swim

„Petruška se vody hrozně bála, po pár měsících plavání s instruktorem ji miluje,“ říká její maminka, když se s dcerou noří do bazénu. Šla jsem se totiž podívat, jak probíhá plavání s nemluvňaty.

Baby club Terezka v Praze už má svou tradici. Navíc kojenci zde plavou ve slané vodě, takže je to stejné, jako by se cachtali v moři. Všude vládnou pestré barvy, hračky a veselá nálada.

„Je to obrovská změna,“ pochvaluje si Petřina maminka, když holčička vylézá na pěnovou podložku, ze které neohroženě skáče do vody. Před pár měsíci se jen při zahlédnutí vodní hladiny propadala do panického pláče.

„Uchopte děti zády k sobě a děláme berany berany duc,“ zavelí instruktorka a majitelka Jana Kašáková a všechno předvádí na gumovém miminu. Roční Dominika a dvouletá Terezka se k sobě za hurónského smíchu přibližují hlavami, aby je za pár okamžiků zase jejich mámy odtáhly do bezpečné vzdálenosti.

Nadšení je priorita

Klub dostal název podle dcery majitelky, dvouleté Terezky. Při lekci v bazénu je vidět, že je ve vodě jako doma. „Určitě by se už nějak dohrabala ke břehu a neutopila by se,“ je přesvědčena Jana Kašáková o vlivu denní dávky plavecké metodiky. Sama je původně zdravotní sestra, ale po narození dítěte se vše změnilo. „Sama jsem s ní začala chodit na kojenecké plavání a obor mě doslova nadchl,“ říká.

Chvála tatínkům

Prvními zákaznicemi byly samozřejmě kamarádky, ale během pár měsíců se členská základna klientů rozrostla bezmála na číslo 200. „Plaveme každý den, v bazénu je maximálně 4–5 dětí, aby se instruktoři mohli všem plně věnovat,“ popisuje chod svého podniku majitelka.

 „Je obrovský rozdíl mezi maminkami a tatínky. Ženy jsou často úzkostné, zvlášť prvorodičky. Tatínkové jsou daleko lepší. Líp se s nimi komunikuje, tolik se o dítě nebojí, jsou odvážnější.“

swim

Jak a kdy?

Plavat s dítětem lze prakticky od momentu, kdy se mu zhojí jizva po pupeční šňůře. Ze začátku k tomu stačí domácí vana a nadšení rodičů. Voda musí mít teplotu 36–38 °C a „lekce“ trvá jen 15 minut. Veškerou metodiku přijdou rodiče naučit profesionální instruktoři až domů.

Od půl roku věku pak lze pokračovat v bazénech klubů při hromadných hodinách. Odpůrci plavání vám sice budou tvrdit, že je zbytečné dětský organismus přetěžovat, ale jestli váháte, jděte se na některou lekci podívat. Nikdo žádné dítko do ničeho nenutí, klidně může celou dobu jen sedět na okraji bazénu a pozorovat ostatní. Většinou ho však radostný výskot druhých dětí brzy strhne a ono si chce všechno vyzkoušet na vlastní kůži.

Roční Dominika se teď zrovna s máminou pomocí škrábe do nafukovacího kruhu, aby se v něm projela jako v loďce. Potom se neohroženě vrhá ze schůdku do vln, až se za ní na pár okamžiků zavírá hladina. Jen co se vynoří, rozlévá se jí na obličeji blažený výraz uspokojení a vůbec jí nevadí, že má vodu i v uších. „Je taková od začátku, chodíme sem, protože vodu strašně miluje a je tu šťastná,“ prozrazuje její maminka.

Proč?

Plavání kojenců není jen rozmar ambiciózních rodičů. Děti, které plavou, mají během pár týdnů o 10–15 % větší kapacitu plic než neplavající a dokážou při dýchání používat i okrajové části plic. Dítě si společným zážitkem utuží vztah s rodičem, získá lepší sociální dovednosti, dřív a líp se naučí plavat, dobře spí i jí

Všeobecně se ví, že holčičky jsou daleko samostatnější a odvážnější než mazánci kluci, kteří se nejraději drží máminy sukně. „Taky jde podle chování maminky velice snadno odhadnout povaha dítěte,“ prozrazuje se smíchem Jana Kašáková. Kurz však není blahodárný jen pro děti, ale právě i pro maminky na mateřské dovolené. Tady se rychle zbaví poporodních depresí nebo pocitů, že své mateřství a domácnost špatně zvládají.

swim

Novorozenec a voda

1. Novorozenci je voda v prvních dnech po narození velice blízká, je to proto, že žilo devět měsíců v plodové vodě.

2. Pokud se tento vztah neupevňuje, během půl roku až osmi měsíců přirozeně zaniká. Získá ho sice zpátky, ale na základě jiných podnětů.

3. Novorozenci nejsou schopni sami plavat, jen s pomocí opory hlavičky splývat v poloze na zádech.

Po nácviku dokážou splývat sami bez opory až po šestém měsíci věku.

4. Časem se naučí sami skákat do vody, potápět a pohybovat pod hladinou, ale vždy jen pár vteřin. Reflex zadržení dechu funguje do 4. měsíce, je dobré začít s tréninkem před jeho odezněním. Později se učí jen pomalu.

5. Seznamovat dítě s vodou je nejlepší hned po narození. Stačí k tomu malá dětská vanička, později vana pro dospělé.

6. Plavání má být součást denního režimu. Dítě má být před plaváním najedené a spokojené, po něm má následovat relaxační masáž olejíčkem a uložení ke spánku. Každá koupel by měla končit otužováním.

7. Otužování spočívá v krátkém polévání děcka vodou o tři stupně nižší, než byla voda ve vaně.

8. Přínosné je koupání s otcem či matkou po šestinedělí (nesmí menstruovat)

9. Ke konci novorozeneckého období se teplota lázně snižuje na 35–36 °C.

10. Koupel se zkracuje či prodlužuje podle nálady dítěte. Je-li unavené či neklidné, úplně ji vynecháme.

Proč plavat?

1.  Vychováváme k aktivnímu pohybu

2.  Otužujeme a zlepšujeme imunitu

3.  Příznivě rozvíjíme srdeční systém a dýchání

4.  Zlepšujeme střevní peristaltiku

5.  Děti lépe spí i jedí

6.  Odstraňujeme vady v tělesném držení

7.  Učíme dítě překonávat nepříznivé podmínky, upevňujeme jeho vůli, kázeň a ctižádost

8.  Děti brzy poznají vliv vody a je menší pravděpodobnost, že se budou v budoucnu topit

Chodíte nebo chodily jste se svými dětmi plavat? S jakými zkušenostmi?