Názory na to se dnes velmi různí a oproti zastáncům těchto vodních aktivit stojí i skalní odpůrci, kteří hlásají, že plavání je pro děti vlastně spíš škodlivé. My se budeme držet někde uprostřed a zkusíme se podívat na pozitiva i negativa, která s sebou plavání miminek přináší.

Plavání s miminky je vlastně trochu zavádějící pojem. Kojenec, kterého přihlásíme do kurzu plavání pro miminka, totiž vlastně vůbec neplave a plavat se ani nenaučí. Většina dětí se naučí plavat až po čtvrtém roce života, rozhodně ne dřív, natož ve věku kojeneckém. Plavání miminek můžeme tedy chápat spíše jako přenesený pojem a přesnější název by měl asi být „koupání a cvičení s miminky v bazénu“.

plavání

Konkrétně probíhá výuka většinou tak, že na začátku hodiny nastoupí maminky s dětmi do bazénu, kde pod dozorem a vedením instruktorky cvičí s dětmi ve vodě. Během cvičení, které spočívá zejména v tom, že maminky „vozí“ prcky ve vodě v poloze „prsa“ i „znak“, poskakují s dětmi, táhají je za sebou na destičkách, plavacích rybičkách, v podpěrných pásech a na pěnových žížalách, se pak zpívají dětské písničky a recitují básničky. Kromě toho se děti také učí nebát se vody a připravují se na potápění. To probíhá tak, že se jim nejprve na hlavičku lije voda z dlaně, později z malého a nakonec z velkého kelímku. Před samotným politím se děti naučí heslo, které tento akt polívání hlavy doprovází tak, aby později při potopení pod vodu nebyly v šoku a neměly z vody strach. Vyvrcholením kurzu je skutečné potopení se pod vodu a „poslání“ k mamince, která stojí o pár metrů v bazénu dál.

plavání

Plavání miminek je v posledních letech velmi trendy a některé maminky mají dokonce pocit, že pokud své miminko do takového kurzu nepřihlásí, o něco ho ochuzují a nedělají vše pro jeho správný vývoj. Toto je samozřejmě nesmysl. Pobyt ve vodě je pro mnoho kojenců velmi příjemný a je to i logické – ještě před narozením v děloze to bylo pro dítě to nejpřirozenější prostředí, ale určitě to není nic, bez čeho by se dítě neobešlo.

plavání

Vždyť nás rodiče jako miminka plavat také nebrali a většina z nás se nakonec stejně plavat naučila a nezanechalo to na nás snad žádné velké následky. Toto je i jeden z argumentů odpůrců plavání miminek. Krom toho je zde prý také riziko nastydnutí a různých ekzémů, které si dítě může z bazénu odnést. Také se nám může stát, že zrovna naše dítě nemá vodu nebo konkrétní prostředí bazénu, kam chodíme, rádo a celý kurz nám pak probrečí.

plavání

Oproti tomu se ale ozývají hlasy, že pobyt ve vodě je pro děti přirozený a pro většinu z nich příjemný, že se na těchto kurzech dítě naučí mít k vodě kladný vztah a nebude se jí bát, což mu v budoucnu usnadní naučit se plavat, a že je to vlastně zdravé, protože dítě se i otužuje.

plavání

No a jak už to tak bývá, na každém z uvedených argumentů něco je a rozhodnout se jako rodiče musíme nakonec zase stejně sami. Rozhodování je samozřejmě vhodné podřídit povaze našeho dítka, a pokud už předem víme, že je spíše bojácné a vodu moc nemusí ani ve vaně, je lépe ho do kurzu nepřihlašovat, nebo se alespoň, než zaplatíme za celý cyklus, domluvit na zkušební hodině.

plavání

Pokud už se na kurz přihlásíme, je pak dobré dodržovat určitá hygienická pravidla jako mytí sebe i dítěte před vstupem do bazénu a vyžadovat, aby to tak činili i ostatní účastníci kurzu. Pokud se i přesto nějaký ekzém projeví, je nejlépe konzultovat to přímo s dětskou či kožní lékařkou. V některých bazénech se dokonce plave ve slané vodě, která je z těchto důvodů pro dětskou pokožku mnohem vhodnější, a je tedy lépe vybrat kurz, který toto nabízí.

plavání

Smíříme-li se tedy s tím, že z našeho prcka po absolvování kurzu žádný Michael Phelps nebude, že jde spíš jen o zábavu, a to nejen pro děti, ale hlavně pro maminky, a budeme-li dodržovat pár základních pravidel, jako je hygiena a to, že pokud je dítě již trochu nastydlé, hodinu raději vynecháme, můžeme se na kurz směle přihlásit. Připravit se ale musíme také na to, že se rozhodně nejedná o žádnou levnou záležitost – v průměru bychom si na takovýto kurz v trvání 10 hodin (plavací hodina je většinou kratší – ½ nebo ¾ hodiny) měli připravit cca 3.500 Kč.

plavání

A jaké máte s plaváním miminek zkušenosti vy? A co vaše děti? Jaký vztah mají dnes k vodě? A v kolika letech se plavat naučily? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Čtěte také:

Reklama