Venku je již krásné teplé počasí, dovolenková sezóna se pomalu blíží, a tak je nejvyšší čas zasoustředit se na plavky. Pro ty z vás, které plánují jejich nákup, přináším pár tipů jak na to, aby se vám plavky nejenom líbily, ale aby vám i seděly a cítila jste se v nich skvěle.
Při výběru plavek je jedním z nejdůležitějších parametrů druh aktivity, které v plavkách plánujete vykonávat.

plavky

Slunění

Plánujete na dovolené jenom slunění a občasné zchlazení v bazénu nebo v moři? Můžete si koupit opalovačky. Jsou to plavky z jemného materiálu, které propustí dostatek slunečných paprsků, obvykle minimalistického tvaru. Můžeme sem zahrnout taky bikini, podprsenka ze dvou trůjhelníčků na šnůrce a kalhotky podobně. U plavek, které jsou prodávany jako opalovačky, doporučuji zjistit, zda se v nich můžete koupat, můžou mít nižší odolnost vůči chloru nebo solím.

Plavání v bazénu

Pokud v létě často navštěvujete bazén s chlorovanou vodou a ráda a dlouho se koupete, hledejte plavky se zvýšenou odolností vůči chloru. Barvy i materiál u takových plavek vydrží výrazně déle. I tak je ale po každém vykoupání proplácheněte ve studené vodě. Co se týká střihu doporučuji spíše sportovní střihy, které se dostatečně pevně udrží na těle i když si skočíte šipku.

Koupání v rybníku

Často navštěvujete české či slovenské přírodní nádrže? Tak jistě víte, že bílé háčkované plavky nejsou ty pravé. Pro koupání v rybníku vybírejte spíš tmavší barvy a pevnější nenáročné materiály, které ustojí bláto, řasy a sinice rozptýlené ve vodě. Světlé materiály často zešednou anebo získají nazelenalé tónování.

Sportovní aktivity

Hrajete ráda plážový volejbal, minigolf nebo si zvyknete v plavkách dokonce zaběhat? Zaměřte se na klasický střih, dostatečně pevný košíček, a pevné širší ramínka. Správná velikost vrchního dílu je obzvlášť důležitá, aby měla vaše prsa dostatečnou oporu. Číslování plavek by mělo odpovídat číslování podprsenek. Velikosti vrchního a spodního dílu by měly být vzájemně kombinovatelné. Kalhotky vybírejte raději pevnější, ty na šnůrky by se vám mohly při sportu lehce rozvázat.

Matky malých dětí

Matky dětí by měly vybírat podobně jako sportovní typy. Malé ručičky, často nevědomky potáhnou tu nejméně vhodnou šnůrku. V brouzdalištích pak matky jednou rukou zachraňují dítě, druhou své plavky.

Druhým neméňě důležitým kritériem je typ postavy.

Plnější až velké poprsí

Pro větší poprsí doporučuji plavky spíše klasického střihu s dostatečně silnými ramínky. Důležitá je správná velikost, případné nedostatky související s velikostí, jsou více viditelné než u prádla. Při zkoušení se zkuste předklonit, prsa nesmějí vypadnout. Rozdílnou velikost prsou je možné zamaskovat efektním řasením košíčku. Pro poprsí přibližně do velikosti košíčku F si můžete dovolit i pevnější trojuhelníčky, trojuhelníčky s kosticí, nebo moderní bandáž se skrytou kosticí.

Postava typu hrušky

Pravidlo zní odpoutat pozornost od spodní části a přesunout ji na horní. Doporučuji výraznější vzor na topu a jednobarevné, jednoduché kalhotky. Ženy s postavou typu hrušky nemají povětšinou výrazné poprsí, vrchní část je ale možné zvýraznit širší bandáží, mladistvými volánky nebo tankinami. Moc nedoporučuji šortkové kalhotky, které sice zamaskují celulitidu, ale množství látky přiláká více pozornosti a navíc opticky zkrátí nohy.

Problematické partie

Máte docela hezkou postavu, ale po porodu jste ještě nestihla vypracovat břiško? Lze ho zamaskovat tankinami ale také kalhotkami s řasením nebo ohrnovací vrchní částí. Boky a zadek lze obléknout do kalhotek s delší nohavičkou, šortek nebo kalhotek inspirovaných 50. léty. Novinkou této sezóny jsou pak kalhotky spojené s krátkou sukýnkou. Nevyhnutností na pláž jsou plážové šaty, kaftan nebo alespoň pareo ideálně sladěné s barvou plavek.

Drobná postava, malá prsa

Vyberte si sportovnější trojuhelníčky s kosticí či bez, nebo podprsenku push up ideálně vyztuženou nenasákavým materiálem. Zvažte plavky silně vycpané vrstvou materiálu, které vám po namočení nevyschnou ani za několik hodin. Nemusí to být pro každou ženu příjemné. Pro drobnou postavu bych doporučila jemnější vzor, nebo pásek.

Posledním ale ne málo důležitým kritériem je barva. Plavky se vám musí líbit. Černá je dlouhodobě oblíbená a elegantní ale na pláži poněkud nudná. Nebojte se letních svěžích barev a výrazných vzorů.

Zdroj: Dana Jirásková
Foto: www.braexpert.cz

Reklama