plavající dítě

Plánujete s miminkem plavání? Pokud ano, pak máme pro vás zajímavý rozhovor. Oslovili jsme odbornici na plavání kojenců – paní Janu Hochovou, aby nám odpověděla na několik otázek, které by vás mohly zajímat.

Kdy lze začít s „plaváním“ kojenců?

S miminkem můžeme začít „plavat“ hned po zahojení pupíku. V tomto období ale určitě v domácím prostředí a pod dohledem odborně proškolené instruktorky. Ta rodičům ukáže nejen co s miminkem ve vodě, ale poradí jim i v dalších oblastech spojených s vývojem dítěte. Do klubu, který tuto aktivitu nabízí, je možné, pokud k tomu má vhodné zázemí, začít chodit od ukončeného druhého měsíce dítěte.

Skutečně malí kojenci plavou?

Výraz „plavání“ kojenců je sice známý, ale zavádějící. Vždy ho najdete v uvozovkách. Dítě neplave, ale za určitých podmínek a pomoci dospělé osoby se ve vodě vznáší. Určitě tedy nečekejte, že dítě doma vložíte do vody a ono začne pádlovat ručičkama a nožičkama, tedy skutečně plavat.

Jak je to s potápěním?

Kojenec má do třetího měsíce reflex zatajení dechu. Po kontaktu s vodou tedy reflexně krátce zatají dech. Nedoporučuji to však zkoušet bez dohledu odborně zaškoleného instruktora! Reflex okolo třetího měsíce mizí.

plavající dítě

A co ty nádherné fotky kojenců pod vodou?

Nenechte se zmást. Tak jako všechny dovednosti, i tuto se děti učily. A pokud se fotí v moři, tak na ty se dělá výběr dětí a okolo celé akce se točí celý tým odborníků. Nejedná se tedy o dovednost, kterou děti běžně zvládnou.

Půlroční dítě mé kamarádky ale skutečně začalo brzo samo plavat.

Opět to není samo sebou, po určité době a při dodržování metodických postupů toho lze dosáhnout, ale zase pouze u některých děti. Jedná se zejména o baculaté děti. Ty tuto dovednost mohou zvládnout, protože hustota jejich tělíčka je nižší než hustota vody. 

Nebuďte ale smutní. Stejně to nemá s pozdějším nácvikem plavání nic společného. Jde pouze o atrakci pro rodiče, a abyste se mohli předvést kamarádům. Nácvik plavání nastoupí opravdu výrazně později.

Kdy lze hovořit o skutečném plavání?

Základní plavecké dovednosti (splývání, orientaci ve vodě, pády do vody, dýchání do vody) se dítě začíná učit od 1,5 roku. S nácvikem kraulových a znakových nohou začíná dítě ve 2,5 letech a celou souhru začíná trénovat od 4 let. Zase ovšem záleží na podmínkách, a na tom, zda dítě chodí plavat od malička, a je tedy na vodní prostředí zvyklé, nebo teprve ve čtyřech letech začíná.

www.juklik.cz  www.ckjuklik.cz

Kdy se vaše dítě naučilo plavat? Jak jste postupovali? Myslíte, že plavání pro kojence je prospěšné? Máte s tím nějaké zkušenosti? Napište nám o tom!