Anna Samková sice nepoletuje ladnými pohyby po pobřeží a její přítel se nejmenuje David Hasselhoff, ale Michal Kolář, zato jsou oba skuteční. Ona plavčice, on dálkový řidič. Ona má záchranářské zkoušky a on je na ni právem hrdý...

„No to jsem čekala, že vyrukujete s Pobřežní hlídkou,“ smála se Anna hned zkraje našeho povídání. Být plavčicí není nijak kuriózní zaměstnání, ale úplně obvyklé zase také ne. Hlavně jde o zaměstnání sezónní. Co asi dělá plavčice v zimě? Přesune se do krytého bazénu?

„Mohla bych,“  vysvětluje Anna, „ale jsem povoláním zdravotní sestra a pracuji jako sportovní masérka při basketbalovém týmu dorostenek v Liberci. Přes léto dělám obojí,“ říká.

Anně je 26 let a s přítelem Michalem má malého synka Míšu. Michal pracuje jako dálkový řidič kamionu a často je i několik týdnů mimo domov.

„Andulku jsem poznal přes kamaráda, takže žádná romantika o tom, jak mi zachránila život, když jsem se topil,“ usmívá se otázce její přítel.

„Ono by to bylo i dost kuriózní, protože jsem bývalý sportovní plavec na 400 m, což nás vlastně tak trochu svedlo dohromady, protože kamarád je Aniččin instruktor,“ vysvětlil Michal. „Jsem na ni hrdý. Jednak je to prima holka, a také obdivuji, jak zvládá roli maminky souběžně s docela slušným zápřahem v práci. Myslím, že je to hodně zodpovědná činnost,“ uzavírá Michal.

Jsem trestně odpovědná

„Nemohu říci, že je to práce jako každá jiná, protože to tak asi není,“ říká Anna. „Nejsložitější je, že vlastně cokoli se stane během mé služby, za to jsem osobně a dokonce i trestně odpovědná. Uhlídat někdy například mladé lidi, kteří mají pocit, že všechno zvládnou a nic není problém, je mnohdy náročné,“ vypráví.

„Také není žádná legrace naopak s lidmi staršími, kteří zase někdy špatně chápou, že starší tělo prostě nevydrží všechno,“ říká.

Anička letos řešila i velice smutnou záležitost, která ovšem k její práci bohužel také patří. „Byl to starší pán a zkolaboval mi přímo ve vodě. Přestože jsem okamžitě reagovala a ještě s pomocí několika lidí muže vytáhla a nasadila všechny síly, přivést k životu se mi ho už nepodařilo, vzpomíná. „Později jsem se dozvěděla, že byl velmi krátce po těžké operaci. Měl mít klidový režim, a on se zatím ve třicetistupňovém vedru vrhne do studené vody,“ říká Anna.

Otec plavecký rekordman, maminka plavčice, jestlipak má malý Míša také vztah k vodě? „Míša je jako každé malé dítě. Vodu má rád, jen je možná originální v tom, že plaval dřív, než chodil,“ vysvětlila Anna.

„Hodně mi pomáhá přítelova maminka, která bydlí v Novém Boru. Tam to máme kousek, a když jedu „s holkama“ na soustředění a přítel je mimo, ráda pohlídá,“ vysvětlila.

Ryba ve vodě

Nutno říci, že Anně tato práce sluší. Navíc je to Ryba v Raku, takže má zaměstnání opravdu „ušité na míru“.

„Jsem ráda, že mohu dělat to, co mě baví, jsem také spokojená jako matka a přítel je hodný člověk, který je i skvělý táta. I když s námi není pořád, umí nám to vynahradit, když má volno, vysvětlila žena.

„Mám ráda vodu od dětství a také jsem blázen do sportu a pohybu, takže jsem tu jako doma. Ambice na modelky z Pobřežní hlídky si ovšem vážně nedělám. Tohle je totiž skutečné,“ říká s úsměvem na závěr Anna.

Reklama