Správně hospodařit s penězi neuměl, už když s ním začala chodit. Měl dluhy, které nezvládal splácet, takže před nimi utíkal. Díky ní se ale dal dohromady. Pomohla mu projít procesem oddlužení a dohlížela, aby splácel vše potřebné. Věřila, že se změnil, a tak si ho před pěti roky vzala za muže. Dnes to ovšem vnímá jako velkou chybu a naivitu. Růžové brýle jí spadly už krátce po svatbě.

d86e83b86bbc8-rozvod.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

„Přišel s tím, že pro nás koupil svatební cestu. Už mi ale neřekl, že ji pořídil na dluh. Tohle vědět, jdu ji okamžitě vrátit. To z něj vypadlo až ve chvíli, kdy už jsme se u moře opalovali. Udělala jsem tehdy randál, že si zase půjčuje, ale to omlouval, že mi chtěl jen udělat radost. Odpustila jsem mu to a pomohla splatit. Ostatně, byla jsem na té dovolené taky. Jenže on se zase neponaučil. Tajil to přede mnou, seč mu síly stačily, ale i tak jeho půjčování si časem vyšlo na povrch,“ vypráví Adéla s tím, že asi před dvěma roky jim u dveří zazvonil exekutor. Oznámil jí, že dluží téměř sto tisíc, které manžel nesplácí. Po počátečním rozčilení se znovu pustila do napravování toho, co její muž napáchal. Nastavila splátky a pomáhala mu s nimi.

„Ondra slíbil, přísahal, že už to nikdy víc neudělá, už si nepůjčí ani korunu. To víte, nedokázala jsem mu po těch zkušenosti na sto procent věřit. Ale moc jsem si přála, aby tentokrát mluvil pravdu. Přes to všechno jsem ho pořád milovala a chtěla s ním mít děti,“ vzpomíná Adéla, která mu další třetí šanci. Jenže on nevyužil ani té. Nedávno se k ní znovu doneslo, že ho nahánějí věřitelé. Tentokrát už ale nejde o bankovní instituce.

„Přiznal mi, že má nějaké problémy ohledně půjček, ale že si to vyřeší, ať nemám strach. Jenže já ho mám. Pořád trnu, kdo nám přijde zabouchat na dveře s nastavenou dlaní. To nechcete, věřte mi,“ zlobí se Adéla s tím, že jí už definitivně došla trpělivost. V manželství už dál pokračovat nechce, přestože má svého muže stále velmi ráda.

„Oznámila jsem Ondrovi, že končím. Definitivně. Chci rozvod, protože s jeho přístupem nikdy nebudeme mít nic jiného než dluhy. Takový život nechci. Kdo taky jo! Pořád jen něco splácím, žijeme v děsně mrňavém bytě a nemůžeme si nic dopřát,“ líčí Adéla, která se ovšem u svého chotě nedočkala pochopení.

„Vyčetl mi, že takhle se dobrá manželka nechová, že ho asi už nemiluju, nebo mám dokonce někoho jiného. Prý jsem mu slíbila, že s ním zůstanu v dobrém i zlém, a teď ho v tom nechávám samotného. Nechci se nechat znovu ukecat, zasloužím si přece lepší život,“ dodává smutně Adéla.

K článku se nám vyjádřila Bc. Karin Emily, psychoterapeutka, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Termín „v dobrém i ve zlém“, kterým se nyní ohání Adélin nezodpovědný manžel, je myšlen poněkud jinak. Pokud se jedná o vědomé opakované selhávání jednoho z partnerů, které druhého ničí, ze toto opakující se chování nazvat i závislostí.

Ať už se jedná o nevěru, závislostní chování či nezodpovědný přístup k životu v páru, není třeba dávat pověstné 3 šance… Bohatě stačí jedna, protože opakování téhož selhání je již vytváření vzorce. A to vzorce negativního a destruktivního, zvláště pro partnera, který šanci dává. 

Adéla se dlouho - zřejmě z lásky k manželovi - nechová jako střízlivá partnerka, ale jako pečující a podporující matka. Je ochotna podílet se na opakovaném selhávání svého muže a dokonce se jím nechává manipulovat ve chvíli, kdy se konečně proti zavedenému scénáři vymezí. Pokud dosud nevnímala takto velkou asymetrii ve vztahu, je čas na ní nahlédnout a zvážit, jak dál postupovat.

Sama přiznává, že zamotávání se v půjčkách manžel vykazoval již dříve, ale v rámci zamilovanosti naivně věřila  ve změnu. Je jen na ní, zda rozvodem vyřeší zbavení se spoluúčasti a dopadů jednání svého manžela z právního hlediska a vztah bude nějakým způsobem pokračovat, nebo si uvědomí, že partner nebo otec jejího dítěte by měl mít jiné kvality. Minimálně takové, aby svým jednáním neohrožoval život své partnerky či dětí.  Dospělost a zodpovědnost by měla být samozřejmá.

7085cde2ae585-obrazek.jpgBc. Karin Emily je terapeutka s psychoterapeutickým výcvikem, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Pracuje 10 let jako psychoterapeutka pro pacienty s roztroušenou sklerózou na neurologickém oddělení FNKV Praha a vede soukromou praxi. 

Vzdělání a odbornost:
Vystudovala VŠ – obor speciální pedagogika. Pražská psychoterapeutická fakulta.
Výcvik BIG SUR s5 – skupinová forma – dynamická a hlubinně orientovaná psychoterapie (supervize Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc.).
Výcvik neverbálních technik (sekce muzikoterapie, psychoterapeut. spol. ČLS) – lektor PhDr. Jitka Vodňanská (muzikoterapie, arteterapie, práce s tělem).
Výcvik vedení skupin v rámci sociálně psychologického výcviku. Supervize PhDr. Iva Veltrubská. Spoluautor metodiky k tomuto pilotnímu projektu.

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.