Stále více rodičů dochází se svými malinkatými ratolestmi do kurzu plavání a potápění. I my jsme odhalili kouzlo této činnosti a od třetího měsíce věku naší Leontýnky navštěvujeme Baby klub Kenny, který tyto lekce v našem městě organizuje.

Většina miminek vodu přijímá velice kladně, vždyť jsou na pohyb v ní zvyklé z prenatálního období. Voda je nadnáší a umožňuje jim pohyb, který by na suchu ještě nezvládly. Co dalšího plavání tak malinkým dětičkám přináší dobrého ?

Nespornou výhodou plavání je otužování. Většina maminek má tendence při koupání napouštět dětem do vaniček teplejší vodu - vždyť teplá koupel je tak příjemná! Při plavání ale zjistíme, že dětem se bude líbit i ve vodě přibližně 30 stupňů „studené“. Na bazénech obvykle teplejší ani nebývá. A tak, pokud chceme, aby se dětem na plavání líbilo, i doma jim připustíme více vody chladnější. O významu otužování myslím není vůbec třeba se rozepisovat. Nikoho jistě nemusím přesvědčovat, že otužovaná mrňátka se snáze vyrovnávají s nachlazením a jinými neduhy.

Malé děti se v kurzech plavání naučí správně zareagovat, pokud se najednou ocitnou pod vodou. To jim později může zachránit i život. Děti zadržují dech na tzv. signál, později zvládnout potápění i bez udání signálu, tedy, když to nečekají. (To už jsme si párkrát -samozřejmě nechtěně - vyzkoušeli ve vaně.)

Plavání miminek není jen potápění, jak by si někdo mohl myslet. Děti se taky učí pohybovat na hladině, ať už v poloze na zádech nebo na bříšku. V těchto polohách zapojují různé svalové skupiny, což má velmi kladný vliv na jejich psychomotorický vývoj. Obecně platí, že děti, se kterými chodí rodiče na pravidelné plavání bývají o měsíc až dva popředu (samozřejmě výjimky jsou všude), začínají dříve sedět, lézt, chodit … Klasické plavecké styly se vyučují až od třetího roku věku dítěte.

Plavání je pro maminky většinou nádherné odreagování a vypadnutí ze stereotypu mateřské dovolené. Jelikož jsou obvykle kurzy řešeny tak, aby byly pohromadě děti stejného stáří, mohou si rodiče vyměňovat zkušenosti, rady a vznikají i nová přátelství. Určitě je příjemné mít kamarády se stejně starými potomky.

Děti si zvykají na kolektiv. Byla jsem překvapena, jak reagovala naše slečna na stejně staré děti. Už ve věku čtyřech měsíců dělala ohromné rozdíly mezi dětmi a jejich doprovodem. Dospělí ji většinou vůbec nezajímali, ale z dětí nemohla spustit oči. Od půlroku vítá své spoluplaváčky radostným hýkáním. :-))))

Děti se plaváním učí rovnováze, lepší koordinaci pohybů a rozvíjejí orientační schopnosti. Zvykají si na spolupráci, soustředění. Po plavání jsou obvykle tak krásně unavené, že málokterá maminka přiveze své dítko z bazénu domů ještě bdící. A ve vodě taky dobře tráví ... Takže dalším plusem je lepší spánek a chuť k jídlu.

Baby klub Kenny začíná s plaváním s dětmi od 2. měsíce věku. Do přibližně půl roku se dochází do rehabilitačních van. Tam si děti zvykají na hlubší vodu a pomalu, od utírání obličejíku mokrou dlaní, přes polévání kelímkem se dostanou až k samotnému zanoření celého obličeje. Postupuje se velmi pomalu, každý krok tzv. abecedy potápění se několikrát opakuje. Ve vanách se instruktorka věnuje vždy jen jednomu dítěti .

A jak vypadá klasická hodina na bazénu?
Celá lekce začíná krátkou rozcvičkou na suchu. Ta se provádí tak, že si maminky posadí dítka na klín a za odříkávání různých básniček pracují s jejich ručičkama a nožkama. "Paci, paci, pacičky" známe určitě všichni. Podobných říkaček jsme se už naučili spoustu.
Následuje 5 minut rozplavání, kdy jsou rodiče s dětmi v bazénu sami. Výuka je patnáctiminutová, více by tak malé děti asi nezvládly. Celá je doprovázena sborovým zpěvem maminek (či statečných otců), každá poloha je spojena s určitou písničkou. Děti si „osahají“ taky různé plavecké pomůcky – nafukovací kruhy, plavací destičky, skluzavky apod. Kolem bazénu je k dispozici spousta hraček. Na závěr nás instruktorka opustí a my máme 10 minut na vyzkoušení toho, co jsme se nového naučili, a taky na vzájemné dovádění.

Je to ohromná radost, když si naši Leontýnku s manželem pod vodou posíláme. A už se moc těšíme na připravované filmování a focení dětí pod vodou, které Kenny klub zorganizoval na příští týden. Konečně budeme moci těm nedůvěřivým babičkám a dědečkům ukázat našeho vodníčka v akci.  

Reklama