chorvatsko-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Pozor na pojištění
Cestovní pojištění je moudrým základem na cesty, ať už pojedete kamkoliv. Neodbývejte proto svou ochranu nedostatečnými pojistnými produkty ani do zahraničí. Na cesty se příliš nevyplatí cestovní pojištění zdarma k platební kartě, které má příliš nízké limity krytí. Sáhněte raději po samostatném cestovním pojištění, které vás ochrání mnohem kvalitněji včetně léčebných výloh, pojištění trvalých následků, pojištění zubního ošetření nebo pojištění zavazadel, odpovědnosti či storna zájezdu.

Cestování v sobotu
V tento den se na cestu vydává nejvíc turistů, tudíž se zvyšuje pravděpodobnost kolon na dálnicích. Snažte se cestování v tomto dni vyhnout. Ideálním dnem pro cesty je úterý. Záleží rovněž na datu. Nejvíce lidí dovolenou v Chorvatsku plánuje na první týden v červenci. Naopak méně aut na silnici můžete očekávat ke konci července a v průběhu srpna.

Nevýhodný výběr z bankomatu
V Chorvatsku zřejmě budete vybírat peníze z bankomatu. Přístroj vám většinou nabídne možnost dynamické konverze, díky které vidíte, kolik českých korun se vám strhne z účtu. Tato možnost je obvykle dražší než obyčejný výběr, proto se jí vyhněte.

Medúzy
I ve vodách Jaderského moře se občas objeví žahavé medúzy. Většinou se vyskytují v hejnech v určitou část dne. Pokud je spatříte, do vody nechoďte a počkejte hodinu až dvě, než zmizí. Pokud vás zasáhne chapadlo, vylezte z vody a postižené místo si oškrábejte pískem, abyste z kůže dostali zbytek chapadel.

Krádeže
Zvláště v turistických městech s velkým počtem lidí jako Dubrovník nebo Split dochází ke krádežím. Řešením může být koupě speciálního pásu na tělo, do kterého si umístíte peněženku a mobil. Tento pás máte pod oblečením, pro zloděje je tak těžké se k vašim cennostem dostat.

Počasí
Ačkoliv v létě je v Chorvatsku zpravidla povedené prázdninové počasí, které přímo vybízí ke koupání, na rozdíl od jiných destinací zde přichází v úvahu riziko dešťů či také nižších teplot, pokud cestujete mimo hlavní sezónu. Pokud však patříte mezi ty, kteří hledají u moře především sluníčko, nezoufejte – můžete navštívit jižnější části Chorvatska, kde je krásné počasí i v září a stále zde panují teploty kolem 35 stupňů. Moře je obvykle z léta vyhřáté bez ohledu na lokalitu.

Velké množství našinců
Chorvatsko je bez debat jednou z naprosto nejoblíbenějších dovolenkových destinací českých turistů. A právě z tohoto důvodu se občas na dovolené na jadranské pláži můžete cítit jako u rybníka v české vsi. Pokud si chcete užít nefalšované jižanské atmosféry rozpálených pláží, možná vám ji všudypřítomná čeština trochu naruší.

 Zdroje: tiskové materiály Porovnej 24, Web Světoběžník, YouTube / Nejkrásnější místa

Reklama