Téměř každá třetí žena užívající antikoncepci zvažuje v blízké době její změnu. Patříte mezi ně? Kde hledáte informace a co má splňovat antikoncepce, která vám bude vyhovovat?

 Na přelomu ledna a února 2014 realizovala výzkumná agentura Ipsos mezi českými ženami ve věku 18–35 let exkluzivní průzkum na téma antikoncepce. Podle výsledků tohoto průzkumu aktuálně užívá některou z forem hormonální antikoncepce nebo nehormonální nitroděložní tělísko 62 % žen ve věku 18–35 let. Nejčastěji to jsou hormonální pilulky, které v současnosti užívá každá druhá (54 %) žena v tomto věku, ale osobní zkušenost s nimi má 93 % žen dané věkové kategorie.

pilulky

Většina českých žen (68 %) užívala za svůj dosavadní život pouze jednu formu antikoncepce, a to právě hormonální pilulky. Netradiční formy, jako jsou např. antikoncepční náplasti, vaginální kroužek nebo nitroděložní tělísko, nejsou zatím mezi ženami příliš rozšířené – ve sledované věkové skupině je v současnosti užívá jen 8 % žen.

Pouze 18 % aktuálních uživatelek hormonální antikoncepce a nehormonálních nitroděložních tělísek je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že by ji nechtěly měnit, a to ani, kdyby jim jejich gynekolog nabídl něco jiného. Téměř každá třetí uživatelka antikoncepce (29 %) dnes sama aktivně zvažuje, že ji v blízké době změní a dalších 47 % uživatelek by takovou změnu zvažovalo po doporučení lékařem.

Požadavek antikoncepce šetrnější k tělu je nejčastějším důvodem případné změny stávající antikoncepce, k dalším důvodům patří přání nižší ceny a doporučení změny lékařem. Uživatelkám hormonálních pilulek výrazně častěji než uživatelkám netradičních forem antikoncepce vadí to, že musí na užívání antikoncepce neustále myslet, zapomínají si brát pilulku každý den a obtěžuje je také to, že musí chodit k lékaři pravidelně pro recepty.

Ženy se při výběru antikoncepce rozhodují zejména na základě kombinace vlastního úsudku a doporučení lékaře. Zatímco u výběru formy, tedy zda užívat pilulky, náplasti, injekce nebo třeba nitroděložní tělísko, ženy připouštějí, že na rozhodnutí se podílejí ve srovnatelné míře ony samy
a jejich gynekolog (míra vlivu ženy 45 %, míra vlivu gynekologa 39 %), u výběru konkrétní značky antikoncepce je již patrné, že toto rozhodnutí je převážně na lékaři (míra vlivu ženy 24 %, míra vlivu gynekologa 67 %). Při výběru té správné antikoncepce hrají pro ženy podle průzkumu nejdůležitější roli její spolehlivost a bezpečnost.

Ing. Lenka Suchá, Ipsos

Zajímavé informace najdete na stránkách www.antikoncepce.cz

Čtěte naše články:

 

Jak jste na tom s antikoncepcí? Berete hormonální antikoncepci? Spoléháte se na plodné a neplodné dny nebo na šikovnost partnera? Preferujete pilulky nebo uvazujete o změně ? Co si myslíte o nitroděložním tělísku? Zapojte se do redakční diskuse, ve které 3 z Vás odměníme balíčkem s úžasným čajem a čokoládou! Své příspěvky pište do diskuse pod článek.

mandle

Reklama