slim-body-seznam-i-text.jpg
Foto: Shutterstock

Dlouhodobě neudržitelné diety nefungují
Ke zdravému a štíhlému tělu vede dlouhá cesta. Nenechte se proto oklamat zastánci diet, kteří propagují něco, co je dlouhodobě neudržitelné, nezdravé a neprospěšné. Navíc bývají takové diety často chuťově neuspokojivé. „Člověk se už po pár dnech začne těšit na to, až omezení v jídle skončí, což s sebou nese celou řadu důsledků. Jedním z nich je zpravidla to, že po dietě člověk přibere ještě o něco víc, protože tělo má stále snížený výdej energie. To je ostatně už dobře známý jojo efekt,“ varuje před razantními dietami výživová poradkyně Věra Burešová ze společnosti Naturhouse.

Je dobré uvědomit si, že pokud chcete zhubnout, nejtěžší fáze rozhodně není hubnutí jako takové. Nýbrž následné udržení hmotnosti. Odborníci na výživu například radí, abyste si ve svém redukčním programu představili, že takto budete jíst již do konce života. Pokud vás při této představě berou mrákoty, pravděpodobně se nejedná o vhodný životní styl. Kterým dietním praktikám či způsobům hubnutí se raději vyhýbat?

Chyba 1: Striktní omezení sacharidů
Striktní vyškrtnutí sacharidů z jídelníčku, tzv. low carb či nízkosacharidové diety, nejsou žádnou novinkou a stále jsou jedním z nejpropagovanějších výživových doporučení. Musíme však všichni omezovat sacharidy, abychom docílili vysněné postavy? „Omezení sacharidů do určité míry může být prospěšné, což však neznamená, že pro všechny se hodí přísná nízkosacharidová strava. Z mého pohledu není pro zdravého člověka nutné ani vhodné tak zásadní omezení až vyloučení zdrojů složených sacharidů, tedy i některých skutečných potravin, jako jsou obiloviny, luštěniny, kvalitní pečivo, ovoce a zelenina,“ říká Věra Burešová a dodává, že pro naprostou většinu hubnoucích se nízkosacharidové diety řadí mezi směry, které jsou dlouhodobě neudržitelné.

Mějte na paměti, že sacharidy a tuky jsou nejen zásobárnou energie, ale také nositelem chuti jídla. Pokud se rozhodnete pro krátkodobé řešení pomocí low carb stravy, poraďte se s odborníkem, lékařem či certifikovaným výživovým poradcem, jak adekvátně navýšit nenasycené mastné kyseliny ve vašem denním příjmu. Nepřijdete tak o dobrou chuť potravy a doplníte tolik důležitou energii. Je však podstatné tuky doplňovat z kvalitních zdrojů.


 
Chyba 2: Vynechávání jídel
Vynechávání jídla, nejčastěji večeře, je stále velmi populární způsob, jak zhubnout. U mnohých však tento způsob shazování přebytečných kil vede k tomu, že sice vynechají večeři, ale do kuchyně se vplíží v pozdních nočních hodinách a snědí toho mnohem víc či v podstatně méně zdravé formě, než kdyby si připravili nutričně hodnotnou večeři. Vynechání jídla či dokonce přerušovaný půst může být v některých případech prospěšný. Půst se doporučuje například i jako prevence obezity či cukrovky II. typu. V každém případě však platí, že každý jsme individuální. Důležité je především jíst kvalitní, nutričně vyvážené jídlo a poslouchat své tělo. Univerzální stravovací způsob zkrátka neexistuje. Pokud vyznáváte zásady přerušovaného půstu, je třeba v omezeném počtu jídel ovšem dodržet konkrétně váš doporučený denní příjem.

Chyba 3: Bezlepková dieta
Bezlepková dieta je určena pro ty, kteří mají celiakii a potravinovou alergii na lepek. Příjem lepku způsobuje u těchto lidí poškození sliznice tenkého střeva s vyhlazením klků či otokem stěny tenké kličky. Z toho jasně vyplývá, že zdravý člověk se lepku nemusí striktně vyhýbat, protože jeho střeva si s lepkem poradí. Při vynechání potravin s obsahem lepku se navíc nesmyslně ochuzujete o prospěšné látky. V kvalitních obilovinách jsou to zejména vláknina, minerální látky či vitamíny skupiny B. „Mimo to absence lepku nedělá potravinu zdravější ani dietnější. Zaměřte se raději na konzumaci kvalitních a co nejméně průmyslově zpracovaných potravin, jako jsou čerstvá zelenina a ovoce, libové maso, ryby, luštěniny, oříšky, kvalitní celozrnné pečivo a další,“ doporučuje Věra Burešová.

Chyba 4: Strach z tuků
Tuky jsou esenciální živinou, důležitým a nenahraditelným zdrojem energie, jsou nezbytné pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, chrání vnitřní orgány před nárazy a jiným mechanickým poškozením a v neposlední řadě jsou, jak jsme již uvedli, nositelé chuti. Přesto se mnozí stále domnívají, že konzumace tuku je nezdravá a způsobuje tloustnutí. Některé tuky, konkrétně trans mastné kyseliny, skutečně mají na organismus negativní vliv a mimo jiné vedou k nadváze, v případě polynenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6 se však konzumace tuků bát nemusíte. Bez obav zařaďte do jídelníčku ořechy, semínka, tučnější ryby či třeba avokádo.

Spoustu hubnoucích dělá tu chybu, že vyřadí nejlépe všechny komplexní sacharidy (například přílohy) a s nimi i tuky, protože právě je považuje za příčinu tloustnutí. Představte si ale své tělo jako auto. A proces spalování tuků jako jízdu. Potřebujete do auta natankovat kvalitní palivo, aby se vůbec rozjelo.

Chyba 5: Jídelníček postavený na koktejlech
Kvalitní koktejly v prášku a další doplňky stravy mohou obsahovat nutriční složky, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, vitamíny a minerální látky, přesto by neměly sloužit jako pravidelná náhrada jídla. Doplňky stravy mohou posloužit jako rychlá svačina, pokud nestíháte a víte, že byste se jinak odbývali. Některé bylinné produkty jsou pro změnu vhodné k doplnění chybějících vitamínů a minerálních látek, avšak základem by měl být vždy vyvážený stravovací plán.

Zdroj: Věra Burešová - výživová poradkyně, Naturhouse, autorka článku, Rizika spojená s redukčními dietami, doc. MUDr. Miroslav Stránský