Plavání patří mezi nejvšestrannější pohybové aktivity. Je vhodné v každém věku, posiluje zdraví, zlepšuje kondici a v neposlední řadě přináší i radost z pohybu. Kdo plave pravidelně, užívá si lepší pohyblivost celého těla, má větší sílu a méně trpí fyzickou i psychickou únavou.

Pro každého

„Plavání zlepšuje i psychiku, ve vodě na nás nepůsobí gravitace, zjednodušuje se nám tak pohyb v prostoru a i lidé při akutním pohybovém onemocnění si v bazénu mohou užít svobodu pohybu a spustit tak produkci endorfinů.“ říká fyzioterapeutka Centra léčby pohybového aparátu Mgr. Olga Štastná.  K regeneraci po úrazech a po větší fyzické aktivitě je vhodný pomalejší pohyb ve vodě, pro zvyšování kondice u nesportovců se hodí vydatnější plavání. Přínos pro zdraví však nabízí voda všem bez ohledu, plavcům a dokonce i neplavcům. „Ne každý bezchybně zvládá různé techniky plavání.  Než intenzivně hodinu plavat špatně kraul či prsa a přetěžovat jednotlivé partie těla, je lepší styly pravidelně měnit nebo je i prostřídat s obyčejnou chůzí a během ve vodě. I neplavec tak může pocítit její blahodárný vliv. Pohyb proti odporu vody přirozenou cestou posiluje svaly, nadlehčování vnitřních orgánů díky působení vztlaku vody zase harmonizuje metabolismus.“ dodává Olga Šťastná, která působí zároveň i jako vedoucí fyzioterapeut České rugbyové unie. Pozor! Ne všechny plavecké styly jsou vhodné pro všechny. Prsa nejsou vhodná pro lidi se skoliózou i pro plavce po úrazech s koleny. Kraul zase neprospívá při problémech s rameny.

plavání

Foto USSPA

Po celý rok

Jednou z výhod plavání je jeho celoroční dostupnost. Veřejné bazény jsou k dispozici takřka kdykoli, omezení představuje jen jejich rozmístění a tedy doprava. Do pravidelného plánu je tak potřeba zahrnout čas na přesuny do bazénu a je nutné se často přizpůsobovat i jeho provozním hodinám. Řešením jsou domácí bazény, které mohou být i vyhřívané a opatřené protiproudem. V takovém „swim spa“ je možno pracovat na kondici ať padá sníh nebo svítí slunce.

plavání

Foto USSPA

Swim spa jsou termální bazény s nastavitelným protiproudem určené pro plavání, koupání i relaxaci a představují výhodnou alternativu běžných bazénů. Teplotu vody je možno regulovat podle aktuálních požadavků. „Teplota vody pro plavání hraje velkou roli. Chladná voda povzbuzuje organismus k aktivitě, naopak teplá voda vyvolává relaxaci a tlumí bolest.  Pro kondiční plavání a přirozený výdej energie je ideální teplota vody  27 – 28°C, ale ne méně. Při delším pobytu v ještě chladnější vodě tělo startuje obranné mechanismy, aby neprochladlo.“ dodává fyzioterapeutka Olga Šťastná. Teplejší voda, i nad 30°C,  je potom vhodná pro relaxaci, pro pomalý pohyb ve vodě i pro pozvolné seznamování dětí s vodou. Děti se na omezeném prostoru domácího bazénu a v jeho teplé vodě cítí bezpečněji a mají mnohem více času na prohlubování plaveckých zkušeností než promodrají. Díky efektivnímu systému izolace a termokrytu může mít i v zimě swim spa teplotu třeba 38°C bez toho, aby domácnosti prudce vyletěly účty za spotřebu energií.

K čemu je dobrý protiproud

Hlavní výhodou domácích swim spa je protiproud. „Plavání proti dvěma, čtyřem nebo šesti tryskám působí na tělo intenzivněji a dochází k zapojování stabilizačních hluboko uložených svalů, které jinak v běžném životě leniví. Plavání v protiproudu je výhodné pro posilování svalů, k intenzivnímu kondičnímu tréninku nebo třeba i pro zlepšení cirkulace tekutin a lymfy v těle díky působení tlaku vody.“ vyjmenovává Olga Šťastná. I na pěti metrech délky bazénu můžete uplavat třeba maraton a hlavně si pravidelně udržovat kondici. Těm, kdo po náročném dni ocení pasivní relaxaci, slouží bazény swim spa masážními tryskami k uvolnění svalů a k přirozenému odbourávání stresu.

plavání

Foto USSPA

Zajímavosti o plavání:

  • Finanční nenáročnost – potřebujete jen plavky, plavecké brýle a případně čepici.
  • Komplexní pohyb – při plavání se zapojuje až 70% všech svalů v těle
  • Zdravý výdej energie – za hodinu aktivního plavání tělo spálí 1 800 – 2 000 KJ, což je více než za hodinu jízdy na kole průměrnou rychlostí 16 km/hod.
  • Plavání oproti běhání – zatímco pravidelné běhání sice udržuju kondici, ale namáhá klouby, plavání naopak pohyblivost kloubů zlepšuje.
  • I pro nemocné srdce – plavání doporučují lékaři i pacientům trpícím onemocněním srdce. Jiné druhy sportů srdce namáhají, plavání jej naopak šetří. Stejně tak pomáhá při vysokém krevním tlaku nebo při problémech s křečovými žilami.
  • Energetická náročnost jednotlivých stylů – nejvyšší výdej energie vyžaduje styl prsa, dále znak, motýlek a nejméně energeticky náročný je kraul.

Foto USSPA