Bolesti hlavy, žeber, ramen, beder, šumění v uších, brnění rukou nebo hýždí a dolních končetin. To všechno může zapříčinit nesprávný plavecký styl. A to i v případě, že se v bazénu zdržíte jen chvíli, zato chodíte plavat opakovaně. Nesprávné provádění pohybových stereotypů a vadné držení těla vykoná své. Dokonce může dojít až k posunu meziobratlové ploténky (při jednostranné aktivitě šíjových svalů a hlubokých svalů těsně u obratlů), která pak může tlačit na míšní kořen a vyzařovat bolest do hlavy, šíje, horních končetin a hrudníku. 

63bea40bc5bedobrazek.jpg

Který plavecký styl škodí?

Obecně lze říci, že žádný, pokud je prováděn správně. Jestliže se člověk nehrbí a nerotuje páteř, plavání tělu prospívá. Jenže spousta z nás má do správného plaveckého stylu daleko. Nejčastěji chybujeme při stylu prsa. To v případě, kdy plaveme s hlavou vystrčenou nad hladinu tak, aby nepřišla do kontaktu s vodou. Třeba proto, že si nechceme namočit vlasy, nechat vodu natéct do uší a podobně. Tomuto způsobu plavání, který je k vidění hlavně u žen, se také říká „na paní radovou“.

Ale i ti, kteří plavou stylem kraul, se nezřídka dopouští hrubé chyby. Tou je házení hlavy ze strany na stranu při každém záběru. Ani to pohybovému aparátu nesvědčí.

Co bychom měli dodržovat?

Základem je udržet páteř ve vodorovné poloze, což nelze bez osvojení si pravidelného dýchání do vody. To tělu navíc prospívá i jinak. Plavec s každým výdechem proti odporu vody posiluje mezižeberní svaly a bránici, což je přínosné obzvláště pro astmatiky.

„Z plaveckých stylů nejlépe vychází kraul, ovšem s dýcháním do vody a střídavým nádechem na obě strany, anebo znak, při kterém je páteř krásně napřímená,“ shrnuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky. A má radu i pro ty, kteří se plaveckého stylu „na paní radovou“ nechtějí vzdát: „Je dobré prokládat ho odpočinkem na zádech ve znaku. Kdo si nerad potápí uši, může si hlavu podepřít pěnovou destičkou, která ji bez námahy a napětí šíjových svalů udrží nad hladinou.“

Na kurz není nikdy pozdě

Kdo se chce naučit plavat správně, může navštěvovat plaveckou školu. V jakémkoli věku. Řešením je i vyměnit nesprávný způsob plavání za jiný pohyb ve vodě. „Zkuste vodní jogging - běh v bazénu. V Austrálii i v Americe velmi oblíbená činnost - o vodu nepřijdete a zároveň nezatěžujete krční páteř nebo kolenní klouby jako při klasickém běhání v parku. Další alternativou jsou lekce aqua. Dnes můžete v nabídce najít spoustu variant, z nejznámějších uvedu aquaerobik, aquafitness, aquazumba nebo aquagymnastika,“ doporučuje osobní trenérka Martina Libá.

Zdroj informací: FYZIOklinika, Iva Bílková, Martina Libá, Trenér do domu

Čtěte také: