Originální dokumentaci k Průmyslovému paláci daroval magistrátu dárce, který chce zůstat v anonymitě.

Pražský magistrát, který původní stavebnětechnickou dokumentaci k Průmyslovému paláci vlastnil a následně nepochopitelně ztratil, tak bude moci levé křídlo, které 16. října zcela zničil požár, přesně zrekonstruovat do původní podoby.

Magistrátu dokumenty donesl a daroval jistý muž. Původním vlastníkem originálních plánů z roku 1819 je ale stát a nikdo neví, jak se do soukromých rukou dostaly.

Metropole bude ovšem muset vyřešit, jak materiál získat do vlastnictví Prahy. Časem by se mohl stát součástí sbírek Muzea hlavního města Prahy a mohl by být také vystaven.

 

 

Zničený secesní objekt by měl být obnoven do roku 2010
„Je to malý zázrak,“ reagoval primátor Pavel Bém. Materiály dostal primátor v neděli, dnes je představil pražským radním. Praha je hledala více než měsíc a s jejich nalezením už se příliš nepočítalo.

Magistrát proto uvažoval o tom, že pro zachování vzhledu plány překreslí z historických časopisů z roku 1890. Magistrát po požáru tvrdil, že přesná kopie historické budovy bude postavena do konce září roku 2010.

 

Požár na Výstavišti v Holešovicích podle policie nejspíš způsobila technická závada. Oheň vznikl v jednom z výstavních stánků, který byl součástí veletrhu zubařské techniky Pragodent. Ve stánku prý byly hořlavé spreje určené k čištění zařízení zubařské ordinace, které v ohni explodovaly. Zcela pak vyhořelo levé křídlo historické budovy, ze kterého zůstala jen část obvodových zdí.

Reklama