karta

Jezdíte na dovolenou s hotovostí nebo s platební kartou? Podle bankovních statistik loni v zahraničí turisté provedli transakce kartou za 31 miliard korun!

Než vyjedete do ciziny, rozmyslete si dobře, kolik peněz budete potřebovat a zda vám stačí „virtuálně“ na kartě nebo povezete hotovost. Hodně záleží na tom, kam cestujete. V africké vesnici nebo v rumunských horách vám karta bude k ničemu, ale v tradičních přímořských letoviscích není nic lepšího.

Proč?

Za platbu v zahraničí vám většinou nejsou účtovány žádné poplatky, a tím že u sebe nemáte finanční prostředky v hotovosti, také snížíte riziko jejich ztráty nebo ukradení. A ještě jednu výhodu má placení kartou. Platba je  přepočtena devizovým kurzem a ne valutovým a navíc ušetříte za výběr hotovosti z pokladny banky nebo z bankomatu.

I tato varianta ale bývá levnější než klasická návštěva směnárny. Musíte však vědět, jaký bankomat zvolit a jakou kartu si pro výběr z něj vybrat. Pouhou změnou karty můžete za několik výběrů ušetřit stovky korun. To zjistíte na stránkách svých finančních ústavů.

Příklady poplatků za výběr v zahraničí

V posledních dvou letech se většina velkých finančních společností snažila poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí radikálně snížit. Například klienti Unit Credit Bank mají výběry podle druhu karty zdarma, maximálně za 5 korun stejně jako při výběru doma. Samozřejmě, že je nutné vybrat v jejich mateřském bankomatu.

Česká spořitelna - při výběru v mateřských bankomatech Erste Group zaplatíte pouhých 6 korun, v jiných bankomatech 100 korun+1,5 % z vybírané částky. O nástrahách a nečekaných poplatcích v případě některých druhů karet si přečtěte ZDE

ČSOB - Tato společnost si účtuje 80 korun+1,5 % z vybírané částky.

Nezapomeňte si před odjezdem zkontrolovat platnost karty a zjistit si limity pro platby a výběry. Na cesty si s sebou přibalte i instrukce, co dělat při její ztrátě či krádeži. Vše naleznete na webových stránkách vaší bankovní společnosti.

ČSOB vydala tyto bezpečnostní instrukce

1. Nenechávejte platební kartu nikdy bez dozoru a buďte ostražití před všudypřítomnými zloději. Za žádných okolností nikomu nesdělujte PIN, ani obsluze v restauraci či recepci v hotelu.

2. Platební kartu je vhodné ukládat ve vnitřních kapsách blízko těla, v pouzdrech, apod. Noste platební kartu odděleně od osobních dokladů a peněz. Pravidelně kontrolujte, zda kartu máte.

3. Nikdy nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu, třeba v půjčovně aut nebo mopedů. V podezřelých provozovnách raději plaťte v hotovosti.

4. Sledujte obchodníka při manipulaci s kartou a v žádném případě nenechte číšníka v restauraci nebo recepčního v hotelu, aby vám s kartou zmizel z dohledu. Snadno si může opsat číslo karty, její exspiraci a především CVV nebo CVC kód na zadní straně karty napravo od podpisu. Tyto údaje pak umožní zloději nakoupit v jakémkoliv internetovém obchodě.

5. Zbystřete svoji pozornost, pokud by se prodavač v obchodě pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika různých terminálech. Je třeba mít na paměti, že bankovní terminály vždy vydávají potvrzení o platbách, a to i v případech, když neproběhnou. Pokud tedy z terminálu nevyjede žádné potvrzení, může to být znamením, že jde o podezřelou transakci.    

6. Vždy je třeba zkontrolovat, zda karta, kterou vám vrátil obchodník nebo personál hotelu či restaurace, je doopravdy vaše. Uschovávejte si doklady o všech transakcích pro případnou reklamaci a ihned po návratu z dovolené je srovnejte s údaji na bankovním výpise.

7. Při výběru z bankomatu si nejprve prohlédněte otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vypadá nestandardně, zvolte raději jiný bankomat. Vybírejte vždy sami, při zadávání PIN kódu do bankomatu si zakryjte druhou rukou klávesnici a řiďte se výhradně pokyny na obrazovce. Nikdy neuschovávejte opsaný PIN kód společně s platební kartou.

8. Kartu používejte nejlépe v bankomatech uvnitř nebo v malé blízkosti od bankovních poboček. Tyto bankomaty často hlídají kamery, které mohou zaznamenat, kdyby někdo k přístroji připevnil čtecí zařízení.

9. Pokud by bankomat vaši kartu zadržel a nevysvětlil to informací na lístečku nebo na obrazovce, od bankomatu neodcházejte a spojte se s bankou nebo případně i s policií. Stejný postup platí, pokud z bankomatu nevyjely bankovky, protože v něm může být instalováno zařízení, které peníze zadržuje.

10. V případě ztráty nebo krádeže, oznamte událost okamžitě bankovnímu operátorovi na bezplatné infolince a kartu ihned zablokujte. Pokud vaši kartu někdo zneužije, můžete případně ještě před odjezdem na dovolenou zmenšit ztráty nastavením maximálního denního limitu pro provedení bankovních transakcí. Vhodné je i zřízení pojištění proti ztrátě karty.

 

Reklama