Mnoho z nás řeší v domácnosti zastínění oken. Moderním dlouhodobým trendem jsou venkovní žaluzie. Jak se v nich orientovat? Jaké jsou jejich benefity? Připravili jsme pro vás rozhovor, na naše otázky odpovídal odborník na stínící systémy Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA.

žaluzie

Pokud se rozhodujeme pro zastínění oken, co je výhodou venkovních žaluzií? 

Výhodou je vysoký stupeň zastínění, termoregulační i ochranný efekt, snižování hladiny venkovního hluku.

Jak se orientovat v typech žaluzií? Jsou různé tvary, v čem se liší?

Liší se zejména stupněm zastínění, lamely ve tvaru „C“ zastíní méně oproti lamelám ve tvaru S a Z.

Pokud k vám přijde zákazník a chce venkovní žaluzie, podle čeho se má rozhodnout, jaky typ je pro něj vhodný?

Nejvhodnější pro privátní použiti je použít lamely ve tvaru S nebo Z právě z důvodu většího zastínění a snížení hlučnosti žaluzií díky vlisované gumě po celé délce všech lamel.

žaluzie

Je to otázka finanční investice, liší se materiály? 

Samozřejmě se liší zejména, ale ne s použitím materiálu, ale v závislosti na druhu lamely. Lamely C jsou levnější oproti lamelám Z a S řádově o cca 10%

Pokud má někdo atypická velká okna, je jedno jaký typ venkovních žaluzií pro ně zvolí? 

Vhodná je žaluzie Cetta 80F TE, která dokáže nejen naklápět lamely, ale i vytahování žaluzii do horního boxu.

žaluzie

Kdy je dobré venkovní žaluzie plánovat, pokud někdo staví dům? Je nutné na ně myslet již při hrubé stavbě?

 Ideálně už zakomponovat žaluzie do projektu, ale není pozdě, když se začnou řešit při hrubé stavbě.

Pokud ano, jak se na ně připravit?

Každá stavba má jinačí specifika a záleží jaké a jak jsou umístěné překlady, kolik bude použito izolace apod. Ideálně kontaktovat již při hrubé stavbě odbornou firmu, která na místě navrhne řešení.

žaluzie

Jestliže si dáme venkovní žaluzie již do hotových oken se stávající omítkou - jakým způsobem se žaluzie nad okno umístí?

V tomto případě se většinou žaluzie umístí přímo na rám okna a žaluzie ve vytaženém stavu pak zasahují do světlosti okna. Pokud však zákazník trvá na umístění na fasádu, tak pomocí vhodného kotvení se dokážou namontovat přímo na fasádu (zateplení), pak vodící lišty, horní box a vše ostatní je viditelné.

 Dá se dobře větrat místnost i když je v okně venkovní žaluzie? 

Pokud žaluzii lehce naklopíme (při zachování stínění), tak můžeme bez omezení větrat.

žaluzie

Na naše otázky odpovídal odborník na stínící systémy Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA, my mu za jeho odpovědi děkujeme. Další inspiraci pro zastínění najdete na stránkách www.isotra.cz

„Céčko“, „esko“ nebo „zetko“?

Z analýzy trhu stínění, kterou pravidelně provádí Sdružení výrobců stínicí techniky, vyplynulo, že poptávka po exteriérovém stínění se rok roku zvyšuje. Nejžádanější a nejčastěji používané jsou takzvaná „céčka“ - venkovní žaluzie s tvarem lamely C. Velké oblibě se těší žaluzie Cetta 50. Jsou ideální k zastínění menších ploch. Žaluzie s širší lamelou Cetta 80zajistí dokonalý stínící efekt na ploše až 24 m2. V provedení DUO lze lamely naklápět rozdílně v horní a dolní části žaluzie. Tohoto efektu lze využít v pracovnách nebo školících místnostech. Unikátním stínicím prvkem pro veškeré typy objektů jsou žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „S“, které v uzavřeném stavu tvoří účelnou a zároveň elegantní celistvou plochu. K zastínění velkých ploch se hodí exteriérové žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „Z“.  Největší lamely s šíří devět centimetrů působí opticky větším dojmem. Tyto technologicky nejvyspělejší venkovní okenní žaluzie se skvěle se hodí k zastínění administrativních budov, ale také moderních rodinných domů. Termoregulační efekt exteriérových žaluzií Z a S navíc zvyšuje guma vlisovaná po celé délce lamel. Hliníkové vodící lišty zajišťují stabilitu ve větru, odolají dešti i mrazu. Nosné a ovládací prvky jsou umístěny ve vkusně provedených krycích boxech, které opticky ladí s fasádou.

žaluzie

 
Společnost ISOTRA, to je synonymum pro výrobu interiérových a exteriérových žaluzií, látkových rolet, plisse, japonských stěn, předokenních venkovních rolet, sítí proti hmyzu, markýz a screenových rolet. Důležitou součástí výrobního programu je výroba komponentů, profilovacích tratí, střižných nástrojů a technologických celků pro výrobu žaluzií. Technologickou vyspělost společnosti dokládá vlastnictví několika světových patentů a užitných vzorů pro technická řešení v oblasti stínicí techniky. Letos slaví 25 let působení na trhu.

Naše články: