I když to tak momentálně nevypadá, teplých dnů bude s postupujícím jarem přibývat a lidé se budou cítit spokojenější, atraktivnější a odvázanější. Díky slunečnímu záření totiž začíná náš mozek produkovat více látek, které podporují pocity štěstí. Možná i proto je jaro obdobím, kdy se lidé nejlépe seznamují. Ne vždy však jde o vztah s cílem skončit v posteli, alespoň tedy z našeho ženského pohledu.

My ženy se totiž domníváme, že mít chlapského kamaráda není nic výjimečného a že vztah mezi dvěma odlišnými pohlavími se docela klidně může obejít bez jakékoli erotiky. A pak jsme zklamány, zjistíme-li, že muži to vidí jinak.

přátelé

Jsou rozdíly mezi mužským a ženským mozkem skutečně tak propastné?

jan„Ano, jsou!“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský, primář neurologie na Yaleské univerzitě a ředitel Polikliniky na Národní v Praze. „Od pradávných dob je role muže najít si co nejvíce žen, rychle je posoudit a oplodnit. Cílem žen je vybrat si tzv. alfa samce a udržet si ho. Mozky mužů a žen jsou již od Adama a Evy jinak naladěny a nic s tím neudělá ani ta nejvyspělejší civilizace.“

Mnohé z vás chtějí určitě v této chvíli protestovat a hádat se, že to máte na vlastní kůži vyzkoušené. I vy přece máte kamaráda, s nímž si báječně rozumíte. Máte stejné zájmy, chápe vás a můžete se mu s čímkoli svěřit. Napadlo vás ale někdy, že takové přátelství založené na vzájemném porozumění, toleranci a důvěře je právě to, co by mělo provázet každý partnerský vztah? „Právě rozdílnost mozků a žen přispívá k tomu, aby vznikla ta správná koláž, která nám dovolí se jinak prát s určitými věcmi a vzájemně se podržet. Ale co se týká nás, mužů, i v tom nejlepším přátelském vztahu se ženou je alespoň trochu sexuality. Je třeba potvrzeno, že muži si nikdy nevyberou za kamarádku ženu, která se jim alespoň trochu nelíbí. A domnívají se, že stejně pozitivně hodnotí i ona je,“ podotýká Martin Jan Stránský.

Jenže nám ženám je zpravidla celkem jedno, jak moc jsou pro nás muži – kamarádi přitažliví. Jistě, je to fajn, když jsou hezcí, ale jde nám především o to „duchovno“. A právě to je důvod, proč někdy taková kamarádství končí. Silně totiž podceňujeme to, že pro mužskou erotiku je důležité vizuální vnímání. Proto jsou také zpravidla iniciátory případné změny z čistého kamarádství na kamarádství intimní  muži. „A není pro chlapa žádné horší odmítnutí než to, když žena chce být pouze kamarádkou,“ uzavírá neurolog Stránský.

O tom, jestli jsou skutečně ženy z Venuše a muži z Marsu a proč není dobré vynucovat si cokoli pláčem, si přečtěte již ve čtvrtek na našem magazínu!

Čtěte také:

Reklama