Plesová sezona je v plném proudu a vy se možná na nějaký chystáte. Chcete vypadat co nejlépe a ráda byste se vyvarovala zbytečných trapasů? Nejste jistě sama. Pojďme si shrnout základní přešlapy, kterých se ženy, ale i muži dopouštějí.

ball

Nejprve si musíme ujasnit, co si vlastně představit pod pojmem ples. Často jsou hranice mezi plesem a taneční zábavou hodně tenké a matou nás sami pořadatelé tím, že venkovskou tancovačku nazvou plesem. Při vší úctě k těmto společenským událostem, nemají s plesy nic společného. Ať nadále zůstanou tanečními zábavami, s volnějším a benevolentnějším přístupem k oblékání hostů, nebo ať stanoví jasná pravidla (dess code), která napíší rovnou na plakát. Pravidla, která by měli návštěvníci dodržovat, jinak nebudou vpuštěni do sálu.

Přijde vám to přísné? Mně rozhodně ne. Nezlobte se na mě, ale nevhodné oblečení je projevem neúcty k události, kterou chceme nazývat plesem.

Pod pojmem ples si představíme velkou společenskou a hlavně reprezentativní událost s tancem a bohatým doprovodným programem. Takové plesy mívají svého moderátora, předtančení a nezřídka jim lesk dodává významný host. Tyto události se konají v reprezentativních prostorách a podle toho se často odvozuje i jejich název. Například ples v opeře.

To je ale hodně vysoká laťka, ples pro high society, kde je dress code jasný. Dáma v dlouhé večerní toaletě a pán ve fraku. A je to tak dobře.

Jenomže většina z nás se v takových výšinách asi nepohybuje, takže tuto kategorii ponecháme stranou. Sestupme o level níž a pojďme na plesy, které jsou bližší našemu společenskému postavení, ale i peněžence.

Kapitola první – maturitní plesy

Maturitní plesy jsou (po tanečních) pro mladou generaci vstupní branou do společenských událostí spojených s tancem. My starší se jich účastníme buď jako hosté našeho maturanta či maturantky, nebo jako hrdý doprovod, garde. Dalo by se říct, že ti nedůležitější, maturanti, mají v oblečení jasno. Mladí muži, ač neradi, jdou v obleku, ale to ještě neznamená, že jsou oblečeni správně. Abychom to moc neprotahovali, tato kapitolka se může týkat všech

 • Zapnuté všechny knoflíky u saka, jsou společensky nepřípustné. U tří a čtyřknoflíkových sak by měl být nejspodnější knoflík vždy rozepnutý.
 • Vesta v dvouřadovém obleku je dalším důkazem neznalosti. Dvouřadové sako musí být vždy zapnuté na všechny knoflíky, takže je úplně zbytečná.
 • Příliš dlouhé rukávy a nohavice jsou častým jevem a velkým nešvarem a působí to hodně neesteticky.
 • O opačném jevu krátkých kalhotách a rukávech se dá říci totéž.
 • Rozhalenka u košile (a vázanka nebo motýlek schovaný v kapse). Vázanka na „půl žerdi“
 • Tenisky, mokasíny či jiná nevhodná obuv. Divili byste se, kolik takových mužů na maturitním plese potkáte. K obleku jsou jiné boty, než čisté a vyleštěné polobotky nepřijatelné.

Co dělají špatně dámy?

Mladé slečny se na maturitní ples připravují dlouho dopředu. Berou útokem půjčovny společenských šatů, brouzdají po internetu a shánějí vhodné róby na e-shopech „Maturiťák“ je přesně tou událostí, která si říká o proměnu „džínové holky“ v královnu. I ty nejšedivější myšky se chtějí blýsknout a šokovat své spolužáky, kteří je dřív možná přehlíželi. A tak většinou vítězí načechrané princeznovské modely s vyztuženými spodničkami. A o první trapas je postaráno.

 • Chůze: Dívka dříve zvyklá jen na kalhoty se v toaletě biedermeierovského střihu, nebo v šatech s vlečkou neumí pohybovat. Nejen že se většinou hrbí, chodí sedmimílovými kroky, ale ve snaze nezakopnout na schodech zvedá lem sukně příliš vysoko, takže ukazuje víc, než je nezbytně nutné.
 • Ramínka podprsenky: Dalším velkým nešvarem jsou gelová ramínka od podprsenky, kterou se snaží vylepšit dekolt nepadnoucích šatů. O vykukujících ramínkách jiných podprsenek ani netřeba mluvit
 • Kabelky: Často jsou vidět i nevhodné, příliš velké, barevně a stylově nesladěné kabelky, které se k večerním šatům rozhodně nehodí. Když ne psaníčko, tak raději nic
 • Doplňky: Velké civilní hodinky jsou teď hodně in, ale na ples nepatří. Dokážou pokazit celkový dojem, i kdyby byly sebe dražší. Příliš mnoho bižuterie také nesvědčí o dobrém vkusu.
 • Samostatnou kapitolou jsou punčochy v botách s otevřenou špičkou. Když punčochy, tak boty s uzavřenou špičkou. Pokud už si zvolí páskové střevíčky, tak bych se přiklonila k perfektní pedikúře, nalakovaným nehtům a punčochám ve spreji, které sjednotí pokožku.

ball 2

A krátce o doprovodu:

Maminky, babičky, tety, sousedky, prostě všechny dámy, které jsou součástí doprovodu, si můžou obléknout malé společenské šaty, koktejlky, ale i klasické malé černé. Nic ovšem nebrání tomu, aby si zvolily dlouhou sukni a hedvábnou halenku, nebo dokonce dlouhé šaty. Hodně záleží na prostředí, ve kterém se ples koná.

Mužský doprovod: netřeba zdůrazňovat, že tatínek maturanta či partner gardedámy půjde v tmavém obleku a platí pro něj stejná pravidla jako pro mladé muže. Viz výše

Co na sebe přes společenské šaty a oblek?

Tato připomínka by se spíš hodila na začátek, ale z plesu se také odchází, takže nebude vadit, když si ji ponechám na konec. Neméně důležité jako šaty nebo společenský oblek je to, co si přes ně oblečeme. Rozhodně to nebude sportovní prošívaná bunda, ale kabát, u dam třeba pelerínka nebo kožich.

Jak vidíte, milé čtenářky, téma je to hodně široké a určitě jsem na něco zapomněla. Budu ráda, když tuto mezeru vyplníte a samy se zeptáte.

Příště bychom si mohly říct něco o maškarních plesech. Myslíte, že na nich se žádného trapasu nedopustíte? Ale ano.

Čtěte také:

Reklama