GHC-panska-plastika.jpg
Foto: Shutterstock

Liposukce a abdominoplastika

Správné proporce a pěkná postava dokáží výrazným způsobem ovlivnit celkový vzhled. Cvičení a správná strava jsou základem, ale může se stát, že vlivem genetických dispozic nebo postupným zpomalováním metabolismu zůstává tuk v některých partiích dlouhodobě usazený a i přes veškerou snahu je těžké se ho zbavit.

Typickým příkladem jsou boky, spodní část břicha nebo záda. Poměrně rychlým řešením je v tomto případě liposukce, kdy lékař během zákroku tuk z problematických míst odstraní a nepříjemný problém je vyřešen. Zásah plastického chirurga je ovšem vyhledávaný také u mužů, kterým se podařilo dosáhnout hubnutím výrazných výsledků, a potřebují pomoci s odstraněním přebytečné kůže.

„Při velkém úbytku na váze často dochází k situaci, že zmizí velké množství tuku, ale kůže už není schopna vrátit se do původních proporcí a dochází tak k nepěkným převisům, které kazí výsledný efekt. V tomto případě klientům provádíme abdominoplastiku, což je odstranění přebytečné kůže. Tato procedura je v podstatě nenahraditelná sportem, protože elasticita kůže je od jisté fáze nevratná,“ říká plastický chirurg MUDr. Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha.

Prsa nemusí být dokonalá, ale nesmí budit posměch

Nejčastější plastickou operací u žen je zvětšení prsou pomocí prsních implantátů. Tento zákrok je samozřejmě také běžně dostupný i pro muže, nicméně efekt velkých prsních svalů není hlavním motivem, proč muži operaci vyhledávají. Většinou se jedná o opačný extrém, že hormonálním vlivem nebo obezitou dojde k tomu, že pánům narostou typicky ženská prsa, které lze jenom velmi těžko maskovat, obzvláště v letních měsících.

Jedná se o poměrně velký handicap viditelný i přes oblečení, ale také v místech, kde chodíme běžně odhaleni, jako jsou veřejná koupaliště, sauny a wellness. „Muži nejsou úplně malicherní, pokud jde o velikost prsního svalstva, těžce ale nesou narážky okolí na to, že mají ženská prsa. Tato situace je nepříjemná hlavně v tom ohledu, že bez plastického chirurga není takový problém řešitelný,“ říká Jiří Bayer.

Antiaging není jenom o vzhledu, ale také o zdraví

Přibývající vrásky a obličej ztrácející mladistvé obrysy nevidí v zrcadle s rostoucím věkem pouze ženy, muži své stárnutí také vnímají poměrně citlivě. Na rozdíl od žen sice neutrácejí astronomické částky za zázračné krémy a nezkoumají svou pleť pod mikroskopem, ovšem řídnoucí vlasy a klesající víčka je děsí.

„Muži jsou poměrně vnímaví, pokud jde o vlastní vzhled. Většinou není jejich záměrem vypadat stále stejně jako ve třiceti letech, jakmile ale dojde k poklesu víček, které mají přímý vliv na zhoršování zraku, začnou hledat odborné články a zvažovat konzultaci s plastickým chirurgem. Rozdílem mezi muži a ženami je hranice, do jaké míry je zajímá estetický dojem a kdy vidí zdravotní problém. Ženy se rády líbí, mužům jde spíše o jejich vitalitu než o bezchybný vzhled,“ uzavírá doktor Bayer.

Reklama