Dalo by se říci, že pod pojištění domácnosti patří veškeré prvky domova, které nejsou trvale spojeny s pevnou konstrukcí stavby. Můžete pojistit kuchyňskou linku, skříně (i ty vestavěné), plovoucí podlahy, ale také vybavení bytu a cennosti.

Krytí případných škod se vždy odvíjí od výše pojistného. Na tyto limity plnění si musíte dávat pozor a nastavit si je dle vaší situace. Jak ušetřit na jednotlivých pojištěních se dočtete zde.

5a4b660c1b6c6obrazek.pngA proti čemu se vlastně lze pojistit? Mezi nejznámější patří požár, úder blesku, voda z vodovodního potrubí, vloupání, vandalismus. Je ale možné si sjednat pojištění i proti méně častým událostem, jako jsou přepětí, podpětí, atmosférické srážky, škody způsobené sněhem. Pod tyto kategorie se mohou zahrnout i věci uložené ve sklepních prostorech domů či bytů. Ze škodného plnění jsou vyloučeny většinou věci jako zimní pneumatiky a ostatní autodíly. Seznam výjimek je dobré si prostudovat před uzavřením smlouvy.

Povodeň je speciální škodná událost. Zde se vyhodnocují rizika s ní spojená. Především jestli se nacházíte v záplavové oblasti, a jaké riziko v daném místě hrozí. K tomu slouží tzv. povodňové mapy. Nacházíte-li se blízko či přímo v rizikové oblasti, pojistka domácnosti bude v takovémto případě dražší, nebo se může stát, že Vás proti této události ani nepojistí.

Veškeré tyto pojištění se ovšem týkají pouze vašeho majetku. Pokud byste chtěli mít klid i co se týče poškození majetku jiných lidí vaším zaviněním, potřebujete pojištění odpovědnosti. Toto pojištění se vztahuje nejen na majetek ale i na zdraví poškozené osoby. Lékařské náhrady při poškození zdraví může jít i do milionů korun. Mezi takové nehody patří třeba sražení jiné osoby na sjezdovce. Toto pojištění může být i zdarma nebo za zanedbatelnou cenu zahrnuto i v některých pojištěních domácnosti.

Chcete se podívat, jak můžete při pojištění ušetřit? Kalkulačku pojištění naleznete zde.

Reklama