Možná takové plavce a zejména plavkyně taky vídáte. Majestátně a s rozmyslem plavou stylem prsa s hlavou vysoko nad vodou, aby si nedejbože nenamočili ani vlas.  Pravda, i to je pohyb, který se alespoň trochu počítá do kolonky "dbám na své zdraví", nicméně je dobré o něm něco vědět - takovéhle plavání totiž nedělá dvakrát dobře zádům a na hubnutí také moc neplatí.  

Své o tom ví Daniela, která chodí plavat už spoustu let, buď sama nebo se svými pětiletými dvojčaty. "Mám docela dobrou kondici, uplavu toho hodně a ve slušném tempu, ale že bych byla díky tomu jako lunt? To ne," konstatuje Daniela. Má poměrně pevnou, ale nijak vyzáblou postavu.

Pro trenéry a cvičitele však na jejím případu není nic divného. "Setkává se tu hned několik věcí: Daniela plave pořád stejně často a ve stejném objemu, takže její tělo si na to dávno zvyklo. Díky tomu je skutečně v dobré kondici, ale jak sama říká, nezhubne," říká osobní trenérka Klára Marková. Našla i několik dalších pochybení, která se s hubnutím nesnesou: 

- Daniela plave v poměrně studené vodě, takže tělo má tendenci si nechávat své tukové zásoby, které ho právě před chladem chrání.

- plavání má tu nevýhodu, že po něm člověku vyhládne a Daniela si navykla se za tenhle sportovní výkon odměnit nějakou sladkostí, malou, ale i tak dost kalorickou. Cukry by se přitom rychle spálily nějakým pohybem, ovšem Daniela je pak doma zají ještě obědem nebo večeří.

- Daniela spoléhá jen na plavání, a to nestačí, měla by ho doplnit i dalším pohybem

"Já ale bohužel vzhledem k tomu, že máme malé děti a času ani peněz není nazbyt, nemohu chodit třeba do posilovny a podobně," vysvětluje. Proto ji trenérka Marková doporučuje třeba pěší turistiku, jízdu na kole a anebo, když tolik miluje vodu, aquaaerobic. "Opět, čím teplejší voda, tím lépe," zdůrazňuje trenérka. V teplé vodě se svaly jednak lépe uvolní a hlavně, tělo nebude mít tendenci nechávat si své tukové zásoby pro sebe.

Upozornění: plavání je skvělý sport, pokud střídáte plavecké styly a část svých temp si odbudete také kraulem a plaváním naznak.  Pokud plavate jen stylem prsa a hlavu držíte nad hlavou jako paní radová, krční páteř vám zrovna nepoděkuje.