5f2a9184e1206obrazek.png
Foto: Shutterstock

Společný život je pro partnery často velice prospěšný. Zejména v případě, kdy je pár ve vztahu dlouho. Je také ekonomicky a logisticky výhodný. Nejen, že s sebou neustále nemusíte nosit čisté spodní prádlo, nemusíte také přemýšlet nad tím, co si sbalíte za outfit na druhý den do práce a následně pak třeba nemrznout, a také vám “odpadne” pravidelné domlouvání, zdali dnes u vás nebo u něj. Společné bydlení má mnoho plusů. Partnersky vás nesmírně posune, získáte nadhled, naučíte se být tolerantní a uvědomíte si, že toho druhého milujete na 100 % a se všemi jeho/jejími menšími či většími podivnostmi. 

Bydlení “na hromádce” je však krokem, který si žádá rozum, pevnou půdu pod nohama a uvažování s hlavou čistou, nikoli v oblacích. Stěhovat se totiž v tom nejvíce zamilovaném období se sice může jevit jako to nejromantičtější rozhodnutí, na druhou stranu může brzy přijít vystřízlivění a otázky, jestli to byl vůbec dobrý nápad. Chcete-li se proto vyhnout zbytečným pochybám, strachu nebo zklamání, zkuste se řídit těmito radami. Otestováno na vlastní kůži. 

Máte společnou budoucnost? 

Toužíte po společné domácnosti? V tom případě je vhodné se svého partnera zeptat, kam chce, aby váš vztah pokračoval. Někteří lidé jsou přizpůsobivější a nejsou nikým donuceni přemýšlet o budoucích závazcích, a tak nemusí být na stejné vlně a třeba si ani neuvědomují, co to znamená žít společně. 
Stejně otevřené byste měly být ale i vy. Pokud se chcete vdát, řekněte to. Nemusí to být hned otázka roku. Jde o společný plán a cestu. Dospělý vztah by měl mít jasné a pevné základy. Není totiž nic tak ničivé, než pocit, že jste byly kvůli nedorozumění „podvedené“. Společné bydlení je přeci dalším krokem ke společné budoucnosti.

Buďte spolu. Často

Běžně lidé tráví většinu dne v práci a s partnerem se vidí až večer. To není příliš mnoho času. Chcete-li žít společně, buďte spolu. Co nejvíce. Vyrazte například na týden na dovolenou. 
Během takového pobytu se rozvine váš vztah a vy zjistíte, jestli je váš partner tím, s kým chcete sdílet domácnost.

Mluvte o svých obavách

Mnoho lidí se obává myšlenky žít s někým. Bojí se, že by mohli ztratit nezávislost, že vztah se zastaví nebo že po rozchodu budou muset budovat vše znovu.
Tyto obavy jsou naprosto normální. A je normální si je vzájemně sdělit. Uvědomíte si tak možná rizika a můžete vytvořit nějaký plán, jak se případně vypořádat i s těmi nejhoršími scénáři. 

Najděte si své místo

Je jedno, zdali se stěhujete k partnerovi nebo si hledáte společně zcela nové bydlení. Je důležité nový domov vnímat jako něco, co je vaše společné, a přesto si v něm oba najděte místo jen pro sebe. Může to být třeba čtecí koutek nebo pracovna. 

Mějte čas pro sebe

To, že žijete společně, neznamená, že musíte dělat vše společně. Nedopusťte, aby se váš vztah přeměnil v závislost a vy tak zapomněla na své přátele, koníčky a věci, které jste jako samostatně žijící bytost dělala. 

Stanovte si hranice a komunikujte

Žít s někým je o toleranci a o umění říci si vše na rovinu. Každý člověk je jiný. A mnoho věcí se snadno schová za zavřenými dveřmi, kde to druhý z páru nevidí. To se ve společné domácnosti změní. A tak je dobré zjistit, kde jsou vaše hranice. Vodí si váš partner domů kamarády na playstation a vám to není extra příjemné? Ozvěte se. Stejně tak respektujte, pokud vašemu milému vadí nějaký váš (zlo)zvyk.

Také si přečtěte:

Reklama