Ploché nohy

Také se vám chůzí v elegantní obuvi po chodníku nebo dlažbě rychle unaví nohy? A naopak chůze po lese v pohodlné sportovní obuvi vám nečiní žádné obtíže? Pak máte ploché nohy.

Co jsou ploché nohy?

Laicky řečeno – ploché nohy jsou deformitou chodidla, při které se snižuje podélná nožní klenba (podélná plochá noha), příčná nožní klenba (příčně plochá noha), nebo se jedná o kombinaci obou vad.

Ploché nohy mohou vzniknout zejména nedokonalou péčí v době růstu a špatným obouváním. Zpočátku malé odchylky od správného postavení nohy se mohou zafixovat, vazy a svaly nohy jsou přetěžovány vadným postavením, ale i rychlým růstem či závodním sportem.

V dospělém věku má vliv na vznik ploché nohy přetěžování v zaměstnání či při sportu. Významný je i vliv nezdravé módní obuvi, zvláštní skupinou jsou poúrazové stavy hlavně po zlomeninách patní kosti, kostí nártu a záprstních kostí.

Klinicky dělíme plochou nohu na:

  • I. stupeň = pokles klenby někdy s vybočeným postavením paty, defekt lze napravit, nejsou bolesti
  • II. stupeň = klenbu můžeme upravit aktivním či pasivním přístupem, dochází k otokům a časté únavě nohou
  • III. stupeň = bolestivá ztuhlá plochá noha, ztuhlost je výsledkem zkrácení svalu, svraštěním kloubního pouzdra nebo artrózy kloubů.

V mírnější fázi k tomu, aby vám nohy neotékaly, postačí používání bot s měkčí podrážkou a lepším odpružením nášlapu. Pokud otoky přetrvávají, je možné pro korekci použít speciální univerzální pomůcky ze sortimentu zdravotnických prodejen.

V léčbě se kromě vhodného obouvání či nošení ortopedických vložek doporučuje dodržovat denní režim (redukce váhy, péče o nohy – večerní sprcha střídavě teplou a studenou vodou, masáž, ohýbání končetin, chůze naboso v nerovném terénu) a léčebná tělesná výchova – chůze po zevní straně chodidla, cviky, plavání apod.

Jestliže obtíže neustoupí, měli byste navštívit ortopeda!

Zatínáte občas zuby a vyrážíte do města v uzoučkých „popelkovských“ střevíčcích, které vám sice budou kamarádky závidět, ale vy se z jejich nošení budete vzpamatovávat celý víkend? Vyžaduje po vás zaměstnavatel chodit do práce v lodičkách? Smíte se v práci přezouvat?