Rozhodnete-li se otěhotnět, měla byste včas omezit svoje zlozvyky a celkově dbát o svoji životosprávu. Absolutní zákaz platí pro kouření, alkohol a další návykové látky. „Je to opravdu zcela zásadní pro zdraví 5e66244e5fd0fobrazek.pngplodu. V prvním trimestru, kdy mnoho žen ještě neví, že jsou těhotné, se totiž vyvíjí většina vnitřních orgánů, a alkohol a nikotin jejich vývinu neprospívají,“ říká MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka a vedoucí lékařka Virtuální kliniky EUC.

Kromě vyváženého a pestrého jídelníčku je vhodné zhruba 3 měsíce před plánovaným početím začít užívat potravinové doplňky s obsahem kyseliny listové, tedy vitamin B9. Kyselinu listovou naleznete např. v brokolici, listovém špenátu, chřestu či růžičkové kapustě, tepelná úprava však kyselinu listovou ničí. „Kyselina listová snižuje hladinu homocysteinu, který zvyšuje riziko spontánního potratu a může dokonce způsobit těžké vývojové vady, například rozštěp páteře,“ podotýká MUDr. Bomberová Kánská.

Prvním lékařem, se kterým ženy obvykle konzultují plánování těhotenství, je přirozeně gynekolog. Každá žena by měla jednou za rok podstoupit preventivní gynekologické vyšetření. Součástí gynekologické prevence je vyšetření pohlavních orgánů, které může být doplněno vyšetřením ultrazvukovým, dále screeningem karcinomu děložního hrdla (lékař odebere vzorek tkáně z děložního čípku a odešle ho k cytologickému vyšetření do laboratoře), poučením o samovyšetření prsů, klinickým vyšetřením prsů. 

Poklidný průběh těhotenství by také mohlo zkomplikovat probíhající onemocnění, o kterém v danou chvíli nemusíte mít nejmenší tušení. Z toho důvodu je více než vhodné podrobit se preventivní prohlídce u svého praktického lékaře. Součástí preventivní prohlídky je aktualizace anamnézy, užívaných léků a doplňků stravy, kontrola očkování, laboratorní vyšetření krve a moči, fyzikální vyšetření (poslech srdce a plic, vyšetření břicha, žil dolních končetin, kontrola tlaku krve, orientační vyšetření zraku a sluchu atd.). Doporučená frekvence preventivních prohlídek u praktického lékaře je každé 2 roky. „I přesto, že prevence je základ pevného zdraví, mnoho lidí tuto možnost opomíjí,“ upozorňuje MUDr. Bomberová Kánská. V případě, že dlouhodobě užíváte nějaké léky či doplňky stravy a plánujete těhotenství, je důležité informovat o tom svého praktického lékaře, neboť zdaleka ne všechny léky jsou vhodné pro gravidní ženy. „Nebojte se svého lékaře přímo zeptat, zda by u vás nebylo vhodné doplnit vyšetření štítné žlázy,“ připomíná MUDr. Petra Bomberová Kánská. Pokud nejsou poruchy funkce štítné žlázy včas diagnostikovány a správně léčeny, nepříznivě ovlivňují otěhotnění, průběh těhotenství a vývoj dítěte. Správná funkce štítné žlázy každé nastávající maminky je tudíž pro zdravý vývoj dítěte důležitá.
5e6624426ee4dobrazek.png
Jak už jsme zmínili výše, součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře je i kontrola očkování. V rámci plánování těhotenství je také vhodné zvážit aplikaci kombinované vakcíny proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. „V posledních letech bohužel onemocnění černým kašlem přibývá a kojenci patří mezi jednu z nejvíce ohrožených skupin. Nejčastějším zdrojem nákazy pro miminko, které ještě nemá vlastní protilátky, totiž bývají nejbližší příbuzní, tedy rodiče, sourozenci, prarodiče. Je-li maminka očkována ještě před otěhotněním, protilátky přestoupí přes placentu a je tak chráněno i děťátko,“ zdůrazňuje MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka a vedoucí lékařka Virtuální kliniky EUC.

Mezi lékaře, které byste měla před plánovanou graviditou navštívit, patří i stomatolog. Součástí zubní prohlídky by měl být i rentgen chrupu, který se v těhotenství nesmí provádět. Zubní kazy a záněty mají vlivem hormonálních změn v období gravidity tendenci se horšit, rozhodně tedy preventivní prohlídku a dentální hygienu neodkládejte, snížíte tak riziko krvácení dásní a vzniku kazů.

Pětkrát pro zdravé těhotenství:

  • Pestrá zdravá strava – důraz na kvalitu ne na kvantitu potraviny, denní přísun zeleniny a ovoce, vyvážený poměr cukrů, tuků, bílkovin, omezení soli a cukrů 
  • Pravidelný pohyb – chůze, plavání, pilates, jóga
  • Po 6-8 hodinách kvalitního spánku denně
  • Psychická pohoda – dodržovat zásady psychohygieny
  • Preventivní prohlídky (gynekolog, praktický lékař, stomatolog)
Reklama