Vlasy nejsou jen obyčejnou pokrývkou hlavy. Husté a lesklé kadeře bývají synonymem krásy a pěkně upravená kštice naší vizitkou. Jenže když vlasy začnou řídnout a veškeré pokusy o jejich zachování zklamou, můžete se cítit poněkud nešťastně.

A bylo by mylné domnívat se, že vlasy dělají starosti jen ženám. Podle evropského výzkumu je jedním z největších problémů mužů vypadávání vlasů. Téměř 70 % z nich řadí tento problém na první příčky svých starostí. Dnes již naštěstí máme širokou škálu možností, a proto tam, kde nepomůžou různé šampony, vody či pilulky, mohou pomoci šikovné ruce chirurga. Už jste slyšela o transplantaci vlasů?

Působením různých vlivů, jako jsou například genetické dispozice, stres, životní styl, může dojít k vypadávání vlasů. U žen dochází k řídnutí po celé ploše hlavy a jen výjimečně dochází k místnímu vypadávání. Místní vypadávání je častější u mužů, těm se tvoří kouty nebo nevzhledná lysina na temeni.

„Právě proto častěji vyhledávají transplantaci vlasů muži. Jednak se touto metodou řeší lokální ztráta vlasů (vlasy se vezmou z místa, kde jich je dostatek, a vštěpí se tam, kde je porost prořídlý), a jednak celkové prořídnutí není tolik do očí bijící. Při celkovém prořídnutí také vlastně není odkud vlasy brát. Nicméně i ženy někdy transplantaci podstoupí,“ vysvětluje kadeřník Milan Hovorka. 

Jak to funguje?
Bylo zjištěno, že vlas se i po svém přemístění chová tak, jako by byl na svém původním místě. Máme-li například člověka s tzv. kouty, kterému ale vlasy z jiné oblasti nevypadávají, jsou docela reálné šance na úspěch zákroku.

Vlasy se totiž po vyjmutí ze „zdravé“ části a zasazení do části postižené vypadáváním budou chovat i nadále, jako by byly na svém původním místě. Jednoduše řečeno – nevypadnou.

Jak transplantace probíhá?
Před transplantací je nutná konzultace s odborníkem, který posoudí, zda je zákrok pro pacienta vhodný. Jestliže rozhodne kladně, nic dalšího vám v cestě nestojí. Zákrok bývá časově náročný, může trvat i několik hodin a velmi často je třeba absolvovat i několik sezení. Během jednoho se lysá místa zaplní transplantovanými vlasy a během těch dalších se porost jen „zahušťuje“. Tento zákrok je označován jako autotransplantace. Vaše vlasy jsou jednoduše přesunuty z jednoho místa na druhé.

Operace probíhá za lokálního umrtvení. Na začátek toho všeho se na hlavu zakreslí místa, kam se budou nové vlasy vštěpovat, a na délku asi 2 mm se zkrátí kštice v místě, odkud se budou vlasy brát. Dárcovské místo bývá většinou týlní část hlavy. Vlasy v této oblasti jsou hustější a zdravější.

Dvě metody
Další postup už se odvíjí od metody, kterou má být transplantace provedena. Podle té starší je připravená část se zkrácenými vlasy vyjmuta. Obvykle jde o pruh kůže 1,5 centimetru široký a 10 centimetrů dlouhý, velikost odejmuté tkáně záleží na rozsahu prořídlé nebo lysé plochy. Kůže se pomocí stehů sešije k sobě a z dárcovského pruhu se připravují štěpy s jedním nebo více vlasovými lůžky (3–5 u miništěpů, 1–2 u mikroštěpů), zatímco pacient odpočívá. Každý štěp je vlastně drobný kousek kůže velikosti asi 1–2 mm2.

Pomocí laseru nebo skalpelu se v cílové oblasti vytvoří drobné nářezy, a do nich jsou pinzetou vsazovány vytvořené štěpy. Po operaci odchází pacient domů s obvazem na hlavě, který si může sundat za tři až čtyři dny. Nevýhodou této metody je, že v místě vyjmutí dárcovské tkáně zůstává jizva.

Tento problém řeší metoda novější, která je však také o něco dražší. Transplantace probíhá podobně, jen s tím rozdílem, že se z týla nevyřezává pruh kůže. Namísto skalpelu se totiž používá speciální jehla, jejíž pomocí je štěp s jedním nebo více vlasovými folikuly vyjmut rovnou z dárcovské oblasti a hned vsazen do otvorů v kůži, které jsou připraveny jehlou stejné velikosti. V původní oblasti přitom zůstává malá část vlasového váčku, z níž se postupně vytvoří další nový vlas. Výhodou této metody je, že nezanechává žádné jizvy a hojení je rychlejší.

Za jak dlouho je vidět výsledek?
Trvá asi 14 dnů, než se vlasy v kůži fakticky uchytí. Výsledky můžete pozorovat dva až tři měsíce po zákroku. Plnohodnotně však lze zákrok zhodnotit po 9 až 12 měsících.

Kde a za kolik?
Transplantaci vlasů má ve svém repertoáru většina zařízení, které se specializují na plastickou chirurgii. Cena se nejčastěji udává za jeden štěp a pohybuje se v rozmezí 75 až 100 korun/štěp. Na obyčejné kouty vystačí 400 štěpů, které se dají zvládnout během dvou sezení. To znamená, že za „nápravu“ koutů zaplatíte kolem 40 tisíc korun. Tento zákrok nehradí pojišťovna. Ale nevěste hlavu, pokud na tuto částku nedosáhnete. Existuje i zařízení, kde vám transplantaci vlasů provedou na splátky.

Šla byste na transplantaci vlasů? Poslala byste na ni svého muže?

Reklama