Řešení je rychlé, a kromě jeho zdravotních výhod vám díky zákroku i „prokoukne“ obličej. Zeptali jsme se dvou specialistů z kliniky Esthé – MUDr. Libora Kmenta a MUDr. Karla Urbana, kteří mají na kontě řádově tisíce úspěšných operací víček – co od operace v tak citlivé oblasti jako je okolí očí očekávat.

Když se podíváte někomu na oční víčka, co všechno může být důvodem k tomu, aby byla provedena operace víček – horních, dolních, či kombinovaný zákrok?
6078344122fa9doc1.jpgKarel Urban: Zákrok nemá jen estetické důvody, u některých lidí se jím předchází problémům se zrakem, projevuje se to únavou a bolestivostí očí, což je důsledek pomalejšího zaostřování zraku. Dalšími faktory, které vedou k operaci víček může být dědičnost, typ kůže, životospráva, alergie, onemocnění ledvin. Především jde o pokles horního víčka, dále se jedná o tzv. tukové výhřezy a v neposlední řadě je to nadbytek uvolněné kůže.

Proč se nám vlastně vytvářejí na víčkách kožní nadbytky a tukové váčky? S čím vším to může souviset?
Karel Urban: Tukové výhřezy, zde jen anatomicky vysvětlím, oči jsou v lebce uloženy v tukových polštářích, jejichž části se s věkem protlačují pod kůži očních víček a způsobují tak zejména u dolních víček vznik známých „pytlů“ pod očima.
Nadbytek uvolněné kůže (tzv. dermatochaláza) vzniká důsledkem ztráty pružnosti kůže zvláště ve spojení s tukovými výhřezy, které zespodu tlačí na kůži. Nadbytky častěji tvoří kůže horních víček, které jsou ve větším rozsahu. Tyto nadbytky mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka, způsobit jeho pokles (tzv. pseudoptóza) a únavu očí doprovázenou slzením či bolestmi hlavy.

Je nějaká překážka, kdy nelze blefaroplastiku u někoho provést?
Karel Urban: Samozřejmě u pacientů s vážnějším zdravotním stavem neoperujeme, např. systémové zánětlivé onemocnění. A dále akutně probíhající onemocnění.

Má klient před zákrokem nějaká omezení – slunění, užívání některých léků atd.?
Libor Kment: Nadměrné slunění před zákrokem vhodné není. Před plastikou dolních víček je nutné pečlivé vyšetření pacienta, protože otoky víček, na které si pacient stěžuje, mohou být způsobené jiným onemocněním. Většinou se jedná ale o vrozenou dispozici, kdy operací víček můžeme zmíněné obtíže dobře vyřešit. Před zákrokem je nutné vysadit léky, které by zvýšily riziko krvácení, např. Anopyrin, Warfarin, Pradaxa, aj.

Jak moc musí operovaný při zákroku spolupracovat a jak operaci vnímá při zákroku na horním, nebo dolním víčku?
Karel Urban: Spolupráce je nutná zejména při operaci dolních víček, kdy při odstraňování nadbytečné kůže musí mít pacient oči otevřené.

Do kterých míst se aplikuje lokální anestezie? Přeje si někdo z pacientů narkózu? Je vždy nutné předoperační vyšetření?
Libor Kment: Lokální anestezie se aplikuje opatrně do celé operované oblasti a při šetrné aplikaci může být téměř bezbolestná. Většina pacientů proto dává přednost lokální anestezii, ale pokud operujeme horní i dolní víčka zároveň, tak doporučuji zákrok provést v analgosedaci, tedy nitrožilní anestezii, kdy pacient při operaci pospává, nic ho nebolí, dýchá si ale sám bez pomoci přístroje. Pak je nutné provést před operací předoperační vyšetření, doporučujeme ho ale i u lokální anestezie.
o1.jpg
Foto: Se souhlasem MUDr. Karla Urbana

Je náročnější na provedení operace horního, nebo dolního víčka? Můžete zákroky stručně popsat?
Jaká bývá délka celého zákroku?
Karel Urban: Náročnější na provedení je operace dolních víček, kdy při nadměrném odstranění kůže může vzniknout ektropium, tzn., že okraj víčka odstává či se vyvrací zevně od povrchu oka.
Samotná operace se provádí ambulantně s lokálním znecitlivěním a trvá cca do 30 minut. Redukuje se při ní nadbytek kůže a odstraňují se tukové váčky.

Je třeba vždy použít šití, kdy se stehy musí po několika dnech odstraňovat?
Libor Kment: Ano, rána se zašívá nejčastěji intradermálním stehem a jizvy jsou přelepeny tenkou náplastí. Stehy se nejčastěji odstraňují týden po operaci.

Využívá se při operaci i laser?
Karel Urban: Tento způsob operace se využívá zejména pro dolní víčka, a to v krátké celkové narkóze trvající přibližně půl hodiny. Laserovým skalpelem se protne sliznice spojivkového vaku a odstraní se tukové výhřezy. Případné nevelké kožní nadbytky kůže se korigují plošně aplikovaným CO2 laserem. Operaci následuje 24hodinová hospitalizace.

Vidí klient výsledek hned po zákroku?
Karel Urban: Po plastice víček jsou rány přelepeny tenkou náplastí, takže efekt operace se nedá hned hodnotit.

Co čeká klienta v rámci pooperačního průběhu? Dostane nějaké pokyny a má nějaká omezení?
60783584c6ee2doc2.jpgLibor Kment: Po operaci vznikají na kůži víček a tváři otoky a modřiny. Po operaci by měl pacient dodržovat klidový režim, omezit práci na počítači, četbu, televizi. Je třeba přikládat studené obklady – nikoli led, který někdy velmi podráždí kůži víček a podchladí okolní tkáně.

Modřiny se většinou vstřebají do dvou až tří týdnů, otoky vymizí do 2 měsíců, ale u každého je hojení individuální. Po operaci se doporučuje 7 dní domácího léčení, plná zátěž po 2 týdnech od operace. 14. den po blefaroplastice je vhodné začít s masáží jizev. Jizvy jsou zpočátku narůžovělé a postupem času (během několika měsíců) zesvětlají tak, že budou běžně nepostřehnutelné.

Po prodělané operaci víček by se jizva neměla vystavovat slunečnímu záření po dobu dvou měsíců, jinak by mohla jizva ztmavnout. Pokud se bude vystavovat slunečním paprskům dříve, doporučujeme jizvu krýt krémem s vysokým UV filtrem.

Co může zkomplikovat samotný zákrok a mohou nastat nějaké komplikace v rámci pooperačního hojení?
Libor Kment: Zkomplikovat zákrok může např. dosud nezjištěná alergie na dezinfekci, nejčastěji se užívají moderní jodové přípravky, nebo např. alergická reakce na lokální anestetikum. V rámci pooperačního hojení tvorba větších hematomů a delší přetrvávání otoků víček. Po operaci víček může vlivem omezené funkce víček přechodně docházet k nadměrnému slzení či naopak mírnému vysychání oka či podráždění spojivky. Tyto problémy se vždy postupně v průběhu hojení upraví. Rovněž vzhled a mimika víček po operaci prochází svým vývojem a je třeba vyčkat do postupné stabilizace tkání víček během několika týdnů. Při procesu hojení jizev může někdy dojít v části jizvy – nejčastěji v oblasti vnitřních nebo zevních koutků – ke zbytnění či rozšíření části jizvy. Toto lze samozřejmě řešit korekcí této části jizvy.

Kdy až je vlastně viditelný finální výsledek zákroku?
Libor Kment: Hezký výsledek může být někdy i po týdnu od operace, ale finální vzhled a vyzrání jizev se dá hodnotit až po minimálně šesti měsících.

Po jaké době si ženy mohou začít aplikovat dekorativní kosmetiku na víčka a řasy?
Libor Kment: Ideálně nejdříve až po dvou týdnech od zákroku.

Které všechny faktory ovlivní délku efektu operace? Čili za jak dlouho je třeba zákrok opakovat a záleží na tom, v jakém věku zákrok podstoupíme?
Karel Urban: Trvání efektu operace je velmi individuální, obvykle se pohybuje kolem 10 let, ale ze zkušenosti známe případy významných odchylek oběma směry, operaci lze opakovat.
Záleží na mnoha faktorech např. na životním stylu pacienta.
o2.jpg
Foto: Se souhlasem MUDr. Libora Kmenta

V jakých cenových limitech se pohybují ceny zákroků?
Libor Kment: Na klinice Esthé se pohybují ceny operace očních víček mezi 13.000 -16.000,-

Chodí lidé na blefaroplastiku i v mladém věku do třiceti let?
Karel Urban: Indikováni jsou pacienti i v mladém věku, a to zejména s nadbytkem uvolněné kůže daným geneticky.

Jak podle Vašich zkušeností hodnotí efekt operace klienti, když přijdou na kontrolu?
Libor Kment: Někdy jsou pacienti netrpěliví a očekávají 100% výsledek už po několika dnech. Velká část je nadšena brzy po operaci, ale s odstupem naprostá většina lituje, že nešla na zákrok dříve, jak se jim osvěžil výraz obličeje a omladilo okolí očí a hlavně subjektivně jak se jim ulevilo od únavy očí, odstranilo se pálení a slzení očí a velká část pacientů má i pocit ostřejšího zraku, protože oko není unavené a lépe pracuje.

Oba lékaři pracují jako plastičtí chirurgové na klinice estetické medicíny Esthé.
607825ff986a2obrazek.png

Foto: klinika Esthé


Reklama