Sáhnete při výběru květináče vždy po tom, který nejvíce lahodí vašemu oku? Chyba, měli byste myslet hlavně na květinu, kterou do něho budete sázet. A pak také na spoustu dalších věcí. Poradíme vám podle čeho se řídit.

květináč

I když existuje celá řada materiálů, z nichž se květináče vyrábějí, my se zaměříme na dva nejčastější. Je to keramika a plast. Důležitou roli při jejich výběru samozřejmě hraje i styl, ve kterém máte zařízenou domácnost. Pokud fandíte moderně, jistě vsadíte na plast. K bydlení v rustikálním stylu se zase bezpochyby více hodí keramika. Jenže to by rozhodně neměl být jediný faktor, který hraje při rozhodování roli. Podle čeho se tedy rozhodnout?

Keramický květináč

květináčJde o léty prověřenou klasiku, která květinám vyhovuje. Vyplatí se ale vědět, jak keramický květináč funguje.

 • Keramika je porézní materiál, což znamená, že propouští vodu i vzduch. To má svá pro i proti. Když do něho zasadíte květinu, určitě ji nezapomenete zalít, aby se co nejlépe uchytila. Možná vás ale už nenapadne, že ji keramika o podstatnou část závlahy obere. Proto předtím, než se pustíte do sázení, květináč na pár hodin namočte.
 • Tím, že do sebe keramické květináče natahují vodu, dochází k rychlejšímu vysušování substrátu. Je tak potřeba květinu častěji zalévat. Má to ale i své výhody. Nemusíte se bát jejího přemokření. Odpařováním zálivky se navíc květináč ochlazuje, což také prospívá kořenům.
 • Snadná nasákavost ale může způsobit jiný problém – pokud keramický květináč necháte na mrazu, snadno praskne. Na druhou stranu ale zase dokáže v rámci možností ochránit kořeny před zimou mnohem lépe, než ten plastový.
 • Porézním materiálem může prosáknout voda (vlhkost) na nábytek.
 • Pokud sázíte rostlinu do již použitého keramického květináče, je zde riziko, že v něm zůstaly nějaké choroboplodné zárodky. Abyste se jich zbavili, je třeba květináč vyvařit či namočit do dezinfekčního roztoku.
 • Na keramickém květináči se rády usazují minerály, které vytváří nepěkné bílé fleky. I když je pracně odstraníte, brzy se objeví zase. Řešením by mohl být třeba glazovaný povrch, se kterým ale zmizí také propustnost materiálu, pro kterou je ceněn. Pokud je glazura z obou stran, neliší se takový květináč propustností od plastového.
 • Květináč z keramiky je těžký, snadno rozbitelný a většinou také dražší.

Plastový květináč

květináčHlavní výhodu, pro kterou je tak oblíbený, představuje jeho tvárnost. Můžete si jej koupit v jakékoli barvě i tvaru. Má ale i spoustu dalších výhod. Stejně jako nevýhod.

 • Nepropouští vodu ani vzduch, takže substrát zůstane mnohem déle vlhký. Což ale může být v případě přelití i nevýhodou.
 • Bývá na dně více perforovaný, takže tudy uniká z květináče větší množství živin. Na druhou stranu jej ale oceníte v případě, že v něm pěstujete květinu, které vyhovuje zálivka jen do misky.
 • Je snadno omyvatelný, díky tomu nehrozí přenos choroboplodných zárodků na novou květinu.
 • Pokud stojí plastový květináč na přímém slunci, květina v něm se snáze přehřeje. Jestliže naopak stojí květináč v chladu či průvanu, kořeny snáze prochladnou.
 • Kvalitní plasty nezničí mráz ani sluneční záření.
 • Je lehký, nerozbitný a levný.

Který materiál vítězí?

Jak jistě tušíte, tento souboj nemá jasného vítěze. Svého favorita si musíte zvolit vy sami, a to podle vašich nároků, stanoviště a preferencí konkrétní rostliny, kterou v něm budete pěstovat.

Čtěte také:

Reklama