Jsou krásné, divoké a nebezpečné. Jedinečné v tom, že jsou rodištěm mnoha druhů mořských želv, které se sem vrací naklást vejce. Také ve vodě stojí rybáři na kůlech a chytají ryby...

srí lanka

Pláže na Srí Lance mají většinou žlutý, jemný písek a jsou velmi rozlehlé. Lemují celý ostrov kolem dokola, snad všude se dá koupat. Některá místa, zejména na jihu a západě, jsou vhodná i pro šnorchlování. Korály zde nejsou tak barevné jako v Rudém moři, ale když budete mít štěstí, narazíte na hejna pestrobarevných ryb všech velikostí, ježky, ježíky nebo mořské okurky. Protože je voda hodně teplá - tak kolem 26 až 30 stupňů, není nutné šnorchlovat v neoprenu, tedy pokud se nechcete pod vodou plácat celé odpoledne.

srí lanka

Moře - tedy Indický oceán je ale velmi divoký. Velmi často jsou hned u břehu silné proudy a zákeřné vlny. Je dobré si od místních lidí zjistit, zda je místo, kde jste, vhodné pro koupání, a jestli vám nehrozí nějaké nebezpečí. Většinou u všech hotelů či bungalovů vlají vlajky s upozorněním, zda je vhodné koupání, či naopak, zda jsou vlny moc silné. Bohužel ze statistik vyplývá, že nejčastější úmrtí následkem nehody je utonutí nebo uštknutí jedovatým hadem - po návštěvě Srí Lanky mi to bylo jasné. Moře někdy vypadá klidně, a přitom vás začne unášet pryč a máte co dělat dostat se zpátky. No a když vás někde uštkne had, je doprava k lékaři tak pomalá a náročná, že nešťastník podlehne.

srí lanka

Pláže jsou ale tak krásné, že vám to nedá a najdete si své místo, zátoku, která je bezpečná. Ve vodě také žije spousta exotických zvířat. Severní břehy jsou vyhlášeným místem pro pozorování velryb a delfínů. Delfíny můžete potkat určitě častěji než velryby, takže spatřit velký ocas a charakteristický velrybí gejzír je nezapomenutelným zážitkem...

srí lanka

Želvy jsou spjaté se Srí Lankou od pradávna. Mnoho druhů mořských želv obepluje půlku světa, aby sem, na místní pláže, mohly naklást svá vejce. Dnes jsou bohužel želvy ohroženým druhem - mění se podmínky a reliéf pláží, také na vajíčka čeká spousta nepřátel včetně člověka. Želvička, která se tady vyhrabe ze skořápky, bude vždy svá vajíčka klást na to stejné místo, které má zakódované v paměti - tam, kde se sama narodila.

srí lanka

Proto tady vznikají dobrovolné organizace, které pláže hlídají, dobrovolníci hlídkují celou noc, protože želvy připlouvají jen v noci. Celý proces kladení vajec (až 200 vajíček) trvá přibližně dvě hodiny. Želva vyleze z vody, vyhrabe díru v písku, klade vajíčka a pak je zahrabe. Většinou nemá sílu se vrátit zpátky do vody. Tito dobrovolníci se starají nejen o vajíčka, ale i napomáhají matce želvě vrátit se do vody.

srí lanka

Vejce se následně zase vyhrabou, přenesou do želví líhně - na želví farmu, která je v blízkosti rodiště. Tam se místo označí a čeká se, kdy se želvičky začnou vyhrabávat. Narozená želví mláďata se ještě uchovají a krmí první tři dny po narození ve speciálních kádích s mořskou vodou. Zesílí a stanou se odolnější vůči predátorům. Pak teprve je ochránci vypustí na kraj pláže - želvy musí do vody dojít po svých, aby si zase pro své potomstvo zapamatovaly cestu, kam se budou v příštích letech vracet.

srí lanka

Byla jsem na takové farmě a malé želvičky jsou kouzelné. Zarazil mne přístup místních - někteří srílančané v minulosti čekali na želvy a na jejich vejce z velice prostého důvodu - aby jejich vejce snědli! Pokud se vydáte na Srí Lanku, určitě se na takovou farmu podívejte. Jestliže budete bydlet poblíž, můžete se se správci domluvit, aby vám večer zavolali, když se nějaká želva objeví, a celé kladení tak uvidíte na vlastní oči. Někdy se jim za noc sejde na pláži i 30 želv...

srí lanka

Jak se na Srí Lanku dostat?

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst - ubytování vždy seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat i pokojů za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)

Its billa

Klára Křížová pro vás připravuje o Srí Lance seriál, první díl jste si mohli přečtíst tady:


29?18é10ř

Reklama