„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným!“ řekl by Rudolf Hrušínský. A my se k němu můžeme jedině připojit. Počasí nic moc, žádné koupání a plavání. Koupaliště zejí prázdnotou, tak co si vyrazit s nudícími se dětmi do krytého bazénu? Ale pozor na chlor!

Že je plavání zdravé, o tom není pochyb. Je to sport, který je doporučen dětem i dospělým. Dětští lékaři ho navíc často doporučují i dětem trpícím astmatem, neboť při plavání se naučí správně dýchat a také vlhký vzduch je plicím prospěšný. To ovšem platí v případě, že voda a vzduch jsou čisté a neobsahují žádné toxické látky.

Při vstupu do některých krytých bazénů, ale také koupališť nás častokrát „praští přes nos“ silný zápach chloru, prvku, který se používá k jejich čištění. Příliš časté koupání v takto chlorované vodě může uškodit, u některých jedinců dokonce i spustit astma, což potvrzuje i dětská lékařka MUDr. Věra Zárybnická.

Příliš chloru plicím samozřejmě nesvědčí. V organismu dětí se při častých návštěvách bazénů hromadí bílkoviny, které mohu ničit buňky, chránící plíce. Plíce jsou pak zranitelnější vůči případným alergenům, které mohou astma vyvolat. Kombinace chloru a potu, a nebo také moči z vody může pak vytvářet výpary, které plíce opravdu poškozují.

bazen

Teorií, že za vznik astmatu kromě znečistěného vzduchu může i působení chloru na lidský organismus, se zabývaly i lékařské studie v západní Evropě, které souvislost mezi astmatem a velkým výskytem chloru potvrdily.

Ale i vzhledem k těmto teoriím je stále prvořadou ta skutečnost, že plavání v bazénu, který splňuje všechny hygienické normy, je pro děti vhodným sportem. Podstatně více jim škodí alergeny ze znečištěného prostředí, které alergie či astma způsobují. Je potřeba si vybírat bazény s dostatečnou ventilací, při které se účinky chloru podstatně sníží.

Čtěte také:

Reklama