Téměř každá žena si svoje těhotenství dopředu naplánuje. Plánované těhotenství je však ovlivněno mnohými faktory a někdy se může stát, že náš plán z neznámých příčin ztroskotá.
O tom, co je to plánované těhotenství, co všechno obnáší a na co bychom neměli zapomenout, jsem se zeptala na slovo vzaté odbornice paní Magdaleny Mikulandové, soukromé porodní asistentky a zakladatelky Studia pro ženy.   

Co se skrývá pod termínem plánované těhotenství?  

Plánovaným těhotenstvím rozumíme cílené jednání partnerského páru. Začnete tím, že budete uvažovat, zda vaše socio-ekonomická situace umožní jednomu z dvojice zůstat na mateřské dovolené, zda váš zdravotní stav zaručuje zplození zdravého potomka a zda jste oba natolik duševně způsobilí, abyste zvládli unést zodpovědnost za výchovu dítěte.

Je třeba si uvědomit, že nový člen vaší domácnosti obrátí na dlouhou dobu váš život na ruby. Své zájmy, potřeby a zvyklosti budete nuceni podřizovat svému děťátku. Pokud si toto všechno plně uvědomujete a ztotožníte se s tím, zřejmě nastal ten pravý čas naplánovat si rodinu.

Je známo, že věk novorodiček stoupá. Určitě však existuje nějaká ideální doba  na založení rodiny…

Pro první těhotenství je ideální věk ženy 20 až 25 let. Jak z hlediska genetického, tak z hlediska biologického. S vyšším věkem klesá pravděpodobnost otěhotnění a naopak stoupá riziko komplikací těhotenství, také poruch nitroděložního vývoje a vrozených vývojových vad.

Avšak tato otázka je diskutabilní, protože většina lékařů ve vyspělých západních státech se domnívá, že optimální věk pro porod dětí je mezi 20 až 35 rokem věku ženy. Proto by se ženy, které již překročily vyšší věkovou kategorii, neměly bát otěhotnět.

Nynější světový trend podporuje i starší ženy v roli matky. Pozitivně se jistě uplatňuje jejich vyzrálost a skutečnost, že jsou na mateřství mentálně lépe připravené: vztah takových rodičů je stabilnější, rodina je lépe finančně zajištěna, žena si splnila do jisté míry své profesionální ambice, a tak nevznikne rozpor mezi mateřstvím a její kariérou. V neposlední řadě je manžel připraven na roli otce a těší se.

Každopádně v rodině by měla být zakotvena spokojnost a naplánovaná budoucnost.

A jaký je pohled moderní medicíny?

Dnešní medicína umožňuje přivést na svět dítě veliké skupině párů, a to i v případě, že jeden nebo oba trpí chronickým onemocněním. Je ovšem nutné vše předem konzultovat s lékařem – specialistou.

Otázka alkoholu, drog a kouření je velice závažná, a tak je nutné nebrat tyto závislosti na lehkou váhu a opravdu se jich před otěhotněním zbavit.

Pokud tato závislost přestoupila mezi únosnosti, pak je nutné vážně zvážit, jestli je v takovém případě dítě vůbec na místě. 

Pokud se žena rozhodne po zralé úvaze skutečně otěhotnět, měla by znát svůj menstruační cyklus a především by měla vědět, kdy během cyklu dochází k ovulaci. To je nejlepší čas na otěhotnění.

Mohla byste poradit, jak přesně zjistit ovulaci? Je mi známo, že mnoho žen tyto metody neovládá.

Ovulaci nám zjistí pravidelné měření bazálních teplot (měření v pochvě každé ráno). Dále existují tzv. ovulační testy, které určí ovulaci spolehlivě, ale musíte alespoň tušit, kdy Vaše ovulace přijde. A také existuje mikroskopek pro zjišťování ovulace, který ze slin po zaschnutí ukáže, jak na tom s ovulací jste.

Vhodné roční období je jednoznačně pozdní jarní a letní měsíce, je nejméně virových onemocnění.

A co páry, které nespoléhají na ovulaci a pro miminko jsou rozhodnuty. Jak vlastně přistupovat k plánovaní rodiny?

Na plánování těhotenství můžeme pohlížet ze dvou úhlů: Buď se pár rozhodne, že by rádi miminko a vše chtějí nechat tzv. na přírodě - v tom případě doporučuji nezjišťovat plodné dny, mít nechráněný pohlavní styk 2 - 3x za týden a na nic se neohlížet a nedělat si z ničeho hlavu. Vaše snaha může trvat i nějaký čas než přinese své ovoce. Ale půl až třičtvrtě roku je úplně normální doba.

Pak je tady druhý způsob, jak k otěhotnění přistoupit.

Pár si naplánuje otěhotnění a ještě před tím pro to bude chtít něco udělat a zvýšit tak šanci na otěhotnění.

A jak na to? Žena by si měla zjistit, zda je její zdravotní stav vhodný na těhotenství. Svůj plán by měla sdělit svému gynekologovi, který ji vyšetří a nechá udělat kultivaci z pochvy na možné přítomné bakterie. Gynekolog by měl ženě maximálně vyhovovat. Když budete těhotná, budete potřebovat lékaře, kterému maximálně věříte.

Předpokládejme, že je vše v pořádku a vy se nepotýkáte s žádným zdravotním problémem. Pak je vhodné 2-3 měsíce před otěhotněním brát vitamíny a minerály, které Vaše tělo nasytí vším, co potřebuje. Vhodné je také cvičení, které připraví vaše tělo na těhotenství a odblokuje spazmy, které by mohly bránit jak otěhotnění, tak i udržení plodu v děloze.

Jde o cvičení podle paní Mojžíšové.

Jedná se o systém cviků, které žena cvičí 2x denně a 1x týdně dochází na kontrolu, jestli vše cvičí dobře. Po šesti týdnech cvičení se u ženy provede tzv. mobilizace, která celé cvičení podpoří. Jde o nebolestivou prověřenou metodu, která tělu ženy vždy pomůže, jelikož se při ní napraví celá páteř. Jde o neinvazivní metodu bez braní léků.

Mezi další možnosti patří vyšetření ženy na některé možné skryté choroby, které by těhotenství mohly uškodit - např. toxoplazmoza, listerióza a borellióza.

Samozřejmě, pokud by vyšetření mělo být maximálně důsledné, pak by se žena měla podrobit i genetickému a imunologickému vyšetření, které maximálně zpřesní možnost otěhotnění a šanci na zdravé miminko.

Nicméně tyto vyšetření bych u zdravého páru neviděla jako nutnost, jde o speciální vyšetření, která se za normálních okolností nedělají.

Mám pro vaše čtenářky ještě něco na závěr: „Vážené a milé ženy, doporučuji Vám v případě, že jste zdravé a v pořádku, berte svoje otěhotnění pozitivně a s nadhledem a nenechte se prvními neúspěchy odradit! Přeji pěkné dny a ať se Vám daří.“ :-)

Zdroj: Magdalena Mikulandová, soukromá porodní asistentka, www.studioprozeny.cz

Reklama