měli být obezřetní a vybírat s rozumem. Z vlastní zkušenosti vím, že jejich divadelní krása dávno pominula a nevyčistitelné fleky od potu, kávy a jiných tekutin nejsou zblízka zrovna estetické. Spíš je na ně pohled tristní a neutěšitelný, zvláště když vám velikostně nesedí.

  • Masku přizpůsobte postavě

MasqueNechci se nějak dotknout baculatějších dam, ale ať se ve vlastním zájmu vzdají postav husopasek, školaček, baletek a sado-maso domin, byť by to byla sebevětší švanda.

Rozhodně bych se vyvarovala převleků, které nějakým způsobem zesměšňují národ, rasu nebo náboženství. V současnosti je to opravdu ožehavé a může to vyvolat zbytečný malér.

Také lidový kroj nemá na maškarním co dělat, takové znevážení si přece jenom nezaslouží.

  • Poslední záchrana: Škraboška

Pokud nemáte dost fantazie, nebo neznáte míru, omezte se na nějakou škrabošku nebo převlek v rámci vašeho oblečení.

A něco málo k chování:

Zřejmě není třeba zdůrazňovat, že maska nám sice poskytuje jistou anonymitu, ale to nás neopravňuje k tomu, abychom překračovali meze slušnosti a přestaly být dámami. Počtem přibývajících skleniček sice klesají zábrany, ale vlezlost, dotěrnost, vulgarita ani na maškarní bál nepatří. Maskám je sice dovoleno střídat partnery, brát si je z kola, a chovat se uvolněně, ale přehnaná koketérie může skončit partnerskými neshodami a u žárlivých jedinců pěknou bitkou.

Možná namítnete, že to patří ke koloritu, ale stojí vám to za to?

Čtěte také:

Reklama