pay

Ještě za časů našich babiček neexistovala jiná alternativa. „Platím!“ vždy vyřkl muž a také se dle toho zachoval. Jak ale tuto skutečnost změnila doba? Má na změnu vliv jen emancipace žen, nebo i jiný náhled mužů?

Fifty fifty

Snaha o rovné příležitosti žen a mužů přinesla vedle snahy o změny příjmů i změny výdajů. Rozebrání toho faktu je ale samostatné téma.

Příjem žen je v dnešní době nedílnou součástí rozpočtu domácností, a tak není divu, že si chtějí dopřát nezávislost i mimo domov. Dříve naše matky byly vedeny tak, aby si našly partnera, který by je dokázal zaopatřit do budoucna. Tento fakt se promítl i do oblasti společenského života – automaticky se předpokládalo, že vše hradí muž.

Na první pohled by se tato situace mohla zdát ideální, žena se nemusela o nic starat. Ale je to pouze jedna strana mince. V dnešní době je právě to, že si příslušnice něžného pohlaví může dovolit pozvat muže na večeři, tím drobným symbolem z mozaiky nezávislosti. Přináší to ovšem i svá negativa – žena si svou ekonomickou aktivitou zajišťuje vlastní postavění, ale může to znamenat určitou osamocenost. Mnozí muži mohou mít z takovéto samostatnosti strach.

Jak to vidí mladí dnes?

Z pohledu vysokoškolských studentů vychází jako nejčastější varianta půl na půl. Většina kluků ještě dodává, že přece jen je jejich podíl na financování o trochu větší.

pay

Pavel (21) říká: „Tato situace je vyrovnaná. S tím, že samozřejmě platím víc já, ale víceméně je to fifty fifty. Nevadí mi, když zaplatí má přítelkyně, je dost emancipovaná. Stojí si za tím a rozhodně to není moje první zkušenost s tímto „systémem“.“

Lukáš (22) na dotaz odpověděl takto: „Peníze většinou neřeším - když je mám, platím já, když ne, tak mi nevadí nechat se pozvat.“

Elena (23) má pracujícího přítele, tady je situace trochu odlišná: „Většinou platí přítel – pokud ovšem neobjevím nějaký nový podnik – to potom pozvu já jeho. Myslím si, že to tak má být. Jsem ale ráda, když se i nechá pozvat ode mě. Někteří muži u toho dělají nepříjemné divadlo.“

Adélin (23) přítel je také student: „Snažíme se s partnerem střídat, ovšem jeho účast na placení je trochu větší, a to mě někdy znervózňuje – nechci mít pocit, že mu něco dlužím.“

Generace našich rodičů je ovlivněna životem ve společné domácnosti. Vesměs zastávají pravidlo „společné kasy“. To se promítá i do situací mimo domov, ve společnosti ovšem zpravidla vyrovnává účet muž.

Paní Marta, která zažila „staré dobré časy“, ovšem tvrdí: „Nedovedu si představit situaci, kdybych v kavárně hradila útratu já. O to se, dle mého mínění, má vždy postarat muž.“

Jak je vidět, emancipace zahýbala i finanční sférou a zvyklostmi, tolik neměnnými pro starší generace. Dnes je běžně k vidění platit ženy i muže, a to téměř všech věkových kategorií. S postupem času se situace pravděpodobně ustálí – kdo zve, ten platí – a pro ženy bez předsudků nebude sebemenším problémem muže pozvat.

Jak to máte vy?

TÉMATA:
DŮM A BYT