Ideálním obdobím pro většinu estetických operací je podle většiny lékařů především podzim a zima. Chladné období je nejvýhodnější zejména po operaci křečových žil, pro liposukci či operaci prsů. „V zimě rychleji ustupují otoky po operaci, obvazy a elastické návleky pacienta tolik neobtěžují, zvýšené pocení nehrozí, a tak ani nedochází k reakcím kůže v okolí jizvy,“ uvádí primář Ústavu estetické medicíny, MUDr. Dušan Záruba.

pla4.jpg

Pro operace na obličeji bývá ideální podzim a začátek jara, protože tato část těla se oděvem špatně chrání před mrazem. Na druhou stranu je velice důležité zamezit kontaktu pokožky se slunečním zářením, které by mohlo zanechat pigmentové skvrny. Letošní teplá zima je tak pro plastické operace obličeje naopak vhodná. Od operace provedené v zimě do příštího léta zbývá dostatek času, takže se rána i jizvy dobře zhojí a minimalizuje se riziko hyperpigmentace.

 „Hyperpigmentace způsobené nedostatečnou ochranou před sluncem se mohou objevit na jakékoli operované části těla, ale tohoto problému se nejvíc obáváme zejména na obličeji,“ vysvětluje primář Záruba a upřesňuje: „proto je na jaře a v létě vhodné provádět v obličeji spíše operace, které se operují speciálním způsobem, tedy bez vzniku vnějších jizev, například operace nosu.“

pla2.jpg

5 nejrozšířenějších estetických zákroků, které je dobré si naplánovat právě na zimní období a vyhnout se tak překážkám při hojení po zákroku:

1. Operace očních víček

Operaci očních víček podstupují ženy i muži nejen z estetického hlediska, ale i z důvodů zdravotních a funkčních obtíží. Operace se provádí nejčastěji mezi 40-50. rokem věku, buď jen na horních, nebo jen na dolních víčkách, ale může se provést i na obou současně.

2. Zvětšení prsou (augmentace)

Prsní implantáty se vyrábějí v mnoha tvarech a typech, a tak umožňují individuální volbu pro každou ženu i každý typ operace. Vyrábějí se z velmi odolného materiálu a jsou plněné silikonovým gelem s paměťovým efektem, díky kterému velmi věrně imitují přirozený prs.

pla3.jpg

3. Liposukce

Liposukce (odsátí tuku) je chirurgický výkon, při kterém se provádí snížení podkožní tukové vrstvy odsátím určitého množství tuku tam, kde dochází k jeho nadměrnému ukládání. Pro liposukci jsou vhodné zejména partie boků, podbřišek, stehna a vnitřní strany kolen. Liposukce však není metodou, která snižuje nadváhu obézních jedinců.

4. Facelift

Facelift (lifting obličeje a krku) řeší problematiku projevů stárnutí. Jedná se o vypnutí kůže a podkožního aparátu obličeje a krku. Maximální efekt lze očekávat, je-li zákrok proveden v optimálním věkovém rozmezí. Nejčastější věková skupina je 50-60 let. V mladším věku 40-50 let se doporučuje menší rozsah miniliftingu.

5. Abdominoplastika

Abdominoplastika (plastika břicha) je operací, která řeší problém povislé kůže a povolené břišní stěny, jak tomu bývá nejčastěji po těhotenství nebo výrazném zhubnutí. Plastika břicha zpevní rozestouplé svaly stěny břišní, sníží podkožní tukovou vrstvu a odstraní nadbytky kůže.

MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny

Profil:

pla1.jpg

Na problematiku plastické chirurgie se specializuje od roku 1988. Díky dlouholeté praxi, poznatkům z řady pracovišť nejen v ČR, ale i v zahraničí a desítkám tisíc provedených operací se řadí k nejzkušenějším plastickým chirurgům v oboru estetické chirurgie u nás. Od roku 1985 pracoval jako chirurg na oddělení plastické chirurgie Ústavu lékařské kosmetiky a v roce 1994 se stal primářem plastické chirurgie tohoto ústavu. Absolvoval několik zahraničních stáží na klinikách USA a Francii a je autorem řady odborných článků, spoluautorem několika publikací a členem řady našich i mezinárodních odborných lékařských společností.

 

Kontakt: WWW.UEM.CZ