plavani

Ačkoli se v poslední době objevily v médiích zmínky o tom, že plavání kojenců zdraví dítěte sice neškodí, ale v podstatě ani žádným způsobem výrazně neprospívá, zkušenosti mnohých odborníků potvrzují opak. Plavání rodičů s dětmi podle nich může mít výrazně pozitivní vliv nejen na fyzický, ale především na psychický vývoj dítěte. „Ačkoli se tato aktivita oficiálně nazývá plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku, jde ve skutečnosti o plavání rodičů s dětmi nebo dětí s rodiči,“ říká Milada Frantíková, odborná lektorka Studia Lodička, které poskytuje kurzy plavání dětí v několika bazénech v Praze, a vysvětluje, že právě to, že je tato aktivita dětí vykonávána spolu s rodiči, má zásadní vliv na příznivý vývoj dítěte.

To, že se dítě v těchto kurzech naučí plavat, je podle slov Frantíkové pouze vedlejším efektem skutečně dobře vedených kurzů, není to však jejich cílem a lze toho dosáhnout jen při jejich dlouhodobém navštěvování. Hlavní přínos kurzů plavání rodičů s dětmi však spatřuje jinde: „Takzvané plavání kojenců má velmi příznivý vliv na celkový psychomotorický vývoj dítěte. Dítě si vytváří kladný vztah k vodě, který si pěstuje v přítomnosti rodičů, což významně posiluje i vztah mezi ním a rodičem,“ říká Frantíková a upozorňuje na skutečnost, že kladný vztah k vodě neznamená, že se dítě bezhlavě vrhá do vody.

plavani

Dítě se vodu učí milovat a zároveň k ní mít respekt. Zcela přirozenou formou se naučí, že voda může poskytnout potěšení, ale také přinést určité nástrahy. Ví, že do vody může pouze tehdy, je-li s ním dospělý, naučí se vodě důvěřovat a zároveň se posiluje důvěra a pozitivní vztah mezi ním a rodičem. „Právě tento respekt, ať už k vodě, rodiči či lektorovi, stejně jako i posilování vzájemného vztahu mezi dítětem a rodičem, lze považovat za velmi důležitý pro zdravý psychický vývoj dítěte,“ říká Frantíková a její slova potvrzuje psycholožka Lucie Tumpachová: „Některé děti mají problém respektovat autority a voda pro ně právě takovou autoritu představuje. Přirozený strach rodiče o dítě, jakož i společná hra ve vodě, navíc výrazně utužuje kvalitní láskyplný vztah a pomáhá odbourávat případné napětí v rodině či stres. Důležitý moment vidím v posilování důvěry dítěte v okolní svět - před vodou je potřeba mít respekt, ale společně s mámou/tátou to ve vodě vždycky zvládli, a tím se dítě ujišťuje, že zvládne i to ostatní, co mu život přinese. Později, když se dítě ve vodě pohybuje samo, pak i velmi potřebné zvyšování sebedůvěry, důvěry ve své schopnosti.“

plavani

Voda je obecně vnímána jako uklidňující element a důležitost její uklidňující síly pro dětský organismus je nesporná. Většina maminek dítě každý večer koupe, ačkoli je třeba čisté, aby jej zklidnila před spaním. Pohyb ve vodě pak toto zklidnění a harmonizaci organismu ještě umocňuje. „Pokud rodič překoná strach zcela ponořit své dítě do vody (pochopitelně pod odborným vedením instruktora), naskytne se mu skvělý pohled. Vidí, jak maličký kojenec, který jinak ještě své tělo prakticky vůbec neovládá, rytmicky hýbe rukama i nohama, a tento pohyb skutečně vypadá, jako by dítě záměrně plavalo. Zcela zklidňuje svůj organismus, plně se soustředí na pohyb a jeho tělo i mysl se tak uvolňuje a relaxuje, vysvětluje Frantíková a upozorňuje na to, že právě toto zklidnění přispívá k dlouhodobému odbourávání stresu, a pomáhá tak i při zvládání některých psychických poruch.

plavani

„Jak sleduji své okolí, spousta matek je trochu v úzkosti. Odmalička se snaží své dítě rozvíjet, aby bylo co nejrozvinutější, ale stejně mají strach, že ve vývoji svého dítěte něco promeškaly. Vídám dvouleté hokejisty i baletky s plenkami, a přitom je plavání tak komplexní a pomáhá dítěti k rovnoměrnému motorickému vývoji,“ říká psycholožka Lucie Tumpachová a navíc poukazuje ještě na jednu nespornou výhodu těchto kurzů: „Mnoho maminek na mateřské či rodičovské dovolené se cítí být izolované od společnosti. Návštěva kurzů jim poskytuje možnost kontaktu s lidmi, kteří mají obdobné zájmy a problémy jako ony, a vzhledem k tomu, že kurzy zpravidla navštěvuje více dětí, má maminka možnost seznámit se s někým, kdo bude takzvaně její krevní skupina.“

Foto: www.studio-lodicka.cz

Plavala jste s dítětem? Nebo o tom uvažujete?

Reklama